اخبار ویژه, سرتیتر

مهاجران قربانی توافق ننگین اروپا بادولت افراطی لیبی

روزنامه فرانسوی لیبراسیون در مقاله ای از افزایش خطرات جانی برای مهاجرانی که قصد دارند از مبدا لیبی و با عبور از دریای مدیترانه راهی اروپا شوند، خبر داد و نوشت: از ابتدای سال 2019 در مجموع 691 مهاجر در جریان مهاجرت به اروپا جان باخته اند.  بیشتر این قربانیان در راه عبور از دریای مدیترانه بین لیبی و ایتالیا جان خود را از دست داده اند.

روز چهاشنبه یک قایق بادی با 86 سرنشین در سواحل تونس واژگون شد. این کشتی از مبدا شهر «زواره» در 120 کیلومتری غرب طرابلس به حرکت درآمده بود. سرنگونی قایق یاد شده ده ها کشته برجای گذاشت.

از ابتدای سال جاری در مجموع 691 نفر جان شان را در مدیترانه ازدست داده اند و نیمی از آن ها در مسیر لیبی – ایتالیا، مسیری که بیشتر از سایر راه ها برای مهاجرت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا استفاده می شود، جان باخته اند.

panahandegan_collage

 

اتحادیه اروپا 237 میلیون یورو برای حل مسئله مهاجران در لیبی هزینه کرده اند که بخشی از این پول برای آموزش گارد ساحلی لیبی و اداره امور مرزها صرف شده است.

به گزارش کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل، مدیترانه از سال های پیش به مرگبارترین راه دریایی در جهان برای مهاجران و پناهجویان تبدیل شده و نرخ تلفات عبور از این دریا در سال 2018 به شدت افزایش یافته است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل، نسبت تلفات در مسیر لیبی – اروپا در سال 2017 ، 1 کشته از 38 مهاجر بود و این نرخ در سال بعد به 1 کشته در هر 14 نفر افزایش یافته است.

ایتالیا تمامی بنادر خود را به روی کشتی های حامل مهاجران بسته و سایر کشورهای اروپایی نیز گوش های شان را به روی درخواست مهاجران و کشتی هایی که گاهی برای چندین روز در انتظار اجازه پهلو گرفتن در آب سرگردان مانده، بسته اند.

کاهش عزیمت مهاجران نشان دهنده بهبود نسبی شرایط مهاجران حاضر در لیبی نیست، بلکه برعکس، نقض حقوق بشر در لیبی، مهاجران را به مهاجرت های شتابزده به عنوان آخرین روزنه امید، به سفری به شدت دشوار وادار می کند.

بنا بر آخرین گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان،  70 میلیون و 800 هزار نفر مهاجر در جهان که تعداد شان در 20 سال گذشته دو برابر شده از جنگ، مناقشات، سرکوبگری ها … گریخته اند.

مترجم: علیرضا فراهانی