پرش به محتوا

چرا امریکا به ایران حمله نظامی نمی کند؟ – حسین بهادری

hormouz10


حسین بهادری

جنگ روانی بین دولت های ایران و امریکا هر روز شدت می یابد. و حملات لفظی گوش فلک را کر میکند.

 مطمئنآ تسلیحات کشتار جمعی امریکا می‌تواند کره زمین را چند بار نابود کند؛ و واضح است که سیاست‌مداران این کشور به ویژه باند بولتون و مایک پامپئو خواهان براندازی ایران اند. جان بولتون بارها ایران را به حمله نظامی تهدید کرده است و در گردهمائی مجاهدین در فرانسه وعده برگزاری گردهمائی آینده این سازمان مزدور را در تهران داد. هم پیمان های منطقه ای امریکا (اسرائیل، عربستان سعودی و امارات) و برخی احزاب و سازمان های طرفدار امپریالیسم امریکا اشکارا و یا در نهان چندین بار تقاضای حمله نظامی به ایران را کرده اند؛ اما آمریکا تاکنون حاضر نشده به ایران حمله نظامی کند. چرا؟

از نظر نظامی نه تنها امریکا بلکه همه کشورها بدون استثنا، توان شروع یک جنگ را دارند، اما جنگ ها عمومأ با رسیدن به نتایج دلخواهی که شروع  شده اند خاتمه نمی یابند.

امپریالیسم امریکا برای حفظ هژمونی جهانی خود و تسلط برمنابع نفتی خاورمیانه عمدتأ برای تحت فشار قرار دادن چین، اتحادیه اروپا، ژاپن و هند به عراق حمله کرد. آیا در حمله و اشغال عراق، با هدر دادن هزاران میلیارد دلار و کشته شدن صدها نظامی، اهداف اولیه ترسیم شده امریکا و متحدانش تحقق یافت؟ لیبی ویران شد آیا امپریالیست ها به اهداف خود رسیدند؟ مسلمأ جواب نه می باشد.

اصولأ هر متجاوزی در تحرکات نظامی هزینه های انسانی و مادی خود را محاسبه می کند. به ویژه اینکه اگر یک تاجر موفق در راس قوه مجریه امپریالیسم امریکا قرار گرفته باشد.

به روشنی  مشخص است که برای امپریالیسم امریکا و برای کل جهان امپریالیستی هزینه های انسانی و مادی حمله نظامی به ایران علاوه بر روانه شدن هزاران نفر پناهنده به اروپا بسیار بیشتر از هزینه های حمله نظامی به افغانستان، عراق و لیبی خواهد  بود. یکی از دلایلی که امریکا و دیگر کشورهای سرمایه داری ترجیح می دهند وارد جنگ با ایران نشوند این است نه اینکه نمی توانند.

دومین فاکتوری که مانع حمله نظامی و اشغال ایران به سبک عراق می شود، علاوه بر موقعیت جغرافیائی، نبود اجماع جهانی(مخالفت شدید چین و روسیه و اتحادیه اروپا ) در حمله به ایران است. در صورتی که در حمله به عراق اجماع وهمآهنگی بین ۳۶ کشورجهان بود، تا ۱۸ فوریه (۲۰۰۳) ۱۰۰٬۰۰۰ سرباز آمریکایی برای تهاجم در کویت مستقر و در حالت اماده باش نظامی بودند. در فاز اولیهٔ اشغال که از ۱۹ مارس تا ۹ آوریل ۲۰۰۳ به طول انجامید سربازان چهار کشور مشارکت کننده در حمله از آمریکا (۱۴۸٬۰۰۰نفر), بریتانیا (۴۵٬۰۰۰نفر), استرالیا (۲٬۰۰۰نفر), و لهستان (۱۹۴نفر) بودند. و ۳۶ کشور دیگر در پیامد آن نقش داشتند. با توجه به اینکه درشرایط کنونی چنین اجماعی علیه ایران شکل نگرفته می توان براین نظر بود که امریکا قادر نیست ایران را به سبک عراق اشغال کند. ولی به جرات می توان بیان کرد امریکا علاوه بر بکار بردن تحریم ها به مثابه سلاح کشتار جمعی علیه مردم ایران، بدون شک همان طور که ترامپ در مصاحبه اخیر گفته، نمی خواهد یک میلیون سرباز به منطقه اعزام نماید.  تصمیم براین است که « هر گونه حمله ی ایران به هر چیزی که آمریکایی باشد، با نیروی عظیم و قدرتمند مواجه خواهد شد. در برخی موارد قدرتمند به معنای نابودی است.» اگر منظور از بمباران ایران «به معنای نابودی»، سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی باشد، با توجه به تجربه چهل سال گذشته بعید است که رژیم با پرتاب چندین موشک کروز ویا بمباران چندین نقطه از مراکز حساس، سرنگون شود. بلکه بدون شک بعداز عملیات نظامی امریکا سرکوب طبقه کارگر، عامه مردم متعرض و خفقان بیشتر می شود.

