اخبار ویژه

ائتلاف به سرکردگي آمريکا جنايت ها در سوريه را رقم زد

به نقل از تلويزيون الاخباريه؛ نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با اشاره به نقش محوری به اصطلاح ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا در کشتارها و جنایت های صورت گرفته در سوریه تأکید کرد؛ بهبود اوضاع انسانی در سوریه نیازمند توقف دخالت های نظامی, سیاسی و اقتصادی خارجی در امور داخلی این کشور است.
بشار جعفری در نشست شورای امنیت برای بررسی اوضاع انسانی سوریه گفت: گروه موسوم به «انجمن پزشکی سوریه» به صورت غیر قانونی در سوریه فعالیت می کند و هیچ گونه مجوزی از سوی دولت سوریه دریافت نکرده است, حال آنکه طبق قوانین بین المللی فعالیت هر گونه انجمن و جمعیتی بدون موافقت دولت قانونی ممنوع است. سؤال این است که این انجمن چگونه در مناطقی که سازمان های تروریستی بر آن سیطره دارند فعالیت می کند؟
بشار جعفری در ادامه افزود: گزارش های اوچا (دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد) و برخی از نمایندگی ها وابسته به آن, برای تأمین منافع برخی ها کشورهای صاحب نفوذ در شورای امنیت و با هدف ضربه زدن به تلاش های دولت سوریه به خدمت گرفته می شود. در این گزارش درباره اوضاع شهرهایی مانند الرقه, هجین, الباغوز, دیر الزور, تل رفعت, عفرین و منبج سخنی گفته نشده است. همچنین در این گزارش به مسئول اصلی حملات و جنایت های جنگی و جنایت های ضد انسانی که ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا و نیروهای اشغالگر ترکیه و شبه نظامیان و سازمان های تروریستی وابسته به آنها مرتکب شده اند, اشاره ای نشده است. با توجه به اطلاعات موجود در گزارش شورای امنیت این سؤال مطرح است که صدها تروریست خارجی که در اردوگاه الهول ساکن بوده اند چگونه از این اردوگاه خارج شده اند و اساسا چگونه این تروریست ها به این اردوگاه منتقل شده اند؟ هزاران تروریست از مناطق شمال شرقی و سایر مناطق سوریه از طریق خاک ترکیه و به منظور حمله به مناطق مسکونی امن در شمال غربی سوریه مانند شهر «کسب» منتقل شده اند.
نماینده سوریه تأکید کرد: بهبود اوضاع انسانی در سوریه نیازمند مقابله با دخالت های سیاسی, نظامی و اقتصادی خارجی در امور داخلی کشور است. من معتقد نیستم برخی اعضای حاضر در این نشست آماده مشارکت جدی در مسائل محوری باشند که حل و فصل آنها به اهداف شرافتمندانه انسانی کمک می کند. در صورت پایبندی طرف های وابسته به سازمان ملل به همکاری با دولت سوریه شاهد تحقق دستاوردهای بزرگتری در عرصه کمک های بشر دوستانه خواهیم بود.
بشار جعفری در پایان گفت: دولت کشورم از هیچ کوششی برای کمک به شهروندان سوری برای عبور از این مرحله از تاریخ کشور و حمایت و خدمت رسانی به آنان فروگذار نمی کند.