کوبا, رسانه ها

اول ماه مه: تظاهرات میلیونی کوبایی‌های قهرمان در اعتراض به امپریالیسم آمریکا

میلیون‌ها نفر از مردم مبارز کوبا روز چهارشنبه اول ماه مه روز جهانی کارکر به خیابان‌ها آمدند تا اعتراض خود را به تحریم‌های جدید رژیم آمریکا و سرکرده اش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و همچنین به تلاش‌های واشنگتن برای براندازی حکومت مردمی و قانونی ونزوئلا، نشان دهند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، فرمانده «میگوئل دیاز کانل» رئیس‌جمهور کوبا در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: «ما پاسخی انقلابی، قاطع و محکم به بیانیه‌های آکنده از تهدید، اقدامات تحریک‌آمیز، دروغ و توهین امپراطوری یانکی‌ها خواهیم داد».

بر اساس این گزارش، در بیانیه‌ای که در ابتدای این راهپیمایی گسترده در «میدان انقلاب» هاوانا قرائت شد، تأکید شده، «ما اقداماتی را که هدف آن بر هم زدن ثبات در حکومت‌های چپ و عملگرا بویژه در ونزوئلا و نیکاراگوئه است، محکوم می‌کنیم».

«جان بولتون» خونخوار و جنگ طلب مشاور امنیت ملی کاخ سفید اواخر سال گذشته با لحنی تند به حکومت‌های چپ گرا در آمریکای لاتین تاخت و به دنبال آن نیز آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه وضع کرد.

رئیس جمهور رژیم امپریالیستی آمریکا پیش از این کوبا را تهدید کرده بود، در صورتی که نیروهای نظامی و امنیتی خود را از ونزوئلا خارج نکند، «بالاترین سطح تحریم» را علیه این کشور وضع خواهد کرد.

اولین بار نیست که مقام‌های آمریکایی به دلیل نزدیکی کوبا به دولت ونزوئلا و مخالفتش با مواضع واشنگتن در قبال خوان گوایدو رئیس جمهور خودخوانده، اتهام‌زنی می‌کنند. واشنگتن تحریم‌هایی هم علیه هاوانا اعمال کرده و خواستار توقف مراودات اقتصادی بین کوبا و ونزوئلا شده است؛ امری که دخالت آشکار در امور داخلی این کشورها قلمداد می‌شود.

گوایدو سوم بهمن ماه ۱۳۹۷ خودش را رئیس جمهور ونزوئلا خواند و به فاصله کمتر از نیم ساعت نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای او را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت.