پرش به محتوا

۵ شکست در منافع اقتصادی خارجی آمریکا

usa_terror


یکی از وعده های «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا پیش از ورود به کاخ سفید آن بود که کاری کند تا کشورش به مثابه «قلکی برای جهان» عمل نکند؛ این در حالی است که دیگر ملت های جهان نیز تمایلی به پر کردن «قلک» آمریکا ندارند.


شبکه خبری راشاتودی در تارنمای خود نوشت: آمریکا کماکان خود را پس از چین به عنوان دومین صادر کننده بزرگ در جهان، معرفی می کند.

با این وجود، اگر در اقتصاد داخل موفق بوده، نتوانسته است به صورت پیوسته به آنچه در بازارهای جهانی می اندیشد دست پیدا کند.

در ادامه برخی از ناکامی های اقتصادی این کشوررا در چند سال اخیر بررسی می کنیم.

جنگ با هوآوی بر سر بازار جهانی نسل پنجم اینترنت

واشنگتن سعی کرد تا کشورهای غربی دیگر را متقاعد کند تا آنها را ازهمکاری با غول فناوری چینی، هوآوی دورکند؛ اصلی ترین مقوله‌ای که مد نظر قرار گرفت، عدم همکاری این کشورها برای سپردن احداث زیرساخت های اینترنت نسل 5 به این شرکت بود.

بهانه ای که کاخ سفید برای این منظور برای دیگر کشورها بیان می کند، آن است که پکن به دنبال دزدی اطلاعت و جاسوسی از دیگر دولت های جهان است.

هم آلمان و هم بریتانیا تحریم شرکت چینی را نپذیرفتند و اجازه دادند تا به فعالیت های خود ادامه دهد.

برلین حتی به واشنگتن پاسخ داد، این کشور برای حفظ امنیت، قواعد خودش را داراست. فرانسه و ایتالیا هم از محصولات این شرکت بهره مند هستند و با آن به همکاری ادامه می دهند.

شبکه ما فوق سریع نسل پنجم اینترنت، این امکان را دراختیار خواهد داد که نه فقط اطلاعات از طریق موبایل و رایانه ها، بلکه از طریق هروسیله ای دیگر در خانه که قابلیت اتصال به شبکه جهانی را دارند، با سرعت بسیار بالایی منتقل شود. این یعنی تغییری شگرف در چند سال آینده.

آمریکا تا کنون نتوانسته است کشورهای جهان را در مورد «جاسوسی» اصلی ترین رقیبش از اطلاعات ملل دیگر متقاعد سازد.

بیش ازهر چیز، این ادعا به حسادت یا تلاش برای نگه داشتن انحصار فناوری شبیه است؛ یا حتی می توان گفت علت آن است که آمریکا نتوانسته است فناوری جایگزینی را که توان رقابت داشته باشد یا هم عرض فناوری نسل پنجم چین قرار گیرد، ارائه دهد.

تله‌های اتحادیه اروپا برای غول های فناوری

اتحادیه اروپا هیچ واهمه ای برای برخورد با شرکت های بزرگ فناوری آمریکایی ندارد.

درمدت کوتاهی این اتحادیه، قوانین فیس بوک را تغییر داد، بر فعالیت توییتر نظارت بیشتری را حاکم کرد، میزان مالیات آمازون را افزایش داد و در نهایت نیز گوگل را به دلیل نقض قوانین منطقه ای دراتحادیه اروپا، 5 میلیارد دلار جریمه کرد.

پیش ازاین مقامات اروپایی درجریان تحقیقات قضایی دربرابرشرکت های بزرگ فناوری آمریکایی ایستادگی نمی کردند.

اواخرماه مارس نیز مقاماتی از این اتحادیه که بر ضد انحصارگری فعالیت می کنند، شرکت گوگل را یک میلیارد و 700 میلیون دلار به واسطه بلاک کردن تبلیغات شرکت های رقیب در جستجوهای آنلاین جریمه کردند.

بدین ترتیب مجموع جریمه‌های اتحادیه اروپا علیه این شرکت برای شکستن انحصار شرکت یاد شده، در طول تاریخ ارتباط گوگل با اروپا، به 9 میلیارد و 300 میلیون دلاررسید.

اوبر Uber

«اوبر» یک شرکت برای ارائه سرویس حمل و نقل و کرایه خودرو به صورت آن لاین است که در شهر «سان فرانسیسکو» آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان دفتر کاری دارد.

جنگیدن در بازار اروپا می تواند بخشی از یک مبارزه استراتژیک باشد، اما با این حال شرکت های آمریکایی مانند «اوبر» و «ایربی ان بی»، شرکت ثبت اقامت مسافرتی نتوانسته اند در این مبارزه موفق شوند.

در حال حاضر «اوبر» از بازار چین، ترکیه و تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا، دور مانده است.

علت آن است که فعالیت این شرکت در کشورهای اتحادیه اروپا موجب می شود تا قواعد کاری تاکسیران ها به هم بریزد و به نوعی بازار کار آن ها از بین برود.

بنابراین به منظور آن که مزیت آن ها نسبت به تاکسی بالا نرود، به این شرکت میدان داده نشد.

از سویی دیگر «ایر بی ان بی» نیز در بسیاری از مقاصد محبوب در اروپا مانند پاریس یا بارسلونا و حتی درکشور ژاپن با واکنش های منفی مواجه شد.

در حالی که این شرکت ها برای مصرف کننده ها، راحتی در زندگی، پرداخت هزینه کمتر با دست یابی به کیفیتی بالا را به ارمغان می آورند، اما به سبب آن که چه در بحث تاکسی ها و چه در بحث اقامتگاه ها یک رقابت ناعادلانه را ایجاد می کنند، مردم  به استفاده از خدمات این شرکت ها تمایلی نشان ندادند.

ازسوی دیگر گفته شده است که این شرکت ها از لحاظ امنیتی نیز در رده های پایین قرار دارند و حتی در برخی از کشورها مطابق با قانون آن کشور عمل نمی کنند.

چراغ سبز به نورد استریم 2

نورد استریم 2، خط لوله گاز طبیعی است که از روسیه به آلمان کشیده شده است. این خط لوله از دریای بالتیک عبور می کند و قیمت انرژی را برای شهروندان اروپایی کاهش داده است.

این در حالی است که در بخش انرژی، آمریکا بر روی گاز مایع حساب ویژه ای باز کرده است.

اما برای دست یابی به قله های جدید در صادرات، که نیازمند سرمایه گذاری در زیر ساخت‌هایی است که همیشه از قیمت رقابتی خوبی هم برخوردار نبوده، واشنگتن مجبور شده است تا از همه توان فشار اقتصادی اش استفاده کند.

دولت ترامپ بارها تاکید کرده است، آلمان باید پروژه انتقال گاز نورد استریم2 را ترک کند.

واشنگتن با اعلام آنکه هم برلین و هم اروپا از طریق خرید گاز از روسیه، به مسکو وابسته می شوند، در واقع به دنبال باز کردن راه برای صادرات گاز شرکت های متبوع آمریکا است.

با این همه آلمان، بر سر تصمیم خود استواری نشان داده و برای گرمای خانه های شهروندان این کشور، ترجیح داده است از سیاست های واشنگتن پیروی نکند.

اس 400 در برابراف-35

با توجه به آنکه آمریکا یکی از صادرکنندگان سلاح و ادوات نظامی در جهان است، مدت ها توانسته است صادرات نظامی به متحدانش را به عنوان یکی از منابع اصلی و قابل اعتماد در نظر بگیرد.

به همین سبب نگرانی های آن ها در رابطه فروش شکاری های اف-35 به ترکیه زمانی که این کشور درخواست خود را مبنی بر خرید سامانه اس-400 از روسیه جدی کرد، افزایش یافت.

اگر متحدان دیگرآمریکا، به ویژه کشورهایی که عضو ناتو نیستند، مانند عربستان سعودی، حمایت بی چون چرای خود را از خرید سلاح های آمریکایی قطع کنند و به دنبال گزینه های دیگر با کیفتی بهتر و قیمتی پایین تر باشند، بدون شک دولت آمریکا می تواند با مشکل رو به رو شود.

آن ها در این حالت مجبورخواهند بود پول بیش تری برای نگهداری متحدانشان خرج کنند؛ این در حالی است که شرکت های بزرگی همچون «لاکهید مارتین» و «بوئینگ» اخیرا دچارمشکلات زیادی شده اند.

در حالی که کشورهای عضو ناتو درهزینه های نظامی خود عقب مانده اند، کشورهایی چون روسیه، هند و چین در بودجه های دفاعی و صنایع وابسته به آن پیشرفت می کنند و درعین حال به آمریکا نیزوابسته نیستند.

بدین ترتیب شاید تا 25 سال پیش به نظرمی رسید که اقتصاد جهان در نیمکره غربی جهان حرکت می کند، با این حال اکنون در نیمکره ای دیگربه حرکت خود ادامه می دهد.138/118

مترجم: محمد استادولی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: