اخبار ویژه, سرتیتر

حمله اسرائیل به غزه


منبع: حزب کمونیست هند (مارکسیست)
تارنگاشت عدالت


بمباران هوایی غزه به وسیله نیروهای مسلح اسرائیل تازه‌ترین پرده از تجاوزگری در حملات مستمر به دو میلیون فلسطینی است که در این نوار باریک زمین گرفتار شده اند. شعله‌ور شدن اخیر در پی درگیری‌های مرزی در جایی که فلسطینی‌ها در روز جمعه (۳ مه) برای تظاهرات علیه سیاست‌های محاصره اقتصادی و نظامی غزه به وسیله اسرائیل گرد آمده بودند، رخ داد.

بر روی‌هم، ۲۵ فلسطینی از جمله زنان و کودکان، و چهار اسرائیلی در بمباران هوایی و حملات موشکی تلافی‌جوایانه از غزه به درون اسرائیل کشته شدند.

محاصره مستمر غزه و محدودیت‌ها بر ورود کالاها به اين قلمرو، بر بستر تسریع و تشدید ایجاد شهرک‌های غیرقانونی یهودی‌نشین در ساحل غربی و بیت‌المقدس قرار دارد.

انتخاب دوباره نتانیاهو و حمایت کامل ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده از سیاست‌های تجاوزکارانه اسرائیل به نیروهای راست‌گرای اسرائیل برای افزایش حملات خود به مردم فلسطین و تنگ‌تر کردن حلقه دور اراضی اشغالی جرأت داده است.

رییس‌جمهور ترامپ با به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است. او هم‌چنین بلندی‌های جولان را، که پس از جنگ ۱۹۶۷ به طور غیرقانونی از سوریه به اشغال اسرائیل درآمد، به مثابه قلمرو اسرائیل به رسمیت شناخته است. ترامپ هم‌چنین کمک مالی به آژانس سازمان ملل برای آوارگان را که به اردوگاهای آوارگان فلسطینی کمک می‌دهد، قطع کرده است.

در این شرایط مقاومتی که مردم غزه نشان می‌دهند غیرقابل تحمل تلقی می‌شود. از ۳۰ مارس سال گذشته، هر جمعه هزاران نفر در اعتراض در مرز بین غزه و اسرائیل تجمع می‌کنند. اقدام که «مارش بازگشت بزرگ» نامیده می‌شود برای بزرگداشت سالگرد فاجعه (نکبت)، رانده شدن مردم فلسطین از اراضی و خانه‌های خود و ايجاد اسرائیل در ۱۹۴۸ آغاز شد. طی سال گذشته، ۱۹۵ فلسطینی، از جمله شمار زیادی زنان و کودک، در حین شرکت در اعتراضات مسالمت‌آمیز جمعی به وسیله نیروهای اسرائیلی کشته شده اند.

امروز، اعلام همبستگی با مبارزه مردم فلسطین، به ویژه در زمانی که ایالات متحده به اسرائیل کمک می‌کند سیاست تجاوزکارانه خود را برای به دست آوردن سلطه بر غرب آسیا تشدید نماید، بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

در این مرحله، هدف اصلی آن‌ها ایران است. ایالات متحده توافق با ایران پیرامون فن‌آوری اتمی آن‌را پاره کرد. متعاقباً، ایالات متحده تحریم‌های وسیعی را، از جمله گام‌هایی برای متوقف ساختن صادرات نفت ایران تحمیل کرده است. هفته گذشته، رییس‌جمهور ترامپ ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن و یک نیروی بمب‌افکن را برای تهدید ایران به ستاد فرماندهی فرستاد. ایالات متحده ایران را به دلیل کمک آن به دولت اسد در سوریه، حزب‌الله در لبنان و حماس در غزه هدف قرار داده است.

همه نیروهای مترقی در سراسر جهان باید علیه طرح‌های امپریالیستی ایالات متحده در غرب آسیا و حمایت آن از اسرائیل، که صلح و ثبات را در منطقه تهدید می‌کند، اعتراض نمایند.

۸ مه ۲۰۱۹

https://peoplesdemocracy.in/2019/0512_pd/israeli-attack-gaza