اخبار ویژه

جرمی کوربین: مخالف تحویل آسانژ به آمریکائیم، از آسانژ باید تقدیر کرد!

رهبر حزب کارگر انگلیس به خاطر افشای جنایات آمریکا در عراق و افغانستان از جولیان آسانژ قدردانی کرد


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس روز شنبه 24 فروردین گفت جولیان آسانژ بنیان گذار سایت افشاگر ویکی لیکس نباید به آمریکا تحویل داده شود و اگر متهم به اذیت و آزار جنسی است و باید دادگاهی شود، این دادگاه باید در سوئد باشد.
رهبر حزب کارگر انگلیس این سخنان را میان هفتاد قانون گذار انگلیس بیان کرد. تمامی این افراد اعتقاد دارند اگر آسانژ به خاطر اتهام سوء استفاده جنسی باید محاکمه شود، این دادگاه باید در سوئد برگزار شود. کوربین در خصوص احتمال استرداد جولیان آسانژ به آمریکا ابراز نگرانی کرد.
بخشی از نمایندگان مجلس انگلیس روز جمعه 23 فروردین نامه ای را امضا کردند و به ساجد جاوید وزیر کشور انگلیس دادند و از او خواستند تا «هر کاری می تواند انجام دهد و اطمینان حاصل کند که آسانژ در صورت درخواست سوئد به این کشور استرداد شود. اکثر اعضای پارلمان انگلیس که این نامه را امضا کردند از اعضای حزب کارگر این کشور هستند.
کوربین به خاطر افشای جنایات آمریکا در عراق و افغانستان از آسانژ تقدیر کرد. آسانژ در سال 2010 میلادی ده ها هزار اسناد محرمانه در خصوص شقاوت های آمریکا در عراق و افغانستان منتشر کرد. آسانژ 47 ساله اتهامات جنسی علیه خود را رد کرده است و ریشه آنها را سیاسی می داند.
جرمی کوربین همچنین به رسانه «آی تی ان» (ITN) انگلیس گفت وی بر این باور است که حمایت اکثریتی از پیشنهاد حزب کارگر در خصوص توافق گمرکی میان انگلیس و اتحادیه اروپا بعد از برگزیت انجام به دست خواهد آمد.