سرتیتر

۴ سال بمباران یمن: افزایش ۸۷ درصدی فروش اسلحه به خاورمیانه

philpinen_army


گزارش اخير «مؤسسه بین‌المللی پژوهش صلح استکهلم» («سیپری») پیرامون فروش جهانی اسلحه نشان داد فروش اسلحه به کشورهای خاورمیانه/ غرب آسیا بین ۱۳-۲۰۰۹ و ۱۸-۲۰۱۴ به میزان عظیم ۸۷ درصد افزایش یافته است. بنا به گزارش «صدای آلمان ترکی» صادرات اسلحه کره جنوبی و ترکیه در دوره ۱۸-۲۰۱۴ افزیش چشم‌گیری داشت. صادرات اسلحه کره جنوبی ۹۴ درصد و صادرات اسلحه ترکیه ۱۷۰ درصد افزایش یافت.


منبع: نیوز کلیک
تارنگاشت عدالت


گزارش اخير «مؤسسه بین‌المللی پژوهش صلح استکهلم» («سیپری») پیرامون فروش جهانی اسلحه نشان داد فروش اسلحه به کشورهای خاورمیانه/ غرب آسیا بین ۱۳-۲۰۰۹ و ۱۸-۲۰۱۴ به میزان عظیم ۸۷ درصد افزایش یافته است. طبق اين گزارش که در ۱۱ مارس منتشر شد، هم‌چنین ایالات متحده آمریکا رتبه خود را به مثابه بزرگ‌ترین صادرکننده اسلحه نگه می‌دارد. صادرات اسلحه ایالات متحده بین  ۱۳-۲۰۰۹ و ۱۸-۲۰۱۴ حدود ۲۹ درصد بالا رفت، در حالی‌که سهم آن از کل صادرات جهان از ۳۰ درصد به ۳۶ درصد افزایش یافت.

از جمله دلايل کلیدی که گزارش برای این افزایش ذکر می‌نماید ادامه «داستان خطر ایران» در منطقه است که موجب شده ایالات متحده شمار زیادی اسلحه در اختیار متحدین خود قرار دهد. گزارش هم‌چنین جنگ جاری علیه یمن را که در مارس ۲۰۱۵ شروع شد، و محاصره هوایی، دریایی و زمینی قطر از ۲۰۱۷ به بعد به وسیله عربستان سعودی- امارات متحده عربی را که موجب سقوط شدید روابط بین آن کشورها شد، به عنوان یکی از دلايل ذکر می‌نماید.

بر اساس اين گزارش ایالات متحده، در کنار بریتانیا و فرانسه مهم‌ترین عرضه‌کنندگان اسلحه به ائتلاف بین‌المللی حمله به یمن به سرکردگی عربستان سعودی هستند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی روی‌هم حدود ۲۸ درصد فروش جهانی اسلحه ایالات متحده را تشکیل می‌دهند. این نشان می‌دهد ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی در کارزار بمباران ائتلاف بین‌المللی در یمن، که بسیاری آن‌را جنایات جنگی می‌نامند، نقش اساسی دارند.

به گفته آود فلورانت سرپرست بخش «برنامه هزینه‌های تسلیحاتی و نظامی» «سیپری»: «

[ایالات متحده] در پنج سال گذشته به ۹۸ کشور جهان اسلحه صادر کرد؛ این صادرات اغلب شامل سلاح‌های پیشرفته مانند هواپیماهای جنگی، موشک‌های برد کوتاه کروز و بالستیک، و تعداد زیادی بمب‌های هدایت شونده است.» گزارش بر فاصله بین افزایش صادرات اسلحه دو کشور بالای فهرست تأکید نمود و نشان داد که صادرات اسلحه ایالات متحده در ۱۸-۲۰۱۴ حدود ۷۵ درصد، و در ۱۳-۲۰۰۹ حدود ۱۲ درصد بیش‌تر از صادرات اسلحه روسیه بود. بخش عمده صادرات اسلحه ایالات متحده- ۵۲ درصد آن- در ۱۸-۲۰۱۴ به خاورمیانه رفت.

arms14

فروش جهانی اسلحه در ۱۸-۲۰۱۴ در مقایسه با ۱۳-۲۰۰۹ حدود ۸ درصد و در مقایسه با ۲۰۰۰-۲۰۰۸ خدود ۲۳ درصد افزایش یافت. پنج کشور بزرگ صادرکننده اسلحه در دوره پنج ساله تحت پوشش گزارش عبارتند از ایالات متحده (۳۶ درصد)، روسیه (۲۱ درصد)، فرانسه (۶٫۸ درصد)، آلمان (۶٫۴ درصد) و چین (۵٫۲ درصد)، که روی‌هم تقریباً ۷۵ درصد حجم صادرات اسلحه در ۱۸-۲۰۱۴ را دارند.

در نتیجه افزایش فروش اسلحه به خاورمیانه، ۳۵ درصد کل صادرات جهانی اسلحه در ۱۸-۲۰۱۴ به خاورمیانه بود و

عربستان سعودی با ۹۲ درصد افزایش در ۱۸-۲۰۱۴، و ۱۲ درصد سهم از کل صادرات اسلحه در جهان به مثابه بزرگ‌ترین واردکننده اسلحه در جهان ظهور نمود. دیگر کشورهای خاورمیانه نیز شاهد افزایش شدید در واردات اسلحه بودند، از جمله مصر (با ۲۰۶ درصد افزایش)، قطر (۲۲۵ درصد)، عراق (۱۳۹ درصد)، اسرائیل (۳۴۵ درصد)، به استثنای سوریه که واردات اسلحه آن ۸۷ درصد کاهش یافت. در مقابل، ایران در ۱۸-۲۰۱۴ فقط ۰٫۹ درصد از واردات اسلحه را داشت. ایران از سال ۲۰۱۰ تحت تحریم‌های سازمان ملل که قرار است تا ۲۰۲۰ ادامه یابد، قرار دارد.

dollars_war_usa_col


صادرات اسلحه ترکیه ۱۷۰ درصد افزیش یافت

 منبع: پرتال خبری «چپ»

بر اساس گزارش «مؤسسه بین‌المللی پژوهش صلح استکهلم» («سیپری») حجم صادرات اسلحه در جهان در ۱۸-۲۰۱۴ در مقایسه با ۱۳-۲۰۰۹ حدود ۷,۸ درصد افزایش یافت.

بزرگ‌ترین صادرکنندگان اسلحه در سال‌های ۱۸-۲۰۱۴ ایالات متحده، روسیه، فرانسه، چین و آلمان بودند، و ترکیه با ۱۷۰ درصد افزایش در رتبه چهاردهم قرار دارد.

طبق گزارش، صادرات اسلحه به خارومیانه در فاصله ۱۸-۲۰۱۴ در مقایسه با دوره ۱۳¬¬-۲۰۰۹دود ۸۷ درصد افرایش یافت، و سهم ایالات متحده از مجموع صادرات جهانی اسلحه به خاورمیانه ۵۲ درصد بود.

بنا به گزارش «صدای آلمان ترکی» صادرات اسلحه کره جنوبی و ترکیه در دوره ۱۸-۲۰۱۴ افزیش چشم‌گیری داشت. صادرات اسلحه کره جنوبی ۹۴ درصد و صادرات اسلحه ترکیه ۱۷۰ درصد افزایش یافت.

گزارش می‌گوید که امارات متحده عربی بزرگ‌ترین واردکننده اسلحه از ترکیه است. در دوره ۱۸-۲۰۱۴  حدود ۳۰ درصد صادرات اسلحه ترکیه به امارات متحده عربی، ۲۳ درصد آن‌ به ترکمنستان و ۱۰ درصد آن به عربستان سعودی بود.