امروز بعلل مختلف نه تنها روسیه، چین و اتحادیه اروپا بلکه حتی امریکا با تمام هارت پورت ها نه، می خواهد رژیم را سرنگون کند و نه، امکان دارد با بمباران چند نقطه ی ایران رژیم سرنگون شود. بلکه باتوجه به کارنامه ی ضد کارگری و ضد بشری رژیم؛ سرکوب و خفقان باوحشی گری بیشتر برجامعه تحمیل می شود؛ چون که جنگ برای رژیم سرمایه داری ایران «نعمت» است

از زمان روی کار آمدن باراک اوباما در سال۲۰۰۹ تهدیدها علیه ایران وجود داشت. رؤساء کاخ سفید، وزارت امورخاجه و پنتاگون بارها گفته اند که با حمله هوائی به ایران از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای جلوگیری می کنند. اما چرا تا کنون علی رغم وجود بازهای تندروی همچون جان بولتون و ماک پمپئو در دولت امریکا و درخواست مکرر لابی های اسرائیل،عربستان و امارات حمله صورت نگرفته است؟ هدف از این همه تهدید به جنگ، و ترساندن همسایه ها و شیخ نشین های خلیج فارس، چیست؟

 در واقعیت عینی اهداف امریکا در خاورمیانه را می توان در تسلط بر منابع نفت و سرکیسه کردن رژیم های دست نشانده کشورهای عربی و فشار به روسیه، چین، اتحادیه اروپا وهند خلاصه کرد. در نتیجه امریکا به جای حمله و جنگ با اعمال تحریم ها ، بازی با ارز و جریمه های میلیاردی طرف ها معامله با ایران و بلوکه کرد دارائی ها از یکسو و از طرف دیگر با ایران هراسی صدها میلیارد دلار اسلحه می فروشد و از رقبای بین المللی خود امتیاز می گیرد. همان طور که در بالا گفته شد امروز در کاخ سفید سکان دار رهبری بزرگ ترین اقتصاد و هم زمان بزرگترین بدهکار جهان  یک تاجر موفق است. و خط فاصل بین جهان تک قطبی به رهبری امریکا و جهان چند قطبی درحال فرو ریختن است. از این منظر امریکا نمی خواهد منطقه خاور میانه روی آرامش به خود ببیند. و مسئله ایران حل شود. زیرا در شرایط ظهور قطب بندی های جدید در عرصه جهانی، مرز سقوط جهان تک قطبی و افول امپرطوری آمریکا این بار دور از انتظار نیست و اگر سیاست زور و قلدری ترامپ نسبت به کشورهای مختلف جهان ادامه یابد، به احتمال بسیار زیاد بمباران ایران منجر به شعله ور شدن جنگ در منطقه می شود؛ هیچ بعید نیست نظم جهان تک قطبی و افول امریکا شتاب بیشتری بخود بگیرد. چنین است که امریکا از ترس از دست دادن موقعیت جهانی خود و ایران از ترس عصیان و خیزش مردم خواستار جنگ نباشند.از این منظر امکان حمله نظامی بسیار کم، اما امکان مذاکره، معامله وسازش بیشتر است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: