پرش به محتوا

ژولیان آسانژ مؤسس ویکی‌لیکس بازداشت شد

 

Julian assang_2018پلیس انگلیس از بازداشت «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، پلیس انگلیس امروز پنجشنبه اعلام کرد: «جولیان آسانژ» (بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس) بازداشت شده است.

پلیس انگلیس در این باره ادعا کرد: پس از خروج «جولیان آسانژ» از سفارت اکوادور در لندن، وی بازداشت شده است.

سایت افشاگر ویکی لیکس نیز در این خصوص نوشت: اکوادور به صورت غیرقانونی و بر خلاف قوانین بین المللی به لغو پناهندگی سیاسی وی مبادرت کرد و این امر باعث بازداشت وی شده است.

بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس دوشنبه ۷ آبان سال ۹۷ اعلام کرده بود: اکوادور به دنبال پایان دادن به پناهندگی سیاسی و تحویل من به آمریکا است. اکوادور می خواهد پناهندگی سیاسی من را لغو کرده و زمینه تحویل من به واشنگتن را فراهم سازد.

این در حالی است که بیش از ۶ سال پس از پناهندگی «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس و اقامت وی در ساختمان سفارت اکوادور در انگلیس، چندی پیش برخی رسانه ها از احتمال استرداد وی به آمریکا یا انگلیس خبر داده بودند.

لنین مورنو رئیس جمهور دست راستی و متحد آمریکای اکوادور نیز به تازگی گفته بود آقای آسانژ به صورت مکرر شرایط پناهندگی خود در سفارت اکوادور در لندن را نادیده می گیرد.

julian assange

لازم به یاد آوری ایست که دولت آمریکا اعطای وام های میلیاردی توسط بانک جهانی را به دولت راستگرای اکوادور را منوط به حل مشکل جولیان آسانژ و ویکیلیکس کرده است.
روزنامه انگلیسی گاردین هم چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که پناهندگی جولیان آسانژ برای دولت اکوادور در این ۶ سال گذشته نزدیک به ۴ میلیون دلار هزینه داشته است.
دولت جدید دست راستی اکوادور در سال گذشته به آسانژ ابلاغ کرد که وی حق ندارد در دوران اقامت خود در سفارت اکوادور و به عنوان پناهنده سیاسی فعالیت های ژورنالیستی و سیاسی انجام داده و اگر به این فعالیت‌های ژورنالیستی، سیاسی و افشاگرانه خود در سفارت اکوادور ادامه دهد حق پناهندگی از او سلب خواهد شد.
رئیس جمهور سابق اکوادور در عین حال اعلام کرد که معاون دفتر حسابرسی وزارت دارایی اکوادور پابلو چلی فردی به شدت کینه توز بوده و رفتار وی برای لغو تابعیت جولیان آسانژ منجر به تمسخر کشور اکوادور در اذهان عمومی جهانیان خواهد شد.
بی دقتی و بی توجهی یکی از دادستانهای های فدرال آمریکا در ماه اکتبر ۲۰۱۸ منجر به افشای این نکته گردید که جولیان آسانژ و همکارانش در آمریکا در یک دادگاه مخفی محکوم شده اند. این رفتارهای غیر قانونی آمریکا بارها توسط جولیان آسانژ و پایگاه ویکی لیکس هشدار داده شده بود.
چیزی که مسلم است تسلیم کردن جولیان آسانژ به دستگاه های فرمایشی قضائی بریتانیا و آمریکا منجر به محکومیت وی خواهد شد و در عین حال نشانه های بارزی از همکاری بین دادستانی های ایالات آمریکا برای هماهنگی برای محکومیت آسانژ وجود دارد حتی وال استریت ژورنال در گزارشی بر این فعالیتهای دادستانی های آمریکائی تاکید میکند و احتمال می‌دهد کیفر خواست های مختلفی در جهت های گوناگون و از جمله قانون ضد جاسوسی آمریکا علیه آسانژ آماده میشود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: