کوبا, سرتیتر

دوران جنگ های تحریمی – بخش سوم

sanktionen_2018


German-Foreign-Policy.com 

ترجمه حميد بهشتي


برلین – واشنگتن (گزارش ویژه) مشاوران امور سیاسی در برلین و سایر پایتخت های اتحادیه اروپا بر رویکرد بی وقفه علیه تحریم های فرا مرزی آمریکا اصرار می ورزند. تحریم هایی که واشنگتن یکجانبه برقرار ساخته و به همه ی شرکت هایی نیز که با آمریکا معامله دارند تحمیل می نماید، نه فقط موجب میلیاردها خسارت مالی در اروپاست، بلکه از اینکه آلمان و اتحادیه اروپا سیاست خارجی مستقلی نسبت به آمریکا را در پیش گیرند ممانعت بعمل می آورد. بطوری که در این میان کارشناسان چندین اطاق فکری اروپا طرفدار این گشته اند که بدون فوت وقت اقدامات متقابلی علیه آمریکا اتخاذ گردد. از جمله این که گفته می شود اتحادیه اروپا می تواند علیه شرکت های آمریکایی تحریم هایی را اعمال نموده و اقدامات متقابل نامتقارنی مانند توقیف موجودی شرکت های آمریکایی را در نظر گیرد. شتاب ضروری است: اگر واشنگتن در آینده تحریم های فرامرزی را علیه چین مقرر نماید، در اینصورت خسارات وارده به اقتصاد اروپا غیرقابل تحمل خواهد بود. دولت ترامپ فعلا در حال گسترش تحریم های فرامرزی علیه کشورهای آمریکای لاتین می باشد.

گسترش حمایت مالی اینستِکس

از جمله اقداماتی که مشاوران امور سیاسی در برلین و سایر پایتخت های اتحادیه اروپا برای شانه خالی کردن از تحریم های فرامرزی آمریکا توصیه می کنند، یکی تقویت چتر حمایت مالی اینستکس است. این وسیله ی تضمین مالی که قرار بود در خدمت انجام معاملات با ایران مؤثر افتد، بدون اینکه مجبور باشند به هر گونه ای بر دلار اتکاء نمایند اکنون بی فایدگی اش ثابت شده است[1]. گفته میشود لازم نیست اوضاع بهمین سان باقی بماند. اولا بدین خاطر که باید بتوان اینستکس را که فقط برای تأمین کالاهای مورد نیاز انسانی مجاز است، بر کلیه معاملات گشترش داد. در ثانی می توان این وسیله را بدین طریق فعال نمود که سایر کشورهای علاقمند را نیز مشمول آن نمود. زیرا بطوری که آخرین نشر Internationale Politik تأیید می کند، روسیه و ترکیه بدینکار علاقمندی نشان داده اند. علاوه بر این گفته میشود که چین نیز «حمایت مجدانه خویش را اظهار داشته است» [2]. مدت هاست ناظرین اخطار می دهند که جهان نمی خوابد: در پایتخت های خارج از اتحادیه اروپا نیز، بویژه در بجینگ با جدیت در زمینه بوجود آوردن وسیله ای برای بی اثر ساختن تحریم های فرا مرزی آمریکا اندیشه می شود. در صورتی که بزودی بروگسل پیشکسوت نگردد، همین امروز و فرداست که این گزینش مطرح گشته و از وسیله ی بوجود آمده در سایر کشورها، که احتمالا چین خواهد بود، استفاده گردد یا اینکه به اجبار از آمریکا تمکین نمایند.

فقدان گزینش در مقابل دلار

به قضاوت شورای اروپایی روابط خارجی European Council of Foreign Relations (ECFR) راه حل های تکنیکی مانند گسترش اینستکس البته نمی توانند این را از نظر محو نمایند که راه حل دائمی فقط در صورتی ممکن است که اتحادیه اروپا موفق گردد نقش جهانی یورو را تقویت نماید [3]. زیرا هر چه باشد قدرت ایالات متحده آمریکا برای تحمیل تحریم های فرامرزی بیش از همه بر حاکمیت جهانی دلار متکی است. در حالیکه بنا بر اظهارات کارشناسان ECFR ارز اتحادیه اروپا با مشکلات مختلفی دستبگریبان است. زیرا از یکسو در اتحادیه اروپا اتحاد درونی بخاطر اختلافات میان کشورهای عضو دائما با عدم موفقیت مواجه است. در واقع آلمان تاکنون بیش از سایرین از تعمیق وحدت اقتصادی که از جمله فرانسه خواهان آن است ممانعت بعمل می آورد. علت آن نیز این بیم است که مجبور باشند کمی بیشتر از ثروت آلمان را به کشورهایی که اقتصادشان ضعیف تر است واگذار نمایند[4]. این است که برلین خود مانع دستیابی به توانمندی ادعایی خویش است. در حالیکه در سال 2016 وزیر دارائی آمریکا، جَک لِو، چنین اخطار نموده بود: «به مجرد اینکه گزینش های آلترناتیوی در مقابل دلار که ارز ذخیره ی محوری است، بوجود آیند، این ریسک که شرکت های چند ملیتی فعال جهانی بخاطر تحریم های فزاینده آمریکا از نظام فاینانس آمریکا روی برتابند رشد خواهد نمود[5].

اقدامات متقابل نامتقارن

برای توانمندی دفاعِ کوتاه مدت و دائمی تر در قبال تحریم های فرا مرزی آمریکا کارشناسان، اقدامات متفاوتی را پیشنهاد می کنند. از جمله از حانب انستیتوی ژاک دِلور در پاریس گفته می شود که اتحادیه اروپا می تواند از جانب خود تحریم های فرا مرزی علیه شرکت های آمریکایی برقرار نماید، از جمله می تواند به تقلید از دفتر کنترل ثروت های خارجی در آمریکا US-Office of Foreign Assets Control (OFAC)  که مسئول اعمال تحریم هاست، یک دفتر کنترل ثروت های خارجی در اروپا تأسیس نماید[6]. البته تحریم های فرا مرزی اروپا باید دقیقا بر دفاع در قبال اقدامات آمریکا محدود بمانند که به نظر شورای اروپائی روابط خارجی ECFR می بایست غیرمتقارن باشند. بدین صورت اتحادیه اروپا می تواند هر گاه آمریکا یک شرکت اروپایی را به جریمه تهدید نماید با حذف شرکت های آمریکایی از بازار اروپا از خود عکس العمل نشان دهد. این را نیز می توان تصور نمود که موجودی نقدی شرکت های آمریکایی را توقیف و یا بانک های خارجی را به گرفتن جواز کار موظف نمود که به محض اینکه بانک های مزبور تحت فشار دولت آمریکا در اقدامات علیه شرکت های اروپایی همکاری نمایند، جواز کارشان لغو گردد[7]. با یک چنین اقدام یا کاری نظیر آن می توان هزینه تحریم های فرا مرزی آمریکا را بالا برد و احتمالا واشنگتن را به تمکین وادار نمود. علاوه بر این اتحادیه اروپا می تواند گفتگویی بین المللی را در باره تحریم ها به راه اندازد. البته روی مشارکت آمریکا در این گفتگو فقط پس از برکناری دولت ترامپ می توان حساب کرد.

امکان تشدید اختلاف

شورای اروپایی روابط خارجی برای این موضوع اهمیت بالایی قائل است. به گزارش این اطاق فکری از عملکرد مقامات آمریکایی چنین بر می آید که آنها می توانند تحریم های فرا مرزی را در آینده با شدت بیشتری اعمال و علیه شرکت های مشخص اروپایی اقدام نمایند[8]. علاوه بر آن این شورا اخطار می دهد که دولت ترامپ می تواند تحریم های فرا مرزی را با گسترش بیشری علیه روسیه و چین برقرار کند. در مورد روسیه امروزه نیز اینکار تا حدی انجام گشته و در حال گسترش است[9]. به ویژه تحریم های فرا مرزی علیه چین که بزرگ ترین طرف معامله آلمان است، احتمالا بر اقتصاد آلمان آثار فاجعه باری خواهد داشت. فزون بر آن جمهوری خلق چین در مقابل تهاجمات آمریکا به نوبه خود برای اولین بار با ایجاد تحریم متقابل مقاومت می نماید. بجینگ در هفته گذشته اعلام نمود به شرکت های بزرگ آمریکایی که محصولاتشان در تسلیحات صادر شده ی آن کشور به تایوان بکار رفته دیگر اجازه ورود نخواهد داد. بدین ترتیب روشن است که اعمال تحریم های بی حساب در آینده برای غرب عواقبی جدی خواهد داشت.

علیه کوبا و ونزوئلا

این در حالیست که واشنگتن اوضاع را دائما تشدید نیز می نماید. مؤثر گشتن بخش اول قانون هلمز برتن در دوم ماه مه [10] در هفته گذشته شکایت دیگری را علیه یکی از شرکت های اروپایی ممکن ساخت: وارثین یک بانکدار کوبائی از بانک بزرگ فرانسوی Société Générale بخاطر معاملاتش با بانک ملی کوبا که خارج از آمریکا انجام گرفته و کاملا نیز قانونی بوده است شکایت نموده[11] خواهان پرداخت 792 میلیون دلار از آن گشت. به موازات آن دولت ترامپ تحریم های خود علیه کوبا را گسترش داده، هر گونه معامله ای با فولاد کوبا را ممنوع نمود[12]. شرکت مزبور معاملات نفتی کوبا را ترتیب می دهد. علاوه بر آن دولت ترامپ به اعمال تحریم های فرامرزی علیه ونزوئلا نیز می کوشد. از جمله می کوشد فشار زیادی بر دولت هندوستان وارد سازد تا از فزونی واردات نفت خویش از ونزوئلا خودداری نماید[13]. آنهم درست در زمانی که ورود نفت از ایران را برای هند ممنوع نموده است. در نتیجه این کشور مجبور گشته است به شدت به واردات نفت خویش از آمریکا بیافزاید[14].

هدایت ثروت در سطح جهان

بدین قرار تحریم های فرا مرزی نه فقط به صورت وسیله ای درآمده که به سرعتِ انتقالِ ثروت در سطح جهان به آمریکا افزوده است، بلکه به خساراتی که مستقیما یا غیر مستقیم به کشورهای خسران دیده وارد ساخته و همواره نیز مردم عادی باید بار آن را تحمل نمایند می افزایند.

بیشتر در این باره، در «دوران جنگ های تحریمی»، بخش 1 روسیه و بخش 2 ایران

پاورقی ها

[1] S. dazu Sanktionskrieg um Iran (II) und Sanktionskrieg um Iran (IV).

[2] David Jalilvand: Sperriger Testballon. In: Internationale Politik Nr. 4, Juli/August 2019. S. 88-92.

[3] Ellie Geranmayeh, Manuel Lafont Rapnouil: Meeting the challenge of secondary sanctions. ECFR Policy Brief. 25.06.2019.

[4] S. dazu Hegemonie nach deutscher Art und Vor neuen Konfrontationen.

[5] Remarks of Secretary Lew on the Evolution of Sanctions and Lessons for the Future at the Carnegie Endowment for International Peace. treasury.gov 30.03.2016.

[6] L’Europe face aux sanctions américaines, quelle souveraineté? Institut Jacques Delors, Policy Paper No. 232. 23.10.2018.

[7], [8] Ellie Geranmayeh, Manuel Lafont Rapnouil: Meeting the challenge of secondary sanctions. ECFR Policy Brief. 25.06.2019.

[9] S. dazu Die Ära der Sanktionskriege (I).

[10] S. dazu Die Ära der Sanktions.com 24.06.2019. 
با تشکر از  تلاکسکالا