سرتیتر

در اتریش اتحاد نئو لیبرالی هار اروپا به رهبری مرکل و ماکرون زیراب شوونیست های نژادپرست را زد

شنبه شب یک روز پس از آنکه انتشار ویدئویی از زد و بند مالی معاون صدراعظم اتریش به استعفای این سیاستمدار راستگرا منجر شد، «سباستین کورتس» صدر اعظم اتریش با اعلام فروپاشی کابینه ائتلافی، از رئیس‌جمهور این کشور خواست «هرچه زودتر» انتخابات پیش از موعد برگزار کند.

در آستانه برگزاری انتخابات اروپا در حالی که انتظار می رود که اتحادی از احزاب ملی گرای، ناسیونالیست شوونیست ها و نژاد پرستان بتوانند در انتخابات اروپا بخش وسیعی از کرسی‌های پارلمانی را اشغال کنند، جناح حاکم در کشورهای اروپای غربی و مرکزی یعنی نئولیبرال های اتحاد مرکل و مکرون با انتشار ویدیویی که در آن معاون نخست وزیر اتریش (از حزب افراطی دست راستی با گرایشات شبه فاشیستی) عملاً در یک دام تبلیغاتی گرفتار آمده است تلاش دارند تا به اتحاد شبه فاشیستی و نژادپرستانه مخالف ضربه جدی وارد کنند.

در این نکته باید تاکید کرد دلیل رشد احزاب نژاد پرستان و گرایشات ناسیونالیست های افراطی در کشورهای اروپایی چیزی نیست به جز سیاستهای نئولیبرالی همین دولت های نئولیبرال حاکم بر کشورهای اروپای غربی و میانی سیاست های مرکل و مکرون که در ۳۰ سال گذشته اروپا را به محلی برای رشد گرایشات سیاسی احزاب دست راستی تبدیل کرده است. نئولیبرالیسم هار فقرو بی ثباتی شغلی را در سراسر اروپا گسترانده است. فاشیست ها و افراطیون راست بدون پیش زمینه مادی نئولیبرالیسم در اروپا امکان رشد بسیار کمتر و محدودی را داشتند، سیاست‌های نئولیبرالیسم سرمایه داری هار اروپا موجب رشد و گسترش آن ها و تقویت گرایش های نژادپرستانه شده است.

نئو لیبرال هایی مانند مرکل در آلمان برای تامین نیروی کار ارزان، امکان ورود بخش وسیعی است پناهجویان بی پناه و جنگ زده را فراهم آورده است بدون آنکه برای آموزش و تامین زندگی آنها و خانواده ایشان گام جدی بر دارد. این بی برنامگی که تنها با هدف پایین آوردن سقف دستمزد در آلمان صورت گرفته موجب ایجاد موجی از گرایشات نژادپرستانه و فاشیستی در کشورهای اروپای غربی و شرقی شده است. رشد گرایشات نژادپرستانه موجب پای گرفتن احزاب شبه فاشیستی اروپایی در ایتالیا فرانسه، هلند، سوئد، اتریش، لهستان و مجارستان گشته و این آش که توسط نئولیبرال ها حاکم شده است اکنون به دهن آنها نیز شور آمده و سعی دارند با انتشار این ویدئو زیر آب احزاب مخالف خود را زده و رای دهندگان به این جریانات را بسوی خوددجلب کنند.

لازم به یادآوری است که انتشار این ویدیو در جهت ایجاد شفافیت یا آنچه نئولیبرال ها و رسانه های عمومی که آنها در اختیار دارند نیست، این ویدیو دو سال پیش ساخته شده است وو ناگهان امروز یعنی یک هفته قبل از آغاز انتخابات اروپا منتشر می‌شود این اسپری افشاگری نیست، چراکه به اصطلاح افشاگران این ویدیو نیز دست کمی از نیروهای دست راستی افراطی نداشته و در ایجاد وضعیت غیر انسانی امروز در اروپا نقش اصلی را ایفا کرده اند.

