سرتیتر

آوارگان یمنی آماج حملات عربستان سعودی

yamen_collage


ایگاه اینترنتی الاخبار روز شنبه (6 آوریل 2019) در گزارشی به قلم «رشید الحداد» نوشت: هنوز کسی از سرنوشت صدها خانوادۀ یمنی که آوارۀ کوه و بیابان شده اند، خبری ندارد و معلوم نیست که چه حال و روزی دارند.


آوارگان استان حجه که در اردوگاه ها به سر می برند، نَه تنها گرفتار مشکلات ناشی از آوارگی هستند بلکه ائتلاف سعودی حتی در اردوگاه ها هم دست از سر آنها بر نمی دارد و بیش از پیش به درد و رنج های آنها افزوده است.

آغاز مجدد درگیری ها بین نیروهای ائتلاف سعودی و ارتش و کمیته های مردمی یمن در اطراف شهرهای عَبْس و حیران از یک هفته پیش تاکنون باعث شده است که بیش از 40 هزار خانوادۀ آوارۀ ساکن منطقه بنی حسن و اردوگاه های المنجوره و البداح (در نزدیکی حیران) به مرکز شهر عبس و دیگر شهرهای استان حجه فرار کنند، زیرا نیروهای «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن با پشتیبانی توپخانه ای و موشکی ائتلاف سعودی اطراف اردوگاه های آوارگان و روستاهای نزدیک را زیر آتش سنگین گرفته اند.

کمیتۀ ملی مدیریت و هماهنگی امور انسانی استان حجه که اردوگاه های آوارگان این استان را اداره می کند و یکی از مسئولان استان که نامش ذکر نشده است، حملات ائتلاف سعودی به اردوگاه های آوارگان را «جنایت جنگی عمدی» توصیف کرد و گفت: «ائتلاف سعودی و نیروهای عبدربه اردوگاه های واقع در منطقه بنی حسن را کورکورانه بمباران می کنند تا آوارگان را به بدترین بحران انسانی گرفتار کنند.»

هزاران خانوادۀ آواره و بی خانمان از چند روز پیش در حومۀ شهر عبس به سر می برند و هیچ سرپناهی ندارند و نیاز به مواد غذایی و آب دارند و سازمان ملل هم در این میان سکوت کرده است. مراکز امدادرسانی استان حجه از امکانات لازم برای کمک رسانی به هزاران خانوادۀ آواره و بی خانمان برخوردار نیستند.

«عبدالرحمن ربیع» فعال در زمینه کمک های بشردوستانه نیز در مصاحبه با خبرنگار الاخبار اوضاع آوارگان ساکن شهر عبس را «فاجعه» خواند و گفت: «هزاران آوارۀ ساکن اردوگاه های بنی حسن ده ها روستاهای خود را رها کرده اند تا جان خود را نجات بدهند و با پای پیاده چند ساعت راه رفتند و پیش از ترک خانه های خود اندکی چوب و غذا برداشتند.»

ربیع افزود: «صدها خانواده ای که اردوگاه ها را ترک کرده اند (به علت حملات ائتلاف سعودی) آوارۀ کوه و بیابان شده اند و کسی از سرنوشت آنها خبری ندارد. اکثر خانواده هایی که اردوگاه ها را ترک می کنند، به روستاها و مناطق شهرهای عبس، اسلم و حیران و دیگر شهرهای استان حجه می روند.

ربیع گفت: «آوارگانی که خانه های خود را در حرض، حیران، میدی، المشنق، المزرق، الملاحیظ و مناطق دیگر ترک کرده اند، سرگشته و سرگردان شده اند و به دنبال جان پناه می گردند.»

استانداری حجه حملۀ ائتلاف سعودی به آوارگان را محکوم می کند و ائتلاف را عامل اوضاع فجیع شهر عبس و مشکلات و آلام هزاران خانوادۀ آواره می داند و از سازمان ملل می خواهد که برای حل مشکلات آوارگان اقدام کند.

استانداری حجه با درخواست از آزادیخواهان جهان برای اجبار ائتلاف سعودی به دست کشیدن از جرایم و جنایات خود در حق آوارگان استان حجه و دیگر استان های یمن، اعلام کرد: «تلاش ها برای تأمین نیازهای ضروری و حل مشکلات آوارگان باید آغاز شود و سازمان های بین المللی باید به وظایف خود در قبال آوارگان عمل کنند.»

«عبدالله المحمری» رئیس دفتر مرکز حقوق بشر یمن در استان حجه هم در مصاحبه با خبرنگار الاخبار خواستار کمک فوری سازمان جهانی به آوارگان این استان شد و گفت: «سازمان های بین المللی باید برای متوقف کردن حملات مستمر ائتلاف سعودی به مردم عادی یمن هر چه زودتر دست به کار شوند.»

المحمری شهر عبس را «کانون آوارگان» توصیف کرد و گفت: در استان حجه تاکنون این همه آواره به شهر عبس روی نیاورده بود و اردوگاه های شهر هم اکنون نزدیک به 500 هزار نفر از آوارگان استان را در خود جای داده است.

آوارگان جدید استان حجه فقط اهل منطقه بنی حسن در نزدیکی شهر عبس نیستند بلکه هزاران آواره دیگر نیز از درگیری های سنگین مناطق مختلف شهر حَرَض فرار کرده اند شهری که از دو هفته پیش تاکنون به آماج حملات ائتلاف سعودی تبدیل شده است.

هزاران نفر از مردم منطقه الشعاب در شهر مرزی حرض که از ابتدا در برابر تجاوزات ایستادگی کرده بودند، به علت اوج گرفتن درگیری ها بین ارتش و کمیته های مردمی یمن با نیروهای ائتلاف سعودی و عبدربه خانه های خود را رها کردند و به اطراف شهر عبس پناه بردند و هم اکنون اوضاع سخت و دشواری را سپری می کنند.

پناه آوردن آوارگان به شهر عبس همچنان ادامه دارد و هزاران نفر از مردم مناطق درگیری هر روز به مناطق دیگر فرار می کنند. فرار دهها خانوادۀ اهل روستای الخزنه منطقه بنی حسن به شهر بنی قیس باعث شده است که استانداری حجه یکی از مدارس را برای اسکان این خانواده ها تخلیه کند و خانواده های آواره را در آن اسکان دهد.

ائتلاف متجاوز سعودی از 2 سال پیش عمداً به اردوگاه های آوارگان در استان حجه حمله می کند که اردوگاه المزرق یکی از این اردوگاه ها است. آوارگان اردوگاه المزرق به علت تداوم حملات ائتلاف سعودی مجبور شده اند به منطقه بنی حسن روی بیاورند ولی ائتلاف سعودی این منطقه را که معروف به میزبانی آوارگان است، زیر آتش حملات خود گرفته و از چند روز پیش منطقۀ مذکور را به میدان جنگی تبدیل کرده است.

منوچهر مهدوی