تیتر, سرمقاله, سرتیتر

زهر جدیدی که ترامپ در رویارویی آمریکا با ایران ریخت – جورج گالووی

trump_9j7


منبع: روسیه امروز
نویسنده: جورج گالووی

تارنگاشت عدالت


George_Galloway

جورج گالووی

ایالات متحده در روز دوشنبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بمثابه یک «سازمان تروریستی» معین کرد.

این معادل اعلام سپاه تفنگداران ایالات متحده به مثابه یک سازمان تروریستی است، گرچه با توجه به این‌که ایران طی قرن‌ها به یک کشور دیگر حمله نکرده است، این قیاس موجه نیست. توصیف ایران بمثابه «توسعه‌طلب» با توجه به گسترش پایگاه‌ها و سخت‌افزارهای نظامی ایالات متحده در سراسر جهان- و در اطراف ایران- اسب را به خنده می‌اندازد.

این نخستین باری است که دولت‌ایالات متحده بخشی از یک دولت خارجی را بمثابه یک «سازمان تروریستی» معین می‌کند. برای هر کس که با ایران دادوستد دارد دانستن این‌که با این ‌کار «از تروریسم حمایت می‌کند» یا نه غیرممکن خواهد بود، و هدف این است.

تشدید خصومت علیه ایران ، در بستر رویارویی بین ایالات متحد و ونزوئلا، همکاری اتمی نگران‌کننده بین ایالات متحده و عربستان سعودی، روابط هر چه نزدیک‌تر بین ترامپ و اسراییل، بحران جاری در روابط ایالات متحده- روسیه، قدرت‌نمایی بیش‌ از توان آمریکا را نشان می‌دهد- امری که می‌تواند به اشک و خون بیانجامد.

هر یک از این رویارویی‌ها به تنهایی خطرناک است و هر دو تای آن‌ها هولناک خواهند بود. همه آن‌ها با هم توان هر امپراتوری را حتا در اوج کبکبه آن تقلیل خواهند داد. برای امپراتوری آمریکا، که دیر زمانی است اوج خود را پشت سر نهاده، با مشکلات اقتصادی روبروست و علناً دچار تفرقه سیاسی درونی است، پیروزی در این رویاوریی‌ها غیرممکن به نظر می ‌رسد، گرچه در اقدام به آن‌ها خیلی‌ها نابود خواهند شد.

حمله ۲۰۰۳ به عراق، بدون تردید برای نفت و برای اسراییل بود. اما هدف اصلی آن نشان دادن هژمونی امپراتوری آمریکا و اعلام این بود ‌که این یک «قرن جدید آمریکایی» است. اما، نتیجه دقیقاً خلاف آن را به اثبات رساند، و آن پیش از رنسانس روسیه در زمان پوتین و به سرآمدن انتظار طولانی برای  ورود چین به صحنه جهانی  با بسته نظامی و سیاسی متناسب با اهمیت اقتصادی آن بود.

میلیشیاهای بد-لباس، بد-اسلحه (و جنگجو) در عراق بزودی کشور را غیرقابل حکومت و خروج ایالات متحده از خیابان‌ها را ناگزیر ساختند.

نتیجه- همانطور که هر شخص دارای دانش می‌توانست پیش‌بینی کند- فنلانیزه کردن عراق، و افزایش هماهنگی نزدیک آن با ایران همسایه بود. نابود ساختن قدرت سنی در بغداد تنها می‌توانست به تقویت قدرت ایران شیعه در آن‌جا بیانجامد. و این‌طور شد. ایران اکنون بزرگ‌تر و قدرتمند‌تر از آن است که ایالات متحده بتواند بدون استفاده از سلاح‌های اتمی با آن بجنگد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همان اندازه بخشی از ماهیت جمهوری اسلامی است که دیگر نهادهای حکومتی- بدون استثنا. در واقع، بدون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی وجود ندارد. سپاه فقط یک نیروی نظامی نیرومند ژیان نیست، توان سیاسی و اقتصادی آن در حکومت آن‌را در داخل نیز دست‌نزدنی است. هیچ دولتی در ایران نمی‌خواهد، و نمی‌تواند از قدرت آن‌ بکاهد.

بنابر این، واشنگتن در واقع این هفته به ایران اعلان جنگ داده است.  تهدید نسبت به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک تهدید وجودی به حکومت است و ایرانی‌ها با آن آنگونه برخورد خواهند کرد.

ایران توان این را دارد که به منافع ایالات متحده در سراسر منطقه- در عراق، در یمن، در سوریه، در لبنان، و آقای ترامپ لطفاً دقت کن- در خود عربستان سعودی ضربه بزند. لازم به گفتن نیست که بدون تنگه هرمز، اقتصاد غرب وجود نخواهد داشت. بسته شدن تنگه هرمز اکثر فعالیت‌های اقتصادی را متوقف خواهد کرد، و قیمت نفت را به سطوح غیرقابل تصوری افزایش خواهد داد.

تحریم‌های جدید، که مطمئناً پیش‌درآمدی بر مرحله جدید است، سیاست های ایران را رادیکال خواهد کرد، میانه‌رو‌ها را به حاشیه خواهد راند، و اکثریت مردم ایران را در پشت دولت و سیاه پاسداران انقلاب اسلامی متحد خواهد نمود. اروپایی‌ها از همراهی با آن امتناع خواهند نمود. اگر ایالات متحده بخواهد به این دلیل آن‌ها را تنبیه کند، این کار به مخالفت بیش‌تر متحدین اروپایی، تضعیف ناتو، و کاهش حمایت از دیگر سیاست‌های خارجی آمریکا منجر خواهد شد. این از شعار انتخاباتی «آمریکا اول» ترامپ بسیار فاصله دارد، و برای کارزار انتخاباتی برنی ساندرز فضای مناسبی بوجود می‌آورد.

* جورج گالووی برای نزدیک به ۳۰ سال نماینده پارلمان بریتانیا بود. او مجری برنامه‌های رادیو-تلویزیونی (از جمله برای «روسیه امروز») است. او فیلم‌ساز، نویسنده و سخنور معروفی است.


عدالت- جورج گالووی زمانی که نمایندۀ مجلس عوام انگلستان بود در تحقیق کنگره ایالات متحده پیرامون «برنامه نفت در برابر غذا» که بر اساس قطع‌نامه ۹۸۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۱۴ آوریل ۱۹۹۵ به اجرا درآمد و تا حمله ایالات متحده به عراق در سال ۲۰۰۳ ادامه داشت شرکت کرد و دروغ‌های امپریالیسم را افشاء نمود و نسبت به حمله احتمالی آمریکا به عراق هشدار داد.

https://takhtesefid.org/watch?v=382574953685