کوبا, سرتیتر

تشدید تحریم‌های آمریکا ضد کوبا در سایه شکست واشنگتن در ونزوئلا

(2)CUBA-HABANA-POLITICA-CASTRO-CHAVEZ-MARADONA-REUNION

(110723) — LA HABANA, julio 23, 2011 (Xinhua) — El l¨ªder de la Revoluci¨®n cubana Fidel Castro (c), observa mientras el futbolista argentino Diego Armando Maradona (i), saluda al presidente venezolano, Hugo Ch¨¢vez (d), en la ciudad de La Habana, capital de Cuba, el 23 de julio de 2011. Maradona visit¨ªo al presidente venezolano para desearle una pronta recuperaci¨®n. (Xinhua/Estudios Revoluci¨®n/ABN) (ce)


اعمال تحریم‌های جدید آمریکا ضد کوبا به دلیل شکست سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای سرنگونی دولت ونزوئلا است.


به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، «ارنستو لیمیا» نویسنده کوبایی معتقد است، آمریکا تا آخرین لحظه دست از توطئه خود علیه ونزوئلا و کوبا برنداشته و آخرین اقدامات خصمانه خود را به بهانه ارسال کمک های بشردوستانه به ونزوئلا و تحت فشار گذاشتن مرزهای این کشور با کلمبیا و برزیل اعمال کرده است.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، 17 آوریل گذشته از اجرای فصل سه قانون «هلمز-برتون» خبر داد.

قانون «هلمز- برتون» که در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسید به طرف‌های آمریکایی اجازه می‌دهد تا از اتباع و شرکت‌های خارجی مستقر در کوبا که در حال بهره‌برداری از املاک مصادره‌ شده توسط دولت هاوانا (پایتخت کوبا) برای فعالیت‌های تجاری خود هستند، شکایت کنند.

در این راستا، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز محدودیت ها را بر میزان پولی که آمریکایی های کوبایی تبار می توانند برای خانواده هایشان در کوبا بفرستند، هر سه ماه به میزان هزار دلار برای هر نفر اعلام کرد و افزود: دولت آمریکا همچنین تغییرات تازه ای را در مقررات برای محدود کردن سفرهای غیرخانوادگی به کوبا و پیوستن شرکت های جدید به فهرست اشخاص ممنوعه برای تجارت با آمریکا اعمال می کند.

ارنستو لیمیا با اشاره به تمامی اقدامات تجاوزکارانه آمریکا علیه کشورهای آمریکای لاتین، سناریوی کنونی را با رویدادهایی که در 58 سال پیش در کوبا رخ داده است، مقایسه کرد و افزود: «در حال حاضر واشنگتن با استفاده از همان استراتژی های گذشته خود، اقداماتشان را علیه ونزوئلا به اجرا در می آورد.»

لیمیا تاکید کرد: «آمریکا برای خود یک رئیس جمهور موقت (خوآن گوآیدو) در ونزوئلا انتخاب کرده تا بتواند از طریق آن سرنوشت کوبا را نیز در دست بگیرد.»

این نویسنده کوبایی همچنین تصریح کرد: «همانطور که امروزه شاهد اقدامات وحشیانه آمریکا علیه کاراکاس از طریق حمایت از سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) هستیم، آمریکا در گذشته نیز از طریق رسانه های ارتباطی، کوبا را مورد هدف قرار داده و به دنبال به انزوا کشیدن این کشور بوده است.

ارنستو لیمیا افزود: «دولت آمریکا به دنبال دستیابی به منافع بیشتر خود در آمریکای لاتین است و از تمامی ابزارها برای این که ونزوئلا با انزوای سیاسی، بحران مالی و اقتصادی روبرو شود، استفاده می کند.»

بر اساس گفته این نویسنده کوبایی، دولت کنونی آمریکا به روابط چند جانبه علاقه مند نیست، حتی این کشور با اروپا، چین، روسیه و با تمام جهان در شرایط بحرانی قرار دارد، زیرا تنها از یک ملی گرایی افراطی دفاع می کند و در نهایت تنها چیزی که به آن تمایل دارد، «بازسازی هژمونی سیاسی جهانی آمریکا» است.

مترجم: نگین فلکشاهی