سرمقاله, سرتیتر

تصمیمات جنجالی‌ ترامپ در مدت دو سال حضورش در کاخ سفید

trump_terror


«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دو سال است که در کاخ سفید حضور دارد و در این مدت تصمیماتی را گرفته که به جنجال در رسانه‌ها و عرصه بین الملل بدل شده است.


خبرگزاری تله سور در تارنمای خود نوشت: رئیس جمهور آمریکا در مدت دو سال حضورش در کاخ سفید، تصمیماتی را گرفته است که برخی از آن ها با اشتباهات بسیار همراه و بسیار جنجالی بود.

این تصمیمات نتایج منفی را برای جامعه آمریکا و نیز در عرصه بین الملل به همراه داشته است.

سیاست های او برای کسانی که چشم به وعده های انتخاباتی داشته اند، عجیب به نظر نمی رسد، اما بسیاری از آن ها در مجامع بین المللی رد شده اند.

جنگ اقتصادی با چین، ساخت دیوار مرزی با مکزیک، بسته شدن بخشی از دولت به شکلی که در تاریخ بی سابقه بوده، تنها بخشی از اقداماتی است که ترامپ در مدت 12 ماه گذشته انجام داده است؛ این اتفاقات به اندازه ای بزرگ و مهم بوده است که حتی صحبت از استیضاح رئیس جمهور در کنگره نیز مطرح می شود.

به موارد بحث برانگیز سیاست های ترامپ باید این موضوع را نیز اضافه کنیم که او به راحتی دروغ می گوید و در دنیای خود بازی می کند.

در ادامه به برخی از موارد جنجالی در مورد او می پردازیم.

1. ساخت دیوار مرزی با مکزیک و بسته شدن دولت

«دونالد ترامپ» دولت فدرال آمریکا را بسته نگه داشته است تا بودجه دیوار مرزی این کشور با مکزیک، که رقمی معادل 5 میلیارد و 700 میلیون دلار پیش بینی شده است، تامین گردد. با این حال کنگره ای این بودجه موافقت نمی کند و اجازه نمی دهد این دیوار که به طول 234 مایل است، ساخته شود.

علاوه بر این، ماه ژانویه نیز پولی برای تامین امنیت مرزها و دستگیری 11 هزار مهاجر غیر قانونی و استقرار نیروهای امنیتی بیشتر در منطقه مرزی هزینه شد.

این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی نژاد پرستانه اش علیه مهاجرین آمریکای مرکزی، آن ها را سر منشا همه جرم و جنایت ها در آمریکا خواند.

از اکتبر سال گذشته، مردم بسیاری از کشورهای فقیر آمریکای مرکزی با پای پیاده و به منظور یافتن زندگی بهتر به سمت مرزهای آمریکا حرکت کرده اند؛ اما با این حال زمانی که به مرز رسیدند، به آن ها حمله شد و برخی از آن ها را کشتند.

2. ترامپ در مقابل چند جانبه گرایی

دونالد ترامپ از زمانی که در مسند قدرت به سر می برد، آمریکا را از قرارداد های مهم بین المللی از جمله قرار داد هسته ای با ایران، قرار داد پاریس برای کنترل تغییرات آب و هوایی و همچنین قرار داد تجارت با آسیا (ترانس پاسفیک) را  خارج کرده است.

از سویی دیگر دولت ترامپ از یونسکو و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز خارج شد. در هر دوی این موارد بهانه اقدام ترامپ حمایت از اسرائیل بود.

دراین زمینه حتی دولت آمریکا مشارکت اقتصادی در «آژانس سازمان ملل متحد برای حمایت از پناهجویان فلسطینی» (آنروا) را نیز رد کرد.

3. جنگ اقتصادی با چین

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با سیاست های اقتصادی اش، جنگی تجاری را با چین آغاز کرد. آمریکا با افزایش تعرفه های گمرکی و تحریم برخی از تولیدات چین، سبب شد تا دو کشور وارد سطح جدیدی از روابط تجاری شوند.

این کشور آسیایی نیز در پاسخ به اقدامات واشنگتن، سعی در مقابل به مثل کرد و بدین ترتیب آتش جنگ اقتصادی آن ها شعله ورتر شد.

نتیجه آن شد که شرکت های غربی صدمه زیادی را از بابت تجارت با این دو کشور متحمل شدند. به عنوان مثال شرکت آمریکایی اپل، کارخانه های تولید خودرو، تولیدات لوکس و شرکت های مالی از جمله مواردی بودند که بسیار ضرر کردند. این ها تنها بخش کوچکی از نتیجه سیاست های اقتصادی ترامپ بود.

با این همه به راه انداختن این جنگ علیه چین، کمکی به کاهش تعادل تجاری این دو کشور نداشت و برعکس باز هم افزایش یافت. 30 و 31 ژانویه سال جاری، رهبران دو کشور قرار است در جلسه ای در مورد پایان این جنگ نشستی را برگزار کنند.

4. اصلاحات مالی

در ژانویه گذشته، با توجه به آنکه ترامپ در کنگره به مانند امروز مشکل زیادی نداشت، توانست مالیات های کشور را به میزان قابل توجهی کاهش دهد؛ این میزان در 30 سال گذشته بی سابقه بوده است.

این موضوع به مثابه پیروزی رئیس جمهور در مجلس نمایندگان آمریکا هم به شمار می رفت، اما این کاهش مالیات تنها به نفع برخی شرکت ها و خانواده های ثروتمند آمریکا شد؛ آن ها با قانون جدید 14 درصد کمتر از پیش مالیات می پردازند.

از سویی دیگر در قوانین جدید اجازه داده شد تا کارفرمایان در صورت لزوم، اقدامی برای بیمه های پزشکی کارمندان خود نکنند. از سویی دیگر ترامپ اجازه داد تا شرکت ها در منطقه ای از حیات وحش قطب شمال اکتشافات و استخراجهایی را انجام دهند. این مسائل سبب شد تا سازمان ملل متحد به این کشور هشدار دهد، با اقدامات پیش رو بیش از پیش بر گسترش فقر افزوده می شود.

5. آسیب به محیط زیست

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از معاهده پاریس علیه تغییرات اقلیمی به زودی نتایج خود را بر جای گذاشت:

در سال 2018 میزان انتشار گازهای کربن در آمریکا چیزی معادل 3 ممیز 4 دهم درصد افزایش یافته است. این میزان برابر با همه آن چیزی است که در مدت 8 سال برای این کشور ثبت شده است.

علی رغم آنکه تاثیرات منفی این اقدام نیز بر همه مشخص شده است، اما رئیس جمهور آمریکا حتی یک سری از قواعد لازم را که خودروسازها موظف به رعایت آن بودند تا از آلودگی هوا جلوگیری شود، حذف کرد. بنابراین، کارخانه های خودرو سازی دیگر موظف نیستند خودروهایی تولید کنند که آلودگی کمتری داشته باشد، یا به عبارتی بیشتر از این که سوخت مصرف کنند، هوا را آلوده کنند. این موضوع حتی شامل اتوبوس ها و خودروهای برقی و هیبریدی نیز می شود.

ترامپ بیش از 100 بار در توییتر نوشته است به تغییرات آب و هوایی اعتقادی ندارد. در واقع اومی گوید، این داستان را چین باب کرده است تا «رقبای» آمریکا را در بازار تخریب کند.

مترجم: محمد استادولی – تله سور