اخبار ویژه, سرتیتر

ضامن استقلال: مبارزهٔ همزمان با تهدیدات داخلی و خارجی

در ماه‌های اخیر تنش میان ایران و امریکا به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. ایالات متحده با شناخت دقیق از ضعف‌های اقتصادی ایران تحریم‌های شدیدی را علیه بخش‌های کلیدی اقتصاد کشور اعمال کرده و با تحریم‌های ثانویه، خریداران نفت ایران را مجبور به توقف خرید نفت نموده است. دولت شبه‌فاشیستی ترامپ در آخرین اقدام ضدایرانی خود، با تحریم خرید اورانیوم بیش از سیصد کیلوگرم از ایران یکی از مهم‌ترین کارکردهای بالقوهٔ برجام را مختل کرد، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد و با اعزام پهپاد جاسوسی خود به مرزهای میهن ما تجاوز کرد.

اگر خروج یکجانبه از برجام و تجاوز پهپاد امریکایی ماهیت امپریالیست‌های امریکایی را برای ملت ما و برخی متوهمان در میان نیروهای سیاسی باز هم بیشتر عیان کرد، عملکرد یک‌سالهٔ دولت‌های اروپایی ضعف و عجز این دولت‌ها را در مقابل کمپانی‌های خصوصی و دولت امریکا روشن‌تر نمود.

ایران در واکنش به این اقدامات رابطهٔ خود را با کشورهای مستقل به‌ویژه روسیه و چین گسترش داد، پهپاد متجاوز را با اقتدار سرنگون کرد و به اروپاییان اخطار شصت ‌روزه داد تا موضع خود را در مورد دنباله‌روی محض از امریکا روشن کنند.

اتحاد عدالت‌خواهان ایران ضمن اعلام پشتیبانی قاطع خود از این اقدامات انقلابی، لازم می‌داند در این لحظات حساس بر نکاتی بدین شرح تأکید کند:

نشست یک‌روزهٔ کمیسیون مشترک برجام در وین مواضع ریاکارانهٔ اروپا را بیش از پیش آشکار کرده است.

درحالی‌که ایران تصمیمات نشست وین را ناکافی ارزیابی کرده و وال‌استریت ژورنال خبر از راه‌اندازی اینستکس (سامانهٔ حمایت از مبادلات تجاری) می‌دهد، اروپایی‌ها همچنان بدون اقدام جدی در برابر خروج یکجانبهٔ ایالات متحده از برجام و به‌ویژه تبعیت از تحریم‌های اقتصادی وضع‌شده علیه فروش نفت و مبادلات بانکی ایران، صرفاً ایران را به خویشتن‌داری و پایبندی به توافق هسته‌ای دعوت می‌کنند.

درعین ‌حال، موضع اخیر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در قبال حادثهٔ انفجار نفتکش‌ها در خلیج فارس (که آن را «کار ایران» دانست) و موضع امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه که اظهار کرده است در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور حسن روحانی، درخصوص خروج ایران از برجام «هشدار» داده است، به‌خوبی نشان می‌دهد اروپایی‌ها عملاً برجام را به ابزاری برای «مهار» ایران تبدیل کرده‌اند.

پس از تجاوز پهپاد امریکایی به حریم مرزی ایران و اقدام قاطع سپاه پاسداران در خصوص ساقط‌کردن آن، اینک تشدید فشارها و دور تازهٔ نمایش «پلیس خوب ـ پلیس بد» به‌منظور محدودکردن توان موشکی و در واقع توان دفاعی ایران در مقابل تهاجم نظامی ابعاد تازه‌ای یافته است. اما از سوی دیگر، نمایش بخشی از اقتدار رزمی و دفاعی ایران در قالب رهگیری و ساقط‌کردن پهپاد متجاوز، موجی از استقلال‌خواهی در میان توده‌های مردم ایران پدید آورده است؛ موجی که محدود به آرمان استقلالنخواهد ماند و آزادیو عدالت اجتماعی به‌عنوان آرمان‌های مغفول انقلاب بهمن را نیز در بر خواهد گرفت.

حقیقت این است که ناتوانی ایالات متحده از عملی‌کردن تهدیدهای نظامی و توسل به تشدید تحریم اقتصادی، به‌خوبی وضعیت جامعهٔ ایران را تشریح می‌کند:

از یک سو دفاع از حق حاکمیت ملی و استقلال کشور منجر به اقتدار کم‌نظیر نظامی و اتخاذ سیاست خارجی مستقل شده و به ایران موقعیتی ویژه در منطقه و جهان بخشیده است؛ از سوی دیگر انحراف از آرمان‌های اصیل انقلاب بهمن در زمینهٔ آزادی و به‌ویژه عدالت اجتماعی وضعیتی را در کشور به‌وجود آورده که در آن توسل به تحریم اقتصادی مؤثرترین ابزار امپریالیسم برای ممانعت از تحقق خواسته‌های اجتماعی و اقتصادی مردم ایران، یعنی حرکت جامعه در مسیر رفع فقر و نابرابری و تبعیض به‌شمار می‌آید. در این میان، نقش اقلیت برخوردار را نیز که منافع طبقاتی و سیاسی و اقتصادی‌اش در گرو تداوم وضع موجود است نمی‌توان نادیده گرفت.

درحالی‌که حاکمیت از استقلال ملی با تمام توان دفاع می‌کند، نقضگستردهٔ آزادی‌های مصرح در قانون اساسی و اتخاذ سیاست‌های ضدرفاهی و سرمایه‌سالارانه موجب تشدید فقر و سرکوب و بی‌عدالتی شده است. مجموع این شرایط، نشان می‌دهد تهدید خارجی در پایین‌ترین سطح و بی‌عدالتی اقتصادی در داخل بزرگ‌ترین تهدید برای حفظ استقلال ایران است.

برون‌رفت از وضعیت کنونی نه با تسلیم‌طلبی در مقابل امریکا و نه با امید بستن به وعده‌های کشورهای اروپایی میسر است. همچنین تداوم سیاست‌های پیشنهادی نهادهایی نظیر صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی تحت لوای فریبندهٔ «خصوصی‌سازیِ خوب و صحیح» نیز فقط به بدترشدن اوضاع خواهد انجامید. در حالی‌که پهپاد متجاوز امپریالیسم اندکی پس از نفوذ به خاک میهن منهدم می‌شود، اندیشه‌های اقتصادی ضدمردمی و عدالت‌ستیزانهٔ نهادهای امپریالیستی در دانشگاه‌های ایران تدریس و در رسانه‌ها و سخنرانی‌های مقامات کشور تبلیغ و ترویج می‌شود. این تناقض، سرانجامی جز عقب‌نشینیدر برابر تهدیدات و تجاوزات امپریالیسم نخواهد داشت.

استیفای حقوق ملت در زمینهٔ برخورداری از شغل و مسکن و امکانات بهداشتی و آموزشی، رعایت آزادی‌های مصرح در قانون اساسیبرای تمام نیروهای سیاسی پایبند به استقلال و حق حاکمیت ملی ایران، احترام به تنوع آراء و سلایق در جامعه و بسط آزادی‌های اجتماعی، همچنین اجرای سیاست‌های عدالت‌خواهانه به‌منظور حرکت به‌سوی استقرار عدالت اجتماعی در کشور، از جمله مهم‌ترین تدابیری است که به‌منظور دفاع از کیان انقلاب بهمن ۵۷ باید اتخاذ شود.

اتحاد عدالت‌خواهان ایران همهٔ نیروهای سیاسی میهن‌دوست و عدالت‌خواه را به وحدت حول این مطالبات فرامی‌خواند.

 

شورای مرکزی اتحاد عدالت‌خواهان ایران

یازدهم تیرماه ۱۳۹۸ خورشیدی

مأخذ: کانال تلگرامی اتحاد عدالت‌خواهان ایران

https://web.telegram.org/#/im?p=@SocialJusticeIran

 


ebrahim shiri