اخبار ویژه, سرتیتر

بخش جدایی‌‌ناپذیر چین

وو چیان سخنگوی وزارت دفاع چین گفت دولت به ایالات متحده «اخطار جدی» داده است در امور داخلی چین مداخله نکند. وی گفت «تایوان یک بخش جدایی ناپذیر از چین است. مخالت سرسختانه چین با فروش اسلحه ایالات متحده به تایوان روشن و راسخ است.» آقای وو افزود «اقدامات نادرست ایالات متحده… در امور چین دخالت می‌کند، به حاکمیت و منافع امنیتی چین آسیب می‌رساند… [و] بطو جدی به صلح و ثبات در تنگه تایوان لطمه می‌زند.»


منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا
تارنگاشت عدالت


پس از آن‌که واشنگتن فروش ۲,۲ میلیارد دلار تانک، موشک و تحهیزات نظامی به تایوان را تصویب کرد چین گفت اگر شرکت‌های آمریکایی به تایوان اسلحه بفروشند آن‌ها را تحریم خواهد کرد.

پکن اخطار داد که حرکت تحریک آمیز «به حاکمیت و امنیت ملی چین آسیب می‌رساند» و این‌که برای حراست از منافع ملی آن تحریم‌ها ضروری می‌باشند.

وو چیان سخنگوی وزارت دفاع چین گفت دولت به ایالات متحده «اخطار جدی» داده است در امور داخلی چین مداخله نکند.

وی گفت «تایوان یک بخش جدایی ناپذیر از چین است. مخالت سرسختانه چین با فروش اسلحه ایالات متحده به تایوان روشن و راسخ است.»

آقای وو افزود «اقدامات نادرست ایالات متحده… در امور چین دخالت می‌کند، به حاکمیت و منافع امنیتی چین آسیب می‌رساند… [و] بطو جدی به صلح و ثبات در تنگه تایوان لطمه می‌زند.»

وی از ایالات متحده خواست برای احتراز از «آسیب بیش‌تر به روابط بین دو کشور و نیروهای مسلح آن‌ها» به فروش اسلحه به تایوان پایان دهد  و «هر نوع ارتباط نظامی با جزیره را متوقف نماید.»

جمهوری خلق چین تحت سیاست یک چین خود حاکمیت بر تایوان را از آن خود می‌داند.

تایوان از سال ۱۹۴۹، زمانی که  پس از پیروزی نیروهای کمونبست تحت رهبری مائو تسه‌دونگ، دولت ناسیونالیستی شکست‌خورده به آنجا فرار کرد جدای از سرزمین اصلی چین اداره شده است.

اما جزیره عضو سازمان ملل نیست و از ۱۹۳ دولت عضو سازنمان ملل فقط با ۱۳ دولت روابط دیپلوماتیک دارد.

آقای وو هشدار داد «نیروهای مسلح چین برای خنثا نمودن هر مداخله بوسیله نیروهای خارجی و اقدامات جدایی‌طلبانه «استقلال تایوان» اراده راسخ، اعتماد کامل و توانایی کافی دارند و برای حراست از حاکمیت، امنیت ملی و تمامیت ارضی اقدامات لازم را انجام خواهند داد.»

اخبار معامله تسلیحاتی در حالی رسید که تسای اینگ-ون رییس‌جمهور تایوان بمثابه بخشی از سفر خود-از جمله به چهار کشور کارائیب که پکن را خشمگین کرده است، وارد ایالات متحده شد.

خانم تسای بخاطر تقویت نیروهای مسلح تایوان به «بازی با آتش» متهم شد.

وی در یک نشست در نیویورک خواهان برسمیت شناخته شدن تایوان از طرف سازمان ملل شد.

وی اعلام کرد: «تایوان هرگز در برابر هیچ تهدیدی [از جانب پکن] تسلیم نخواهد شد، نه حال و نه در آینده.  هر مانع فقط عزم تایوان را برای پیوستن به جامعه جهانی راسخ خواهد کرد.»

هفته گذشته پس از آن‌که ایالات متحده و چین  توافق کردند دور جدید مذاکرات برای پایان دادن به جنگ اقتصادی را آغاز کنند، به نظر می‌رسید سردی روابط دو کشور رو به گاهش دارد.

رییس‌جمهور ترامپ یک‌سری تحریم بر کالاهای چینی وضع کرده که با اقدام متقابل چین رو‌به‌رو شده است.


برگرفته از مورنینگ استار

 

https://www.cpa.org.au/guardian/2019/1877/14-china.html