اخبار ویژه, سرتیتر

جولیان آسانژ ممکن است ظرف «چند ساعت یا چند روز» پناهندگی اش لغو و از سفارت اکوادور در لندن اخراج شود

Julian assang_2018

به گزارش اس بی اس، یک منبع عالی رتبه دولت اکوادور به ویکی لیکس گفته است که آقای جولیان آسانژ بنیانگذار این وبسایت ممکن است ظرف «چند ساعت یا روز» از سفارت اکوادور در لندن اخراج شود. این امر در حالی رخ می دهد که آقای آسانژ بیش از شش سال است که در داخل سفارت اکوادور در لندن گرفتار شده است.

یک منبع عالی رتبه دولت اکوادور به ویکی لیکس گفته است که آقای جولیان آسانژ بنیانگذار این وبسایت ممکن است ظرف «چند ساعت یا روز» از سفارت اکوادور در لندن اخراج شود. این امر در حالی رخ می دهد که آقای آسانژ بیش از شش سال است که در داخل سفارت اکوادور در لندن گرفتار شده است.

بر اساس گزارش ها، جولیان آسانژ بنیانگذاروبسایت جنجال برانگیز ویکی لیکس ممکن است ظرف مدت «چند ساعت یا روز» از سفارت اکوادور در لندن اخراج شود.

وبسایت ویکی لیکس امروز جمعه پنجم آپریل در صفحه توئیترش نوشت: «یک منبع عالی رتبه در داخل دولت اکوادور به ویکی لیکس گفته است که جولیان آسانژ ظرف مدت چند ساعت یا چند روز به بهانه انتشار رسوایی موسوم به اوراق INA اخراج خواهد شد و این سفارت از پیش با بریتانیا در خصوص دستگیری او توافق کرده است».

این خبر پس از آن منتشر می شود که لنین مورنو رئیس جمهور دست راستی و متحد آمریکای اکوادور نیز به تازگی گفته بود آقای آسانژ به صورت مکرر شرایط پناهندگی خود در سفارت اکوادور در لندن را نادیده می گیرد.

 آسانژ در سال ۲۰۱۲ برای فرار از آنکه به سوئد مسترد شود، به سفارت اکوادور پناهنده شد.

سفارت اکوادور با نصب دوش، تخت خواب، آشپزخانه کوچک، رایانه و… در یکی از اتاق‌های سفارت، آن را به محل زندگی آسانژ تغییر داده است.

نگرانی آسانژ و هوادارانش، از فرستاده شدن به سوئد و مواجه با اتهامات دادستانی سوئد نیست. بلکه آنها نگران آن هستند که آقای آسانژ به احتمال بالا از سوئد به آمریکا مسترد خواهد شد زیرا با توجه به اتهامات وارده به آقای آسانژ، حتی خطر حکم اعدام وجود دارد.

رئیس جمهور اکوادور در گفتگویی که توسط تعدادی از برنامه های رادیویی در این کشور پخش شد، گفت: «آسانژ به صورت مکرر توافق های انجام گرفته با او و تیم حقوقی اش را نادیده گرفته است».

رئیس جمهور اکوادور گفت: «موضوع این نیست که او حق ندارد  آزادانه صحبت کند. موضوع این نیست که او نمی تواند آزادانه خود را ابراز کند. بلکه موضوع این است که او نمی تواند دروغ بگوید چه برسد به آنکه حساب های کاربری افراد را هک کند یا مکالمات خصوصی تلفنی افراد را رهگیری کند».

آقای آسانژ که یک شهروند استرالیا است همواره ادعاهای مربوط به تجاوز را انکار کرده و می گوید از آن واهمه دارد که سوئد او را به مقام های آمریکایی تحویل خواهند داد.