کوبا, سياسی, سرتیتر

جنگ علیه ایران یا بلوف ایالات متحدۀ آمریکا – پپه اسکوبار – حمید محوی 

hormouz10


گاهنامۀ هنر و مبارزه

جنگ علیه ایران یا بلوف ایالات متحدۀ آمریکا

پپه اسکوبار 

مرکز پژوهش های جهانی سازی

۳۰ آوریل ۲۰۱۹


Pepe-Escobar-nova-menor

پپه اسکوبار 

مهلت معافیت از ممنوعیت خرید نفت ایران خیلی به زودی به پایان می رسد. چگونه کشورهائی که تا اینجا « به شکل استثنائی » از ممنوعیت معاف بودند و در حال حاضر نیز به داد و ستد خود با ایران ادامه می دهند واکنش نشان خواهند داد؟

در جبهۀ ایالات متحدۀ آمریکا، آیا تهدید، بحران عصبی و اعلام مجازات از سوی دولت ترامپ علیه ایران در کوران ماه های آینده ای که در پیش داریم رو به وخامت خواهد گذاشت؟ احتمال اندکی وجود دارد. در واقع ایران یک « گزینش هسته ای »[1] در آستین دارد که فقط وقتی از آن پرده برداری خواهد کرد که مورد حمله قرار بگیرد : بستن تنگۀ هرمز، نقطه ای که %25 نفت جهان از آنجا عبور می کند. در پی بسته شدن تنگۀ هرمز قیمت نفت به شکل فوق العاده ای تا استراتوسفر اوج خواهد گرفت و بحران جهانی امری تضمین شده خواهد بود. هیچکس در این کار نفعی نخواهد داشت، و نه حتا خود ایالات متحدۀ آمریکا.

با اقدام برای منع هر گونه خرید نفت از ایران از سوی همۀ کشورها، دولت ترامپ آیا مستقیماً به سوی بن بست حرکت نکرده است؟

دولت ترامپ یک بار دیگر نشان داد که در این آغاز قرن پر تلاطم بیست و یکم، « حقوق بین المللی » و « حاکمیت ملی » از هم اکنون به سرزمین مردگان زنده تعلق دارد.

گوئی سیل مجازاتها علیه بخش مهمی از جهان کافی نبوده، آخرین « اهدائیۀ ای که نپذیرفتن آن ناممکن است » از سوی تبهکاری در لباس دیپلمات، مشاور کوتوله مایک پومپئو به همۀ جهان دستور داد که از یکتا داور بازرگانی بین المللی یعنی از واشنگتن تبعیت کنند.

ابتدا، دولت ترامپ به ……………..


بقیه مطلب در اینجا


۱ دیدگاه

 1. گاهنامه هنر و مبارزه says

  سرانجام مسکو نیز اعتراف کرد که منشور منع گسترش سلاح هسته ای بی اعتبار است، در این مورد اسپوتنیک نوشته است :
  «مسکو مخالف توسعه معاهده منع سلاح های هسته ای است. این ابتکار عمل به خلع سلاح هسته ای منجر نمی شود.

  به گزارش اسپوتنیک، در مقاله ای زیر عنوان « مخالفت روسیه با پیمان منع سلاح هسته ای » 3 مه 2019 : «بر اساس بیانیه ای که در وب سایت وزارت امور خارجه روسیه منتشر شده است، مسکو مخالف توسعه معاهده منع سلاح های هسته ای است. این ابتکار عمل به خلع سلاح هسته ای منجر نمی شود و معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) را نیز تضعیف می کند.
  هیئت روسیه در کنفرانس بازنگری در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (NPT) در سال 2020 درنیویورک اعلام کرد:“ما معتقدیم که کار بر روی معاهده منع سلاح های هسته ای اشتباه است، این ابتکار عمل به خلع سلاح هسته ای منجر نمی شود، NPT را تضعیف می کند و باعث افزایش تناقض بین شرکت کنندگان می شود.“
  در همان زمان، به گفته وزارت امور خارجه، هیئت روسی اشاره کرد که روند کاهش و محدود کردن سلاح های هسته ای باید به صورت مرحله ای و بر اساس اصل برابر و امنیت انجام شود و آن را نمی توان جدا از واقعیت ها و بدون ایجاد پیش شرط هایی که منجر به پیشرفت مداوم به سوی هدف نهایی که عاری ساختن جهان از سلاح های هسته ای است، انجام داد.»
  https://ir.sputniknews.com/world/201905034719481-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%B9-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C/

  پیش از این در این مورد توضیحاتی نوشته ام ولی در اینجا فقط اگر روی همین توضیحات متمرکز شویم می توانیم نتیجه بگیریم که گفتگوهای 5+1 در وین و برجام یک مسخره بازی چیز بیشتری نبوده و نیست. البته نام دیگر این مسخره بازی خیانت دستگاه دین اسلام متحد بخش خصوصی به ایران است.
  برای ما ایرانیان هیچ تفاوت ماهوی بین تجاوز امپریالیستی و بخش خصوصی ایران (که از پشتیبانی دستگاه و ایدئولوژی اسلامی برخوردار است) نباید وجود داشته باشد.

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.