تاریخی, سرتیتر

چین با کمک نظامی به ونزوئلادر کنار روسیه قرارگرفت!


راشا تودی – تر جمه رضا نافعی

آینده ما


اندک زمانی پس از اقدام روسیه مبنی بر اعزام نیروی نظامی به ونزوئلا چین نیز نیروی نظامی به آن کشور فرستاد. این اقدام یک گام غیر متعارف در سیاست خارجی دولت چین است که تا کنون پیوسته در پی حفظ توازن بوده است.
رسانه های متعدد در گزارش های تصریح کرده اند که گروه مذکور مرکب از 120 نفراست که روز 28 مارس در جزیره مارگاریتا واقع در کارائیب به سرزمین اصلی ونزوئلا پای نهاده است. وظیفه این نیروی نظامی چینی ارائه کمک های انسانی و ابزار دفاعی- نظامی است. قرار است نیروی نظامی چین پس از تخلیه محمولات که به ونزوئلا منتقل کرد، به یک مرکز نظامی ونزوئلا منتقل گردد.
این روند در سیاست خارجی که چین تا کنون دنبال می کرد تازگی دارد. در درگیری میان کاراکاس و ایالات متحده نیز پکن به محکوم کردن یکی علیه دیگری نمی پرداخت و عمدتا میانه روی می کرد. از این رو آنچه شگفت آور است اینست که تا کنون فقط چند رسانه بین المللی به استقرار نیروی نظامی چین در ونزوئلا اشاره کرده اند.
بر اساس گزارش موسسه پژوهش بین المللی صلح در استکهلم، ونزوئلا در سالهای 2010 تا 2014 تنها از چین 349 میلیون اسلحه وارد کرده است ، از جمله در عرصه فناوری رادار، هواپیماهای مشقی برای آموزش خلبان، وسائل نقلیه زرهی و قطعات یدکی. ونزوئلا در سال 2017 از روسیه تانک، مهمات، لباس، تجهیزات پیاده نظام و قطعات یدکی و قطعات خدماتی برای تجهیزات روسی وارد کرده است.
یک هفته پیش از آن اقدام چین، روسیه برای تاسیس مرکزی برای آموزش خلبان هلیکوپتر 100 نظامی به ونزوئلا اعزام کرد. از آنجا که مسکو و پکن معمولا در مورد موضوعات مربوط به سیاست خارجی با یکدیگر مشاوره می کنند، بنظر ناظران سیاسی اعزام نیروی نظامی از سوی دو دولت روسیه و چین به ونزوئلا مبتنی بر مشاورلت قبلی بوده است.
هر دو دولت چین و روسیه سرمایه گذاری های قابل توجهی در ونزوئلا کرده اند، سرمایه گذاری چین حتی بیش از روسیه است. بنا به گزارش رونامه » لوس انجلس تایمز» گویا چین از سال 2006 تا 2016 مبلغ 62 میلیارد دلار به ونزوئلا وام داده است. ونزوئلا در ازاء وام های دریافتی از چین به آن کشور نفت صادر می کند.
مبلغ اعتباراتی که روسیه طی سالهای گذشته به ونزوئلا داده و سرمایه گذاری هائی که در آن کشور کرده به 17 میلیارد دلار بالغ می گردد.
افزون بر آن، دو کشور روسیه و ونزوئلا در سال 2018 قرارادادی امضاء کردند که طبق آن روسیه 6 میلیارد دیگر نیز در عرصه نفت و استخراج طلا در ونزوئلا سرمایه گذاری خواهد کرد.
بنا به گفته کارشناسان مختلف مالی سرمایه گذاریهای روسیه و چین در ونزوئلا مانع ار آن شد که این کشور با تحریم های ایالات متحده امریکا، از پای در آید و دولت آن سقوط کند.
با این حال باید منتظر واکنش واشنگتن نسبت به اعزام نیروی نظامی چین به ونزوئلا بود. اعزام نظامیان روسی به ونزوئلا در ایالات متحده با تظاهرات جنجالی مورد انتقاد قرار گرفت.

https://deutsch.rt.com/amerika/86714-rund-woche-nach-russland-auch-china-schickt-militaer-nach-venezuela/