پرش به محتوا

گزارش شبکه تلویزیونی «اِن‌بی‌سی» از نشست محرمانه مقام‌های کاخ سفید در مقر سازمان سیا و «طرح تماس تلفنی» ترامپ

نشست مقام‌های ارشد آمریکایی درباره ایران در «سی‌آی‌اِی»
به گفته شش تن از مقام‌های دولت آمریکا، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی، هفته گذشته در اقدامی کم سابقه با مقام‌های امنیتی عالی‌رتبه، دیپلمات‌ها و مشاوران نظامی کاخ سفید در مقر مرکزی «سی آی ای» در مورد ایران دیدار کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» این نشست ساعت ۷ صبح روز دوشنبه ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) برگزار شد و «جینا هسپل»، مدیر «سی‌آی‌ای»، «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع، «ژنرال جو دانفورد» رئیس ستاد نیروهای مسلح، «مایک پومپئو»، وزیر امور خارجه و «دان کواتس» مدیر امنیت ملی شرکت داشتند.
«ان بی‌سی» گفته، نشست‌های مربوط به امنیت ملی معمولا در اتاق عملیات کاخ سفید برگزار می‌شوند. به گفته مقامات کنونی و پیشین دولت آمریکا، برگزاری جلسه مقامات ارشد کاخ سفید و اعضای دولت آمریکا در ساختمان مرکزی «سی‌آی‌ای» بسیار بی‌سابقه است.
موضوع این جلسه اطلاعات امنیتی نبود که منجر به اعزام ناو هواپیمابر و بمب افکن‌های تهاجمی به خاورمیانه شد. ولی آنان موضوع گفت‌وگوها در این جلسه را مشخص نکردند.
پنج مامور عملیاتی و نظامی سابق «سی‌آی‌ای» گفتند در گذشته چنین نشست‌هایی به‌طور معمول برای بررسی عملیات‌های سری بسیار حساس، بررسی نتایج آنها و یا بررسی گزینه‌های یک عملیات جدید برگزار می‌شد.
دو مقام پیشین آمریکایی گفتند این کشور برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد ایران قابلیت مشخصی دارد که فقط در دفتر مرکزی «سی‌آی‌ای» قابل بررسی است.
«جان مک‌لاگلین»، یکی از مدیران قبلی «سی‌آی‌ای» گفت، احتمالی دیگر برای برگزاری چنین نشستی، اختلاف نظر بین مقام‌های عالی‌رتبه در مورد اطلاعات امنیتی در خصوص یک موضوع مشخص است. به گفته او «دیک چینی»، معاون ریاست جمهوری در دوره «جورج‌دبلیو بوش»، در موارد زیادی برای پرسش از تحلیل‌گران امنیتی در مورد اطلاعات آنان به دفتر مرکزی «سی‌آی‌ای» می‌رفته است.
منتقدان «دیک چینی» بعدها او را متهم کردند که با نتیجه‌گیری‌هایش از اطلاعات امنیتی آن زمان، قصد داشت ثابت کند که عراق سلاح های کشتارجمعی دارد که بعدا معلوم شد ارزیابی «سی‌آی‌ای» و نهادهای امنیتی آمریکا از این موضوع اشتباه بوده است.
این جلسه همزمان با تشدید فشارهای آمریکا بر ایران و افزایش تحریم ها برگزار شد. چند روز پس از برگزاری این جلسه «جان بولتون» با اشاره به افزایش تهدیدهای ایران خبر اعزام ناوهواپیمابر «یو‌اس‌اس لینکلن» و ناوگروه آن به خلیج فارس را اعلام کرد. او به حکومت ایران هشدار داد «به هرگونه حمله‌ای به منافع آمریکا و متحدان آن با نیرویی بی امان پاسخ داده خواهد شد».
روز پنجشنبه «دونالد ترامپ» در پاسخ به سئوالی در مورد ایران گفت: «آنها در وضعیت بدی هستند. من به امید روزی هستم که واقعا بتوانیم به آنها کمک کنیم. هدف ما آسیب زدن به آنها نیست. می‌خواهم که آنها قوی و بزرگ باشند واقتصاد خوبی داشته باشند. ولی آنها باید تماس بگیرند و اگر تماس بگیرند ما آماده گفت‌وگو هستیم».
آمریکایی‌ها باور دارند تحریم‌ها که از سال گذشته و پس از خروج آمریکا از برجام دوباره اجرایی شد، اقتصاد ایران را به شدت ضعیف، نرخ تورم را افزایش و صادرات نفت را تا حد زیادی کاهش داده است.
صندوق بین المللی پول ماه گذشته اعلام کرد نرخ تورم در ایران، امسال به ۳۷ درصد می‌رسد و حجم اقتصاد ۶ درصد کاهش خواهد یافت.
نمایندگان دمکرات کنگره آمریکا دولت ترامپ را به تشدید تنش با ایران با هدف زمینه سازی برای جنگ متهم می‌کنند. «تیم کین»، سناتور دمکرات کمیته نیروهای مسلح روز سه‌شنبه پیش گفت: «بسیار نگران هستم که دولت ترامپ ما را به‌سوی یک جنگ غیرضروری با ایران بکشاند». همچنین «کریس مورفی» سناتور دمکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنا نیز گفت: «استراتژی ترامپ در مورد ایران تشدید کورکورانه تنش است. هیچ طرح مشخص و استراتژی همه جانبه‌ای وجود ندارد. فقط تنش با هدف تشدید تنش است».
با این همه برخی از منتقدان سیاست تندروانه دولت آمریکا در مورد ایران معتقدند تقویت نیروهای آمریکایی در منطقه دلایلی موجه دارد.
یک مقام اسبق دولت آمریکا نیز گفت: «اطلاعات امنیتی موجهی وجود دارد که نشان می دهد ایران در حال تدارک حمله در منطقه است».
دولت ترامپ اتهام «تغییر رژیم » در ایران را رد کرده و می‌گوید هدف فشارهای آن «تغییر رفتار» حکومت ایران است.
«ان‌بی‌سی» در ادامه گزارش خود آورده، مسئول عملیات «سی‌آی‌ای» در مورد ایران «مایک د آندرا» است. او از مدیران امنیتی باسابقه این سازمان و در گذشته مسئول حملات پهپادی به اهداف القاعده و شکار «اسامه بن لادن» بود.
ترجمه: مریم اسعدی‌تهرانی
سی ان ان از قول منابع آگاه خبر داد:
کاخ سفید شماره تلفن ترامپ را در اختیار سوئیس قرار داده تا به ایران برساند
رویداد۲۴| سی ان ان نوشت: پس از آنکه ترامپ به صورت علنی خواستار آن شد که سران ایران به او زنگ بزنند، یک منبع دیپلماتیک فاش کرد که کاخ سفید با سوئیس تماس گرفته و شماره تلفنی که ایرانی‌ها می‌توانند با آن برای سخن گفتن با ترامپ، استفاده کنند را در اختیار آن‌ها قرار داده اند.
این منبع اگاه گفت: سوئیس به احتمال زیاد این شماره تلفن را در اختیار ایرانی‌ها قرار نمی‌دهد، مگراینکه ایرانی‌ها خواستار آن شوند.
ترامپ افزود: «آن‌ها باید تماس بگیرند. اگر این کار را بکنند، ما آماده مذاکره هستیم».

همدلی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: