سياسی, سرتیتر

بی توجهی غرب به پیمان صادرات تسلیحات نظامی

usa_milit


روزنامه فرانسوی لیبراسیون در مقاله ای درباره تحولات یمن نوشت؛ ائتلافی که عربستان و امارات علیه یمن از سال 2015 تاکنون تشکیل داده و البته از حمایت های آمریکا، بریتانیا و فرانسه نیز برخوردار شده اند؛ بدترین «بحران انسانی در جهان» را رقم زده است؛ سازمان ملل متحد در ارزیابی های خود اوضاع یمن را اینگونه توصیف کرده است.

آمار وحشتناک است؛ بنا بر آمار رسمی، حملات این ائتلاف ده هزار کشته و بر اساس گزارش سازمان های غیردولتی بیش از 70 هزار کشته برجا گذاشته است. تحریم ها و تخریب زیر ساخت ها و قحطی بی سابقه، زندگی هفده میلیون یمنی را تحت تاثیر قرار داده است.

پنج میلیون کودک دچار سوء تغذیه حاد شده اند و این معضل تاخیر در رشد فیزیکی و ذهنی آن ها را به دنبال داشته است. هر پنج دقیقه یک کودک در یمن از بین می رود. می توان گفت در یمن یک نسل به طور کامل از بین رفته است.

جامعه بین الملل بعد از انتشار مداوم اخبار یمن به ناچار نگاه خود را تغییر داده است؛ فرانسه نیز نمی تواند از این اصول فرار کند، دولت فرانسه حالا بین انتخاب سود حاصل از فروش سلاح به ائتلاف ضد یمن و تعهدات بین المللی اش گرفتار شده است.

دولت فرانسه از وضعیت حاد و بحرانی یمن به خوبی آگاه است ولی هر گونه مسوولیتی در به وجود آمدن و تداوم این بحران را رد می کند. «امانوئل ماکرون» رییس جمهوری فرانسه راهبرد خود را اینگونه توجیه می کند: «این عوام فریبی است که بگوییم صادرات تسلیحات به ریاض را متوقف می کنیم.»

هنگامی که هزاران یمنی می میرند و میلیون ها نفر از آنها در معرض مرگ ناشی از قحطی اند، مساله دیگر بعد اقتصادی نیست، مساله در نظر گرفتن اخلاق است.

این سیاست صادرات که صرفا منافع مالی را در نظر گرفته در تضاد با پیمان های بین المللی است و در دوره های (پنج ساله) قبلی ریاست جمهوری نیز نادیده گرفته شده است.

بی توجهی غرب به پیمان صادرات تسلیحات نظامی

ماده شش پیمان صادرات تسلیحات نظامی که در سال 2014 به تایید فرانسه نیز رسیده؛ هر گونه فروش سلاح را در صورتی که ضد غیرنظامیان مورد استفاده قرار گیرد؛ ممنوع کرده است. با این حال، طی سال های 2015 تا 2017، نزدیک به سه میلیارد و 400 میلیون یورو به عربستان سلاح فروخته شده و البته ریاض در این جنگ نابرابر، قوی ظاهر شده است و به رغم انتشار مداوم آمار قربانیان جنگ یمن، همکاری نظامی میان فرانسه و عربستان سعودی همچنان ادامه دارد.

هر چند پارلمان اروپا، همچون شماری از دولت های اروپایی مثل فنلاند، هلند و سوئیس، از تعلیق تحویل سلاح به عربستان و امارات استقبال کرده اند، ولی دولت فرانسه در این زمینه چندان انعطافی از خود نشان نداده است.

در آمریکا نیز به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی سلاح برای عربستان، رای اخیر مجلس سنا و مجلس نمایندگان مبنی بر توقف حمایت نظامی از ائتلاف ضد یمن، تاثیری در تغییر رویکرد دولت آمریکا نداشته است.

به رغم درخواست سازمان های مردم نهاد در فرانسه، از سال 1997 تاکنون، برای تاسیس یک نهاد وابسته به پارلمان برای کنترل و نظارت بر صادرات به ویژه نظارت بر روند استفاده از تسلیحات، چنین نهادی تاسیس نشده است.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، پارلمان نقش بسیار مهمی در صدور مجوز و نظارت بر صادرات تسلیحات دارد ولی نمایندگان فرانسوی به فقدان چنین سازو کاری و یا یک هیات پارلمانی معترض هستند، زیرا بر اساس شواهد موجود روند صادرات تسلیحات به عربستان متوقف نمی شود.

در اعتراض به فقدان چنین سازوکاری در پارلمان فرانسه و تشدید بحران انسانی در یمن، 66 نماینده از جناح های مختلف سیاسی و البته عمدتا چپگرا، دولت فرانسه را به پایان همسویی و همدستی با قدرت های جنایتکار فراخوانده اند. آنها با صدور بیانیه ای تاکید کرده اند وزارت امور خارجه باید در خدمت صلح باشد.

از جمله این نمایندگان می توان به افرادی چون «ژان پل لوکوک» نماینده حزب چپ دموکرات، «کریستین اوتن» نماینده حزب سوسیالیست، «کلمانتین اوتن» نماینده فرانسه تسلیم ناپذیر، «پل مولاک» نماینده حزب آزادی ها و سرزمین ها و «فابین روسل» نماینده حزب جمهوری خواهان اشاره کرد.

مترجم: رضایی