سياسی, سرتیتر

دمکراسی و حقوق بشر یعنی سود! تسلیحات نظامی فرانسه علیه غیرنظامیان در یمن

geld_bank


پایگاه خبری «دیسکلوز» (Disclose) در گزارشی که روز سه‌شنبه (28 مه) منتشر شد، اعلام کرد، یک کشتی سعودی در بندر «فوس» مارسی واقع در جنوب فرانسه در حال بارگیری تسلیحات نظامی مشاهده شده است.

در این گزارش آمده است، کشتی «بحری تبوک» به منظور بارگیری مهمات برای توپ‌های «هویتزر سزار» فرانسوی به مقصد شهر جده در مارسی پهلو گرفته است.

این درحالی است که نماینده مالک عربستانی کشتی «بحری تبوک» روز سه شنبه (28 مه) در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه، ضمن تکذیب بارگیری تسلیحات نظامی، اذعان داشت که محموله این کشتی که روز چهارشنبه (29 مه) بارگیری خواهد شد، شامل «قطعات مورد نیاز برای یک پروژه غیرنظامی تولید انرژی» به سفارش شرکت آلمانی «زیمنس» بوده و اطلاعات مربوط به حمل سلاح و یا مهمات جنگی کاملا جعلی است.

گفتنی است، حدود دو هفته پیش نیز کشتی تجاری سعودی به نام «بحری ینبع» به دلیل اعتراض سازمان‌های حقوق بشری در بندر «لوهاور» فرانسه، مجبور به ترک سواحل غربی این کشور بدون بارگیری شد.

با توجه به اینکه این سلاح‌ها از سوی نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ علیه یمن استفاده می شود، امروز موضوع فروش و حمل سلاح‌های فرانسوی به مقصد عربستان به یک دغدغه بزرگ برای انجمن‌ها و سازمان‌های حقوق بشری فرانسه مبدل شده است.

فروش و حمل این سلاح ها از آغاز جنگ ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان سعودی در سال 2015، تاکنون بارها به کشته شدن دهها هزار غیر نظامی، به ویژه زنان و کودکان و نیز قحطی و بیماری منجر شده است.

رسوایی بزرگ برای دولت فرانسه

به این ترتیب، گزارش اخیر پایگاه مستقل خبررسانی «دیسکلوز» مبنی بر کشتار غیر نظامیان در یمن با سلاح های فرانسوی، دولت این کشور را با یک رسوایی مفتضحانه مواجه کرده است.

گفتنی است، چندین اتحادیه و سازمان های غیردولتی روز سه شنبه (28 مه) ضمن اعلام مخالفت خود با بارگیری تسلیحات و مهمات جنگی از بندر «فوس» در مارسی، بر ممانعت از فروش و ارسال محموله جنگی به عربستان سعودی تاکید کردند.

از سوی دیگر، «لوران پاستور» یکی از مقامات اتحادیه بنادر فرانسه (CGT)، اعلام کرد که از بندر مارسی فوس برای بارگیری سلاح و مهمات استفاده نمی شود و تحقیق در این زمینه انجام خواهد شد.

«الیاس جئوفروی» یکی از اعضای سازمان غیر دولتی «مبارزه علیه شکنجه و مجازات مرگ» (ACAT) نیز اظهار داشت، «آنچه امروز موجبات نگرانی سازمانهای حمایت از حقوق بشر را فراهم ساخته، عرضه تسلیحات نظامی فرانسه به عربستان سعودی و استفاده از آن در کشتار غیر نظامیان یمنی است.»

الیاس جئوفروی همچنین افزود: «با توجه به گزارشات روزانه از جنایات جنگی ائتلاف عرب علیه غیرنظامیان یمنی و شمار تلفات می توان گفت که وقوع این حملات از مرزهای عربستان تنها با استفاده ازتوپهای پیشرفته خود کشتی سزار فرانسه امکان پذیر است.»

 «ژان ایو لو دریان»، وزیر امور خارجه فرانسه، روز سه شنبه (28 مه) در گفت و گو با رادیو بین المللی فرانسه از جنگ یمن به عنوان «جنگ کثیف» یاد کرد و پایان دادن به کشتار غیرنظامیان در یمن را خواستار شد.

این در حالی است که فرانسه به عنوان سومین کشور بزرگ عرضه تسلیحات نظامی، یکی از حامیان اصلی ائتلاف سعودی در جنگ یمن محسوب می شود.

در واقع چنین رویکردی از دوگانگی سیاست‌های فرانسه در قبال ائتلاف عربستان سعودی علیه یمن حکایت دارد.

مترجم: (فرانسه و عربستان سعودی در اواخر دوره ریاست جمهوری «فرانسوا اولاند» قرارداد تسلیحاتی به ارزش 455 میلیون دلاری امضا کردند. در دوره ریاست جمهوری «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری کنونی فرانسه نیز همچنان بر تقویت همکاری های نظامی و تسلیحاتی پاریس و ریاض تاکید شده است.

در این چارچوب نتیجه سفر»محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در اوایل آوریل 2018 به فرانسه، انعقاد قرارداد های نظامی و اقتصادی به ارزش 18 میلیارد دلار بوده است.)

«فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه پیش از این ادعا کرد که هیچگونه شواهدی دال بر استفاده از سلاح های فرانسه در جنگ علیه یمن وجود ندارد.

جئوفروی در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر تضمین عربستان سعودی بر عدم استفاده از سلاح های فرانسوی علیه غیرنظامیان در یمن، تاکید کرد: «از آنجاییکه شفاف سازی و رسیدن به یک نتیحه کوچک نیاز به ضمانت‌های سیاسی بسیار دارد، تضمین عربستان سعودی در این خصوص قطعا فاقد اعتبار بوده و دلیل کافی و قانع کننده ای برای بستن این پرونده جنایی نمی باشد.»

مترجم: ندا حقانی