پرش به محتوا

آسانژ و «دمکراسی های نمونه» – گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا

jolian assange200

Julian Assange, fundador de Wikileaks. Foto: AFP


گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا

نوشته اناسیو رامون


Ignacio Ramonet

اناسیو رامون

با وجود این که از سر تا سر جهان فراخوان ها و درخواست های فراوانی برای آزادی جولیان آسانژ دارد او همچنان در اسارت پلیس انگلیس در لندن  به سر می برد..
جرم جولیان آسانژ بنیانگذاری پایگاه ویکی لیکس و انتشار اسرار آزار دهنده علیه کشورهای  به اصطلاح «نمونه دموکراسی» است، جولیان آسانژ توسط همین کشورهادستگیر و در لندن درزندان بسر می برد.

فلسفه ویکی لیکس

بحث های زیادی همه جا در حال انجام است که آیا فعالیت های تارنمای ویکی لیکس در خدمت آزادی مطبوعات بوده است و یا به ان آسیب رسانده است، آیا وجود ویکیلیکس برای دموکراسی مفید است یا مضر،آیا این پلتفرم می بایستی سانسور شود و یا اجازه دارد آزادانه به فعالیتهای خود ادامه دهد، نقش غیرقابل انکار ویکی لیکس در انتشار حدودا نیم میلیون گزارش سری در مورد جنایات نظامیان در افغانستان و عراق بدون شک بزرگترین افشاگری در تاریخ خبرنگاری جهان بوده و در آینده نیز خواهد بود.
ویکی لیکس در سال ۲۰۰۶ توسط فعالین اینترنتی پایه گذاری شد و آسانژ به عنوان سخنگوی این پلتفرم به معروفیت رسید. پایگاه اینترنتی ویکی لیکس وظیفه خود را چنین معرفی می کند: دریافت اطلاعات سری و انتشار آنها برای عموم با هدف دسترسی آزادنه همگان به اطلاعات مخفی با حفظ و مخفی نگه داشتن هویت راویان و منابع اصلی این اطلاعات منتشر شده تا آنها بتوانند همچنان ناشناخته به فعالیت های خود برای اطلاع رسانی  ادامه دهند.

آسانژ نماینده یک گرایش ریشهای و رادیکال در خبرنگاری و اطلاع رسانی است و فلسفه ویکی لیکس عبارت است از: اسراری وجود دارد که می بایستی منتشر شود،اطلاعات سری در همان بدو به وجود آمدن شان می بایست منتشر گردند تا به شکلی کاملاً آزادانه در اختیار شهروندان قرار بگیرند. پایگاه اینترنتی ویکی لیکس این امکان را در اختیار هر کسی قرار میدهد تا اطلاعات مخفی و سری خود را بدون هیچ فیلتری در آن منتشر کرده، بدون آنکه لازم باشد هویت خود را مقابل انتشار اطلاعات افشا کند، اما مطالب منتشر شده قبلا توسط پایگاه ویکی لیکس مورد بررسی و حقیقت آزمایی قرار می گیرد تا در مورد صحت و سقم آن اطمینان حاصل شود.
پایگاه اینترنتی ویکی لیکس منابع مالی خود را تنها از سوی کاربران اینترنتی انجمن های خیریه و حمایتهای مالی داوطلبانه تامین می کند و هر نوع کمک از سوی دولت ها و بنیاد ها دولتی و تبلیغاتی را رد کرده و استقلال خود را از آنها اعلام و حفظ میکند .

از زمان تأسیس پلتفرم اینترنتی ویکی لیکس این پایگاه بی شک بیشترین حجم از اطلاع رسانی را انجام داده و اطلاعات فوق سری را منتشرکرده است و آنرا از طریق اینترنت در اختیار عموم قرار داده در زمینه افشاگری و حقیقت یابی هیچ پایگاه اینترنتی و رسانهای دیگری را نمی توان با ویکی لیکس مقایسه کرد!

همبستگی بین المللی

جولیان آسانژ نیز مانند ادوارد اسنودن و چلسی منینگ بخشی از یک گروه جدید از مخالفان سیاسی که برای نوع دیگری از رهایی مبارزه و در حال حاضر مورد تعقیب و آزار و اذیت رژیمهای اقتدارگرا نیستند، اما از سوی دولت های مدعی «دموکراسی نمونه» مورد تعقیب و آزار قرار میگیرند.

در ماه فوریه سال گذشته، گروه کاری سازمان ملل متحد در مورد بازداشت های خودسرانه در جهان گزارشی منتشر کرد، بر اساس گزارش کمیته حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که جولیان آسانژ توسط «انگلستان و همینطور سوئد» به طور خودسرانه دستگیر شده واز حقوق انسانی خود محروم گشته است.
کارشناسان مستقل بین المللی همچنین ابراز کردند که مقامات سوئدی و انگلیسی باید به «بازداشت خود سرانه بنیانگذار ویکی لیکس پایان دهند» و «حقوق انسانی جولیان آسانژ را به رسمیت شناخته و به جبران خسارت های که این بازداشت ها و رفتارهای خودسرانه به او وارد کرده است بپردازند«.

برای درخواست آزادی جولین آسانژ از ۱۹ تا ۲۴ ژوئن ۲۰۱۶، حامیان و دوستان جولیان آسانژ در سراسر جهان مجموعه ای از جلسات و کنفرانس ها را در پایتخت های مختلف جهان برگزار کردند، در این جلسات تعداد زیادی است فعالین سیاسی شامل شخصیت های برجسته و روشنفکران متعهد، شرکت داشته و همبستگی خود را با بنیانگذار ویکیلیکس اعلام کرده و خواستار آزادی فوری وی شدند

دانشمند اسپانیایی فرانسیسکو سیرا، مدیر Ciespal، گفت: «ما اعتقاد داریم که مسئله جولیان آسانژ در حقیقت مسئله آزادی بیان است، اگر حق آزادی بیان، حق آزادی تردد وی یا حق آزادی تجمع وجود نداشته باشد، در حقیقت حقوق بشر نیز وجود نخواهد داشت  و در حقیقت مهمترین حق، حق برقراری آزلدانه ارتباطات است،در مورد مسئله ویژه آسانژ باید روی این نکته تأکید شود که مسئله، مسئله آزادی ارتباطات است که نقض می شود.

تمامی فعالیتهای همبستگی بین المللی با بنیانگزار ویکی لیکس در سراسر جهان دو هدف را دنبال می کنند.
اول اینکه حقوق از دست رفته جولیان آسانژ را به او بازگرداند.
دوم آن که به جهانیان یادآوری کنند که ویکی لیکس چه چیزی را به تصویر می کشد ویکی لیکس برای جهانی  مبارزه می کند که در آن مبادله اطلاعات آزاد برای همه میسر باشد و حق استفاده همگان از اطلاعات را تضمین گردد.
«
ویکی لیکس میخواهد یادآوری کند که چالش فعلی آزادی» چالش اطلاعات و ارتباطات در جهان تحت نظارت مستمر می باشد (از متن اصلی «آزادی برای جولیان آسانژ!»)


ترجمه آزاد از اسپانیایی برای مجله هفته.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: