گوناگون, سرتیتر

حرکت جنگ علیه ایران را متوقف کنید – حزب کمونیست کانادا

زمانی که مذاکرات برجام در ابتدا در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، حزب کمونیست [کانادا] هشدار داد که معامله از پرداختن به بسیاری از موضوعات بنیادی که در ناامنی، درگیری و جنگ در منطقه دخیل بوده اند احتراز کرده است. «هیچ بحثی از نقش اسراییل، یک دولت دارای سلاح اتمی که قرارداد منع گسترش را امضاء نکرده، یا موضوع  تقویت حضور نظامی ایالات متحده و متحدین آن در منطقه به میان نیامد. به همین نحو، [توافق] مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای مستقل را- که یک تاکتیک مکرر امپریالیسم برای سرنگون کردن دولت‌های قانونی در کشورهایی مانند سوریه است- مورد بحث قرار نمی‌دهد. برجام در غیبت یک جدول زمانی روشن برای از میان برداشتن تحریم‌ها، یا یک توافق مشترک که تحریم‌ها براساس آن برداشته شوند، بیش‌تر تضعیف شد.»


منبع: شبکه همبستگی
تارنگاشت عدالت

حرکت جنگ علیه ایران را متوقف کنید


sanktion_iran_war


حزب کمونیست کانادا حرکت متخاصم و فزاینده خارجی برای جنگ عیله ایران را محکوم می‌کند و از دولت کانادا می‌خواهد برای فرونشاندن بحران که خطر یک جنگ تمام عیار منطقه ای را با احتمال استفاده از سلاح‌های اتمی در بر دارد فوراً اقدام نماید. این شامل خروج فوری همه نیروهای ایالات متحده و ناتو از منطقه و عادی‌سازی روابط دیپلوماتیک با ایران می‌شود.

بحران کنونی نتیجه مستقیم فتنه انگیزی ایالات متحده است که هر روز افزایش می‌یابد.

در مه ۲۰۱۸ ایالات متحده تصمیم گرفت بطور یکجانبه «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، معروف به «معامله اتمی ایران» را کنار بگذارد و تحریم‌هایی را بر ایران تحمیل کند. دونالد ترامپ به این تحریم‌ها که در اوت ۲۰۱۸ امضاء و به اجرا گذاشته شد، و تحریم‌های بیش‌تری که در نوامیر ۲۰۱۸ اعلام گردید، بمثابه «گزنده‌ترین تحریم‌هایی که تاکنون وضع شده» اشاره کرد. معامله اتمی بوسیله همه کشورهای شورای امنیت امضاء شد و همچنان مورد حمایت آن‌ها است، آن‌ها نیز با خروج ایالات متحده از معامله مخالف می‌باشند.

در آوریل ۲۰۱۹، ترامپ بطور یکجانبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را یک سازمان تروریستی اعلام کرد و گفت که همه کشورهای واردکننده نفت ایران نیز مورد تحریم‌های ایالات متحده قرار خواهند گرفت. هدف اعلام شده «به صفر رساندن صادرات نفت ایران» بود.

ایالات متحده در ماه مه، با اعزام یک ناوهواپیمابر، بمب‌افکن‌های نیروی هوایی، و ۱۵۰۰ سرباز دیگر به خاورمیانه به تشدید تحریکات ادامه داد.

تقریباً هر روز، دولت ترامپ بر تنش‌های نظامی افزوده است: برای نهایی کردن یک معامله اسلحه که ۸ میلیارد دلار سلاح‌های آمریکایی را به متحدین ایالات متحده- رقبای ایران- در عربستان سعودی، اردن و امارات متحده عربی منتقل می‌کند یک «وضعیت اضطراری ملی» اعلام کرد؛ ۱۰۰۰ سرباز دیگر به منطقه فرستاد؛ در اواخر ژوئن فرمان یک ضربه نظامی را صادر کرد و سپس آن‌را لغو کرد؛ علیه ایران دست به حمله سایبری زد؛ هواپیماهای رادار گریز اف-۲۲ را در قطر مستقر کرد.

در عین حال، ایران در وضعیت توجیه ناپذیری قرار گرفته است. زمانی که مذاکرات برجام در ابتدا در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، حزب کمونیست [کانادا] هشدار داد که معامله از پرداختن به بسیاری از موضوعات بنیادی که در ناامنی، درگیری و جنگ در منطقه دخیل بوده اند احتراز کرده است. «هیچ بحثی از نقش اسراییل، یک دولت دارای سلاح اتمی که قرارداد منع گسترش را امضاء نکرده، یا موضوع  تقویت حضور نظامی ایالات متحده و متحدین آن در منطقه به میان نیامد. به همین نحو، [توافق] مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای مستقل را- که یک تاکتیک مکرر امپریالیسم برای سرنگون کردن دولت‌های قانونی در کشورهایی مانند سوریه است- مورد بحث قرار نمی‌دهد. برجام در غیبت یک جدول زمانی روشن برای از میان برداشتن تحریم‌ها، یا یک توافق مشترک که تحریم‌ها براساس آن برداشته شوند، بیش‌تر تضعیف شد.»

گرچه ایالات متحده از برجام خارج شده و تحریم‌ها را دوباره تحمیل کرده است، اما پاسخ‌های ایران تابع مفاد توافق، و نتیجتاً تابع مجازات بوسیله تحریم‌های دیگر است. از اینرو، زمانی که ایران بتدریج، و بطور نمادین تولید اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داد، فوراً بوسیله فرانسه، آلمان و بریتانیا محکوم شد. دولت اسراییل از آن کشورها خواسته است در پاسخ تحریم‌هایی را تحمیل کنند.

این نسخه ای را دنبال می‌کند که مردم جهان به دفعات بسیار دیده اند. دولت‌ها و سازمان‌های امپریالیستی از اتهام‌ زنی و ادعاهای دیوانه‌وار تهدید، حرکت سربازان و تقویت نظامی، ژست‌های دروغین روابط عمومی، و موارد غلوآمیز یا کاملاً ساختگی تجاوزگری از جانب کشوری که هدف است، برای ناگزیر یا حتا لازم نشان دادن جنگ استفاده می‌کنند.

نیروهای امپریالیستی از پیچیدگی‌های بسیار در سیاست‌های منطقه برای گسترش اخبار نادرست و سردرگمی استفاده می‌کنند. اما خطر جنگ در خاورمیانه از کشورهایی که از حق حاکمیت خود برای توسعه صنایع انرژی اتمی برای ساختن اقتصادهای خود استفاده می‌کنند، یا از کشورهایی که با تلاش‌های امپریالیستی برای مستعمره کردن دوباره خاورمیانه مخالفت می‌نمایند برنمی‌خیزد.

بالعکس، تهدید مشخص وجود سلاح‌های اتمی و غیراتمی است که ایالات متحده، متحدین آن در ناتو و اسراییل پیوسته در تلاش‌های خود برای بی‌ثبات کردن منطقه، برای دیوسازی از دولت‌های مخالف نقشه‌های امپریالیستی، و برای توجیه مداخله و جنگ تکان می‌دهند. خطر واقعی منافع اقتصادی و سیاسی همین نیروهای امپریالیستی است. در درجه اول، حرکت ایالات متحده برای دسترسی و کنترل جهانی بر نفت و مسیرهای انتقال آن عامل کلیدی در حرکت کنونی جنگ علیه ایران است.

دولت کانادا خود را با ایالات متحده و اقلیت کوچکی از دولت‌ها غربی که همراه با نیروهای جنگ‌‌طلب در اسراییل و چند رژیم ارتجاعی عربی به دنبال دستاویز برای مداخله و جنگ هستند متحد کرده است. این دولت‌های نظامی‌گری و جنگ را بمثابه گزینه ارجح خود برای گسترش حوزه‌های نفوذ خود و کنترل بر منابع و بازارها انتخاب کرده اند. نتیجه، همیشه ویرانی، آوارگی، مرگ و نومیدی خلق‌های کشورهایی است که هدف قرار گرفته اند.

با توجه به تمرکز قدرت خارجی متمرکز در منطقه، این‌بار وضعیت حتا پرمخاطره‌تر است. جنگ بسرکردگی ایالات متحده علیه ایران می‌تواند فوراً به یک درگیری منطقه ای-یا حتا گسترده‌تر- با درگیری قدرت‌های دارای سلاح‌های اتمی- ایالات متحده، ناتو، روسیه، و اسراییل- منتهی شود.

حزب کمونیست کانادا خروج فوری همه نیروهای ایالات متحده و ناتو از منطقه را می‌طلبد. حزب کمونیست کانادا همچنین از دولت کانادا می‌خواهد با تحریکات ایالات متحده علیه ایران، و با همه اقدامات مداخله و تجاوزگری خارجی مخالفت نماید. کانادا باید روابط دیپلوماتیک خود را با ایران برقرار و عادی سازد، و برای پایان دادن به همه تحریم‌‌ها علیه ایران کار کند. حزب کمونیست کانادا خواهان یک سیاست خارجی جدید، مستقل صلح، همکاری و همبستگی بین‌المللی، با تمرکز بر ارتقای خلع‌سلاح جامع و عمومی، با شروع از زرادخانه‌های اتمی ایالات متحده، ناتو و اسراییل می‌باشد.

 

http://www.solidnet.org/article/CP-of-Canada-Stop-the-drive-to-war-on-Iran/