تیتر, سرمقاله, سرتیتر

بریتانیا نباید در یک جنگ جنایتکارانه ایالات متحده علیه ایران شریک جرم شود

trump_macron_maysw


هشدار سوسیالیست‌های ایرانی را مبنی بر اين‌که توقیف یک نفتکش به وسیله تفنگداران دریایی بریتانیا می‌تواند موجب تشدید خطرناک تنش‌ها به سوی جنگ شود، نمی‌توان نادیده گرفت. بریتانیا ادعا می‌کند تحریم‌های اتحادیه اروپایی علیه سوریه را اجرا می‌کند. اما اظهارات ژوزپ مورل وزیر امور خارجه موقت اسپانیا نیز مبنی بر این‌که سربازان ما به دستور ایالات متحده عمل کردند، باورکردنی است. جهان به علت تجاوزگری و بی‌ثبات کردن که به وسیله ایالات متحده هدایت می‌شود بر لبه پرتگاه قرار دارد. فشار بر حزب محافظه‌کار برای متوقف ساختن آن‌ها از چشم پوشیدن بر این تراژدی در حال شکل‌گیری یک الزام است.


منبع: مورنینگ استار
تارنگاشت عدالت


سرمقاله: بریتانیا نباید در یک جنگ جنایتکارانه ایالات متحده علیه ایران شریک جرم شود

هشدار سوسیالیست‌های ایرانی را مبنی بر اين‌که توقیف یک نفتکش به وسیله تفنگداران دریایی بریتانیا می‌تواند موجب تشدید خطرناک تنش‌ها به سوی جنگ شود، نمی‌توان نادیده گرفت.

بریتانیا ادعا می‌کند تحریم‌های اتحادیه اروپایی علیه سوریه را اجرا می‌کند. اما اظهارات ژوزپ مورل وزیر امور خارجه موقت اسپانیا نیز مبنی بر این‌که سربازان ما به دستور ایالات متحده عمل کردند، باورکردنی است.
مسؤولیت تشدید تنش‌ها با ایران کاملاً متوجه دولت دونالد ترامپ در واشنگتن است.
زمانی که دولت ترامپ در بهار ۲۰۱۸ تصمیم گرفت به طور یکجانبه از توافق سال ۲۰۱۵ پیرامون توسعه اتمی غیرنظامی خارج شود، توافقی که نتیجه  سال‌ها مذاکره بین ایران و ایالات متحده، اتحادیه اروپایی، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین بود، حتا بوریس جانسون وزیر امور خارجه وقت ما به روشنی گفت که بریتانیا با حرکت مخالف است و به پایبندی خود به موافقت‌نامه ادامه خواهد داد.

اما دولت ما از آن زمان برای فشار بر ایالات متحده برای تغییر راه خود کاری نکرده است و بی‌شرمانه در پشت حرکت به سوی درگیری نظامی که اکنون به وسیله جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ- اولین کسی که کلاغ‌وار از توقف نفتکش به وسیله بریتانیا خبر داد- هدایت می‌شود.

سخنان بولتن مبنی بر این‌که «آمریکا و متحدین ما به جلوگیری از سودجویی تهران و دمشق از این تجارت غیرقانونی ادامه خواهند داد» نشان می‌دهد که این عمل با ایالات متحده هماهنگ شده بود.

جرمی هانت وزیر امور خارجه کنونی ما هنوز مدعی است که می‌خواهد معامله اتمی را که ایران اکنون تهدید به عدم پایبندی به آن می‌نماید، حفظ کند و اخطار می‌دهد: «اگر ایران آن معامله را نقض کند آنوقت ما هم از آن خارج خواهیم شد.»

او به دلیل فاصله گرفتن ایران اشاره نمی‌کند- به این فاکت که زمانی که ایالات متحده قادر است تحریم‌های فلج‌کننده وضع کند و طرف‌های سوم را قلدرمابانه به رعایت آن‌ها وادارد معامله یک سند مرده است.

اسپانیا می‌گوید بریتانیا کشتی را در آب‌های بین‌المللی توقیف کرد و رسماً یک شکایت تسلیم کرده است، زیرا این بدین معنی است که توقیف در آب‌های مورد اختلاف بین لندن و مادرید در تنگه جبل‌الطارق رخ داد.

بنا بر اين، جدا از تحريم‌هايی که بريتانيا مدعی اجرای آن است، مهم این است که آن‌را از پیش با دیگر اعضای اتحادیه اروپایی در میان نگذاشته بود.

چنین به نظر می‌رسد که این یک تحریک غیرمسؤولانه طراحی شده به وسیله ایالات متحده برای برانگیختن ایران به پاسخ است. مشاوران آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر مذهبی ایران هم‌اکنون علناً بر دولت ایران برای اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش بریتانیایی فشار وارد می‌کنند.

در آن‌صورت این می‌تواند دست‌آویز برای جنگ فاجعه‌باری بشود که ترامپ، همراه با متحدین سعودی و اسرائیلی خود به نظر می‌رسد قصد به راه انداختن آن را دارند-جنگی که به دلیل وسعت بیش‌تر ایران و پتانسیل آن برای دامن زدن به درگیری‌های سنی-شیعه در سراسر خاورمیانه می‌تواند حتا در مقیاس گسترده‌تر و خونبارتر از جنگ عراق باشد،

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر به خاطر جرأت سخن گفتن درباره این حرکت به سوی ویرانی دریافت‌کننده توهین‌های همیشگی است.

لاطائلات هانت که خواست کوربین را برای دیدن مدرک پیش از کشیدن ماشه، «رقت‌انگیز و قابل پیش‌بینی» نامید، از توسل تهوع‌آور او به اردوگاه مرگ نازی در آوشویتس برای تصفیه حساب سیاسی سبکسرانه و غیرصادقانه، دولتمردانه‌تر نبود.

حزب کارگر نیز می‌تواند به کلماتی از اشتفان تسوایگ یک يهودی قربانی ترور ناری متوسل شود که تبلیغاتچی‌های میلیتاریسم بی‌فکری را که موجب شعله‌ور شدن جنگ جهانی اول شدند محکوم نمود: «هر کس که هشدار داد بدبین نامیده شد، هر کس که با جنگی که به جنگ‌افروزان آسیب نرساند مخالفت کرد، شخصاً انگ خائن خورد.»

«همیشه همین‌طور بود، کل گروه در طول تاریخ مردم محتاط را بزدل، انسان‌های ضعیف نامید، تا این‌که خود در ساعت فاجعه‌ای که خود چنان بی‌پروا آفریده بود، ناتوان شد. زیرا گروه هميشه همان گروه بود. آن‌ها در تروی کاساندرا و در اورشلیم ارمیا را به سخره گرفتند.»

جهان به علت تجاوزگری و بی‌ثبات کردن که به وسیله ایالات متحده هدایت می‌شود بر لبه پرتگاه قرار دارد. فشار بر حزب محافظه‌کار برای متوقف ساختن آن‌ها از چشم پوشیدن بر این تراژدی در حال شکل‌گیری یک الزام است.


https://morningstaronline.co.uk/article/e/britain-should-not-be-abetting-criminal-us-war-iran