در این رابطه روز جمعه پایگاه اینترنتی دو روزنامه آلمانی «اشپیگل» و «زود دویچه» ویدئویی منتشر کردند که نشان می‌داد «هاینس کریستین اشتراخه» معاون صدراعظم و رهبر حزب راستگرای افراطی «آزادی» در سال ۲۰۱۷ با زنی که ادعا شده تبعه روسیه است، دیدار کرده و از وی خواسته در انتخابات از حزب متبوع او حمایت مالی کند. رسانه‌ها این زن را به ارتباط با دولت روسیه متهم و ادعا کرده‌اند که سرمایه‌ای که او قصد داشته وارد اتریش کند، پول سیاه و حاصل پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی بوده است.

با انتشار این ویدئو جنجال گسترده‌ای در اتریش به راه افتاد و نهایتا اشتراخه امروز از معاونت دولت و همچنین ریاست حزب آزادی کناره‌گیری کرد.

به نوشته روزنامه «نیویورک‌تایمز»، در پی انتشار این ویدئو و استعفای اشتراخه، کورتس با حضور در یک نشست خبری مملوء از خبرنگاران در وین پایتخت اتریش، با بیان اینکه «دیگر کافی است»، گفت از رئیس‌جمهور خواسته در اسرع وقت انتخابات برگزار کند.

دولت ائتلافی اتریش به ریاست کورتس از هفته‌ها پیش از سوی احزاب معارض به ارتباط با روسیه و حمایت از گروه‌های راستگرای افراطی متهم بود و انتشار ویدئوی اخیر ضربه آخر به این ائتلاف تحت فشار بود.

متهم کردن مخالفان به ارتباط با روسیه هر یک از ما نیست بر ماست

دارودسته های نئولیبرال حاکم بر کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه که تصمیم‌گیرندگان اصلی سرنوشت اتحادیه اروپا می باشند روی خط همکاری با حزب دموکرات آمریکا هر زمان که لازم بدانند پرچم عثمان همکاری با روسیه را اعلام کرده تا از این طریق زیرآب دشمنان خود را بزنند.

داشتن یک رابطه کاملا عادی مابین یک کشور اروپایی و روسیه که تنها محدود به روابط دیپلماتیک و داد و ستد تجاری می شود زمانی که برای نولیبرال ها لازم بیاید تبدیل به یک رابطه غیر معقول و خطرناک میشود، نمونه برجسته این سیاست‌ها را می‌توان در ادعای بی‌پایه و اساس دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و انتخاب دارودسته ترامپ دید و در عین حال ادعاهای توخالی و غیر واقعی و ساختگی مسموم کردن مخالفان سیاسی دولت روسیه در بریتانیا.

در چند سال اخیر همزمان با ورود موج مهاجران از سوریه و کشورهای آفریقایی به اروپا، احزاب راستگرای افراطی و بیگانه‌ستیز یکی پس از دیگری در کشورهای اروپایی به قدرت می‌رسند و همین امر موجب نگرانی مقام‌های اتحادیه اروپا شده است. روز شنبه «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان از حامیان احزاب لیبرال خواست برای مقابله با احزاب راستگرا که به همسویی با روسیه نیز متهم هستند، به پاخیزند.

اتریش از جمله کشورهایی است که به همگرایی با روسیه و ارتباط مخفی با مسکو متهم شده و حتی به نوشته نیویورک‌تایمز بسیاری از کشورهای اروپایی از بیم درز اطلاعات به روسیه، همکاری‌های اطلاعاتی با وین را متوقف کرده‌اند.

کورتس ۳۲ ساله که خود رهبری حزب راستگرای خلق اتریش را بر عهده دارد، در سال ۲۰۱۷ به صدراعظمی رسید و به جوان‌ترین رهبر اتحادیه اروپا بدل شد. حالا دو سال پس از تشکیل دولت ائتلافی به صدارت کورتس، خروج حزب آزادی از کابینه عملا اکثریت پارلمانی را از دولت گرفته و موجب سقوط کابینه شده است. از همین رو اتریش باید به زودی برای تشکیل دولتی تازه انتخابات جدید برگزار کند.