پرش به محتوا

ساختارزیربنائی هژمونیسم آمریکا کلید درک خطر جنگ علیه ایران – محسن مسرت

ساختارزیربنائی هژمونیسم آمریکا  کلید درک خطر جنگ علیه ایران

usa_war_2018_sw


محسن مسرت

ساختارزیربنائی هژمونیسم آمریکا کلید درک خطر جنگ علیه ایران

mohsen masserratهر چه بیشتر به عقب می نگریم و می کوشیم وقایع تنش آمیزجهانی را دریابیم، به همان نسبت روشن تر می توانیم ریشه ها و ارتباط میان کلیه جنگ هائیکه آمریکا در دوره زمانی سه دهه ی گذشته ی به دنیا تحمیل کرده است را درک کنیم. در این میان دو هدف که مکمل یکدیگراند قابل تشخیص می باشند: یکی در هم کوبیدن کشورهای بزرگ مانند یوگوسلاوی که می توانستند در کریدورِ اروپاآسیایی با روسیه متحد گردند. و دومی تعویض رژیم ها و یا در هم کوبیدن کشورهای بزرگی که دارای منابع عظیم نفتی بوده و ظرفیت این را دارند که موقعیت دلار را بمثابه ارز جهانی به مخاطره افکنند. تا کنون هیچگاه به این شدت برای جهانیان این واقعیت تلخ آنطور که ما امروز شاهد آن میباشیم برملا نشده بود که چگونه تنها ابرقدرت باقی مانده قادر است با سوئ استفاده از اهرم دلار بعنوان پول جهانی تا مابقی جهان را با تحریم های اقتصادی به چالش بکشد..

بیش از 80 درصد تجارت جهانی توسط دلار صورت می گیرد. و دلار بی شک بهمین دلیل در حال حاضر از موقعیت انحصاری نادری برخوردار است، زیرا تمامی معاملات نفتی در بازار جهانی به این پول متصل است. در شرایطی که شماری از کشورهای مهم نفتخیز و مستقل اما از نگرش آمریکا یاغی موفق شوند مشترکا صادرات نفت خود را به پولهای در رقابت با دلاریعنی یورو یا رنمیبی به بازار جهانی عرضه کنند، آنگاه بزرگ ترین ستون قدرت آمریکا مانند بنائی مقوائی در هم خواهد ریخت.[1] این دلیل اصلی تغییر رژیم در کشورهای یاغی ویا حتی درهم پاشدن آنها مانند عراق صدام حسین، لیبی قذافی می باشد. آمریکا در حال حاضر و در عیان جهانیان با پشتکار تمام و وقیحانه بدنبال تغییر رژیم در ونزوئلا میباشد و میرود که جامعه جهانی را بگونه سیستماتیک و با استفاده از تمامی وسایل تبلیغاتی برای جنگی علیه ایران بسیج نماید.

برنده گان اصلی امپریالیسم دلاری آمریکا، در کنار بخش مالی و انرژی، مجتمع های نظامی صنعتی این کشور میباشد. در مورد ایران قصد آمریکا تنها تغییر نظام نیست، بلکه چند پاره کردن کشور نیز می باشد. از این کار اسرائیل و عربستان سعودی نیز بهره مند می گردند. و بهمین دلیل نیز آنها حاضراند از جنگ آمریکا علیه ایران به لحاظ سیاسی، مالی و لوجیستی در حد کمال حمایت نمایند. قدرت اسرائیل متکی است بر قدرت انحصاری اتمی اش در منطقه و ضعف کشورهای عربی اسلامی ناشی از هم گسستگی آنهاست. در صورت تجزیه ایران در دراز مدت عربستان سعودی میتواند به ابرقدرت منطقه ای تبدیل گردد..

بیشتر در این باره مراجعه شود به کتاب آلمانی زبان نویسنده.

[1] Braucht die Welt den Finanzsektor. Postkapitalistische Perspektiven, Hamburg, 20117

۱ دیدگاه »

 1. «… تنها ابرقدرت باقی مانده قادر است با سوئ استفاده از اهرم دلار…»
  آقای محسن مسرت باوجودی که تاکنون نوشته های شما مورد دقت و تایید این حقیر بوده است، باید در این مورد گفته فوق شما را نسبی نمایم.
  شما با حرکت از وسایل و تکنیک های مدرن جنگی، آمریکا را «تنها ابرقدرت» باقی مانده خوانده اید.
  یعنی به عبارت دیگر فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه، خلاصه G20 را از ابر قدرتی انداخته اید.
  من مقیاس شما را از ابرقدرتی نمیدانم. ولی طبق گفته های انقلابیون که دارای تئوری ای بوده اند که برپایه آن توانسته اند در عمل بر ابرقدرتی پیروز گردند (پیروزی انقلاب اکتبر بر امپریالیسم آلمانی وروسی) آنرا عملاً اثبات تمایند!
  از آنهم مهمتر درجنگ جهانی دوم رفیق استالین بعنوان بزرگترین مارشال میدانی فاشیسم هیتلری آلمان «ابرقدرت همه ابرقدرتها»ی سراسرجهان وقت همراه با داشتن پشتیبانی کلیه کشورهای «صنعتی نظامی» آن زمان و درخدمت جنگ گرفتن کلیه تولیدات غذایی پوشاکی صنعتی ممکنه ی بیش از دوسوم کشورهای جهان را در جنگ برعلیه کشور شوراها مصادره میکرد، صحت تئوری «امپریالیسم بمثابه آخرین مرحله سرمایداری» را باثبات رسانید و با تعریف خود کشورهای متحده در قرارداد مونیخ برای آماده کردن هیتلر جهت تجاوز به کشور شوراها را ابرقدرتی امپریالیستی دانسته اند.
  این درست است که اکنون امپریالیسم سرکرده و یکه تاز، امپریالیسم آمریکا میباشد. که عمدتا عملیات غارتگرانه خود را تحت رهبری وال استریت با کاغذی سبز بدون پشتوانه، بنام دلار تاکنون سامان داده است. منتها ابرقدرتی وی در ویتنام بطوری در هم شکسته شد که هنگام فرار از هر هیلی کوپتری ۱۴ حتی بیشتر ژنرال آویزان شده فرار میکردند که در همه رسانه‌های جهانی بنمایش در آمد!!
  در ثانی اشتباه نگیرید این درست است که ابرقدرت بودن برای چپاول دیگر کشورها لازم وملزوم است ولی در مقابل برای خلاصی از این چپاول؛ خواست اهالی کشور غارت شده و حاضر بودن اهالی بومی آن برای دست بردن به اسلحه در مقابل آن است که تعیین کننده سرنوشت جنگ میباشد و نه ابرقدرتی بودن ویا داشتن اف ۴۸ و سوخوی ۵۹!٬
  چیزی هم که هم‌اکنون در ایران در گذاران است همانا این اراده قدرتمند ایرانیان است که باوجود خفقان و جو دیکتاتوری و نارضایتی اکثریت مردم از رژیم و بدون شک نارضایتی مضاعف نیمی از اجتماع یعنی زنان از فشاری که برآنان وارد می‌شود حاضرند همگی باستثنای بعضی از مابهتران(لاکچری ها) اسلحه بدست گرفته و ازمام میهن خود دفاع نمایند!
  این را یکبار در جنگ ۸ ساله ایرانیان برعلیه آمریکا و کلیه کشورهای عربی بجز سوریه ولبنان باثبات رسانیده بودند واکنون هم با نفرتی دوچندان قوی ترحاضرند یکبار دیگر دوشا دوش کلیه اعراب مبارز که همه اعراب منهای بعضی از مابهتران آنها همانند شازده های سعودی و اماراتی… این شیر بی یال و کوپال را یکبار دیگر پوزه‌اش را بخاک بمالند. ولی اینبار پایان و افول وال استریت و دولتی بنام ایالات متحده آمریکا برای همیشه خواهد بود!!
  سپیده
  ۲۳ خرداد ۹۸

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: