اخبار ویژه, سرتیتر

انرژی هسته ای حق مسلم بن سلمان، فناوری هسته‌ای برای ایران ممنوع است نه برای عربستان!

بسیاری از صاحب نظران سیاسی ایرانی در داخل و اپوزیسیون ایران در خارج از کشور سالها معتقد بودند علت دشمنی آمریکا با ایران تمایل ایران برای دستیابی به فناوری اتمی می باشد و یا پا را فراتر از این نهاد و معتقد بودند ایران در پی ساخت بمب هسته ای است پس از توافق برجام تعهد ایران تسلیم شدن در مقابل خواسته‌های آمریکا این تصور ایجاد شد که سیاست آمریکا در منطقه با موفقیت به جلو می رود و به جز اسرائیل و پاکستان که دست دراز شده امپریالیسم در منطقه هستند کشور دیگری اتمی نخواهد داشت.

امروز با تلاش های بسیار شفاف ای که آمریکا انجام می دهد تا عربستان سعودی به بمب اتمی مسلح شود و سکوت و همکاری اروپا و فرصت طلبی سودجویانه روسیه و کشورهای دیگر آسیای شرقی مانند کره جنوبی برای هسته ای کردن کشور متجاوز و افراطی عربستان به سلاح هسته ای و فناوری هسته ای این امر کاملا واضح و روشن است که برنامه دیگری در پس پرده سیاست های یالات متحده آمریکا وجود دارد ساختن اسرائیلی دوم تحت نام عربستان سعودی در منطقه برای پیشبرد سیاست خاورمیانه جدید امپریالیستی.

اتمی شدن دولت افراطی وهابی عربستان سعودی تهدیدی مستقیم برای ایران مستقل از اینکه چه کسی بر ایران حکومت می کند خواهد بود در این نکته نباید شک کرد مسلح شدن عربستان سعودی به مفهوم محاصره اتمی کامل ایران توسط سه کشور خادم امپریالیسم عربستان سعودی، اسرائیل و پاکستان خواهد بود.

وزیر انرژی آمریکا تایید کرد که واشنگتن شش مجوز مخفی برای چند شرکت صادر کرده که بر اساس آن می توانند تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی بفروشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «ریک پری» وزیر انرژی ایالات متحده تأیید کرد که آمریکا شش مجوز مخفی برای چند شرکت صادر کرده است که بر اساس آن می‌توانند تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی بفروشند.

خبرگزاری رویترز اعلام کرده که یک کپی از اسناد مرتبط با این مجوزها را روز چهارشنبه مشاهده کرده است. بر طبق این اسناد شرکت‌های آمریکایی فعلاً اجازه دارند کار مقدماتی در زمینه انتقال تکنولوژی هسته‌ای انجام دهند و انتقال تأسیسات پیش از توافقات میان دو کشور صورت نمی‌گیرد.

وزارت انرژی آمریکا می‌گوید شرکت‌ها از دولت ترامپ خواسته‌اند که مجوز دولت برای کار با عربستان سعودی در ارتباط با فناوری هسته‌ای مخفی نگاه داشته شود.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به دنبال توافق گسترده‌تر با عربستان سعودی برای فروش فناوری هسته‌ای به این کشور است. هدف اولیه ساخت حداقل دو نیروگاه هسته‌ای برای ریاض است.

چندین کشور دیگر از جمله کره جنوبی و روسیه در حال رقابت با آمریکا برای کسب قراردادهایی در ارتباط با ساخت نیروگاه هسته‌ای در عربستان سعودی هستند و انتظار می‌رود که نام برندگان این رقابت در اواخر سال جاری از سوی ریاض اعلام شود.

بسیاری از نمایندگان ایالات متحده آمریکا نگران‌اند که فروش فناوری هسته‌ای به ریاض در نهایت منجر به گسترش مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه شود. این نگرانی‌ها در کنگره آمریکا بویژه پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض در استانبول، افزایش یافته است.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی سال گذشته گفته بود که ریاض به سمت ساخت سلاح هسته‌ای خواهد رفت.

برد شرمن نماینده دموکرات کنگره آمریکا از مایک پمپئو وزیر خارجه خواسته بود که نام شرکت‌هایی که اجازه فروش تکنولوژی هسته‌ای به ریاض را دریافت کرده‌اند، منتشر شود.

مایک پمپئو گفته است که آمریکا از به اشتراک گذاشتن هر گونه تکنولوژی هسته‌ای که خطر گسترش تسلیحات را افزایش دهد، خودداری می‌کند.

به گزارش رویترز اداره حسابرسی دولت که بازوی تحقیقاتی کنگره است درخواست دو سناتور جمهوریخواه و دموکرات را برای بررسی مذاکرات دولت با عربستان سعودی در ارتباط با انتقال تکنولوژی هسته‌ای را پذیرفته است.