پرش به محتوا

نامه سرگشاده پرفسور محسن مسرت به صدر اعظم المان، آنجلا مرکل و هیکو ماس، وزیر خارجه آلمان


نامه سرگشاده پرفسور محسن مسرت
به صدر اعظم المان، آنجلا مرکل
و هیکو ماس، وزیر خارجه آلمان


صدر اعظم محترم آلمان،
وزیر خارجه محترم آلمان،
وزیر خارجه آمریکا، مایک پمپئو از دیروز و بدنبال تغییر جنجال آمیز برنامه سفرش به بغداد، در برابر افکار عمومی سراسر گیتی و به گونه ای نمایشی اقدام تازه ی خطرناکی را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز نمود که شما بعنوان نماینده قوی ترین کشور اتحادیه اروپا نمی توانید در قبال آن منفعل بمانید. ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر این که آمریکا بخاطر جنگ پهبادی ایران علیه نیروهای مستقر کشورش در عراق بیمناک است، دروغ گوئی وزیر خارجه اسبق آمریکا، کالین پاول را که گفت عراق دارای تسلیحات هسته ای است، به خاطر می آورد که بهانه ای شد برای آغاز جنگ علیه عراق در 2003. جنگ عراق همانگونه که می دانید رنج های بیکرانی را به مردم خاورمیانه وارد ساخت و موجب خسارات بزرگی نیز به اروپا گشت. این تجربه تلخ نبایست تکرار گردد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از زمان به قدرت رسیدنش علیه ایران سیاستی دشمنانه و آشتی ناپذیر اتخاذ نموده است که برای هیچ احدی در جهان درک آن ممکن نیست. من بعنوان یک شهروند ایرانی تبار آلمان با دلواپسی فراوان ناظر بر تشدید سیاست آمریکا علیه ایران که زمانی دیگر قابل جلوگیری نخواهد بود هستم.
• دولت آمریکا در ماه مه 2018 تحریم هایی را گام به گام اعمال نمود که آشکارا به قصد به بدبختی کشاندن مردم ایران و تحریک آنها برای تغییر رژیم است. این تحریم ها در نقض مواد اول و دوم منشور سازمان ملل متحد بوده و لذا ناقض حقوق بین الملل می باشد.
• دولت آمریکا کلیه دول جهان را که با ایران روابط تجاری دارند به شدت زیر فشار نهاده و بدین صورت رأسا حقوق بین الملل و قراردادهای بین المللی از جمله قرارداد عمومی بازرگانی و گمرکی موسوم به گات/WTO را نقض می نماید. آمریکا بدینسان از سایر دول هم میخواهد که آنها هم حقوق بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کنند. تا کنون هیچ امپراطوری به خود اینگونه اجازه تام برای قدرت نمایئی علیه حق و نظم نداده است.
• در همین راستا تصمیم گیری دولت آمریکا مبنی بر این است که سپاه پاسداران انقلاب را که بی شک بخشی از ارتش جمهوری اسلامی می باشد در لیست تروریست های خویش قرار داده است. این کار ابدائی به شدت خطرناک بوده، باعث اوجگیری درگیری های سیاسی است و به سهولت می تواند موجب بروز جنگ گردد.
• درست در همین روزها و پیش از ورود وزیر خارجه آمریکا پمپئو به بغداد دولت آمریکا دستور رفتن ناوگان هوائی خویش ابراهام لینکلن را به آب های خلیج فارس داد. دولت آمریکا با اینکار خود دست به اقدامی زده است که می تواند برای ایران تحریک بزرگی علیه تمامیت ارضی اش بحساب آید.
برای این اوجگیری تقابل سیاسی آشکار آمریکا، هیچ علت سیاسی وجود نداشته و البته به لحاظ حقوق بین الملل نیز هیچ علت و دلیل اخلاقی وجود ندارد.
خانم صدر اعظم و آقای وزیر امور خارجه، من بدین وسیله همچنین بنام بسیاری از مردان و زنان ایرانی که خود نمی توانند مستقیما به شما روی نمایند، به جهت عواقب یک چنین جنگی برای خاورمیانه، اروپا و تمامی جهان اعلان خطر می کنم، خطر وقوع جنایات جدیدی به لحاظ کشتار غیر نظامیان، خسارات محیط زیست و نیز به راه افتادن پناهجویان که حاصل جنگ علیه ایران خواهد بود و به مراتب از مجموع جنگ های آمریکا در عراق، لیبی و سوریه بیشتر خواهد شد.
من مطمئن هستم که سیاست تهاجمی دولت کنونی آمریکا را همه سیاستمداران مسئول آن کشور تأیید نمی کنند و درست به همین خاطر این را بسیار مهم می دانم که از مخالفین سیاست تقابل اوجگیرانه دولت ترامپ در آمریکا حمایت گردد. بهمین جهت شما خانم صدر اعظم، آنجلا مرکر و شما آقای وزیر امور خارجه، هیکو ماس و مسئول امور جارجی اتحادیه اروپا، فردریکا ماقرینی و سایر دول اروپا را فرا می خوانم به اینکه:
• هم اکنون اعلام نمائید که آلمان و اتحادیه اروپا در جنگ علیه ایران شرکت نخواهند کرد،
• برای حفاظت و تقویت حقوق بین الملل و حفظ قراردادهای بین المللی پیش قدم شوید،
• و مشخصا در جهت موفقیت مذاکراتی که از نوامبر 2018 در نیویورک برای ایجاد منطقه ای فارغ از تسلیحات کشتار جمعی در خاورمیانه و نزدیک انجام می گردد، فعالانه همکاری نموده و نیز کوشش نمائید که آمریکا و اسرائیل نیز در این مذاکرات شرکت نمایند.
برلین ، 8 ماه مه 2019
پرفسور محسن مسرت

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: