اخبار ویژه, سرتیتر

مشکلات ونزوئلا ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا

به نقل از آسوشيتدپرس؛ خانم دکتر مارگارت فلاورس که به همراه نمایندگانی از سازمان غیرانتفاعی «کهنه سربازار طرفدار صلح Veterans For Peace» ، سازمان غیردولتی «مقاومت مردمی Popular Resistance» ، «اتحادیه بین المللی زنان برای صلح و آزادی women’s intercultural league for peace and freedom» ، «ائتلاف ملی ضد جنگunited national antiwar coalition» ، «مرکز اقدام بین المللی international action center» و گروههای دیگر به سرپرستی بهمن آزاد، دبیر تشکیلات شورای -به اصطلاح- صلح آمریکا و نماینده شورای جهانی صلح در سازمان ملل به ونزوئلا رفته بود تا بحران را از نزدیک بررسی کند، شب گذشته در مقر سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت:
من پزشک هستم و به این علت به ونزوئلا رفتم که می خواستم ببینم دولت ونزوئلا برای بهداشت و درمان مردم خود چه اقداماتی انجام داده است زیرا قانون اساسی ونزوئلا حقوق بشر را تضمین کرده است؛ چیزی که ما در اینجا در آمریکا نداریم(لبخند تمسخر) و خیلی از مطالبی که ما اینجا درباره ونزوئلا می شنویم صحت ندارد. همانطور که بسیاری از شما می دانید آمریکا و متحدانش از مدتها پیش ونزوئلا را تحت تحریم های اقتصادی قرار داده اند.

وي افزود: در سال 2014 میلادی کنگره آمریکا، قانونی تصویب کرد ولی همچنانکه ما می دانیم به قوانینی که در کنگره آمریکا تصویب می شوند، عنوان هایی داده می شود که با روح قانون هیچ تناسبی و سنخیتی ندارند. اسم این قانون مذکور «قانون دفاع از حقوق بشر و جامعه مدنی ونزوئلا مصوب سال 2014 میلادی است ولی این قانون در واقع مبنایی شد تا آمریکا تحریم های اقتصادی شدیدی علیه ونزوئلا اعمال کند و همانطور که خبر دارید در سال 2015 میلادی هم دولت وقت باراک اوباما اعلام کرد ونزوئلا یک تهدید امنیت ملی آمریکا محسوب می شود تا راه برای هرگونه اقدام نظامی احتمالی علیه این کشور باز شود. حال آنکه می دانیم ونزوئلا کشور ثروتمندی است.

ونزوئلا رتبه اول را در ذخایر نفت جهان و طلا دارد. همچنین ذخایر گاز، الماس و مواد معدنی این کشور بسیار زیاد است ولی متاسفانه آنها نمی توانند از این ثروت استفاده و سیستم و نظام خود را تقویت کنند زیرا تحریم های اقتصادی آمریکا و متحدانش مانع این کار شده اند. دولت ونزوئلا بر اساس نظام بولیواری توجه خاص و زیادی به مردم اقشار کم در آمد دارد. لذا از زمان اجرای این نظام بولیواری در ونزوئلا، دولت 60 هزار مرکز درمانی در نقاط مختلف این کشور احداث و تجهیز کرده است. همچنین 18 هزار پزشک در این کشور تربیت و فارغ التحصیل شده اند که بسیاری از آنها در همین مراکز درمانی مستقر هستند و خدمت رسانی می کنند و در میان مردم این مناطق اسکان دارند.

دولت ونزوئلا دانشگاه های زیادی راه اندازی کرده است. دولت ونزوئلا دو میلیون واحد مسکونی برای اسکان مردم کم درآمد احداث کرده است. حتی برخی از این واحد های مسکونی دارای تمام لوازم خانگی مورد نیاز یک خانواده هستند. آنها در خصوص برنامه تامین مواد غذایی مردم کارهای زیادی انجام داده اند. طی سالهای گذشته به دلیل برخورداری از ثروت عظیم (نفت) مقادیر زیادی مواد غذایی مورد نیاز مردم را وارد کرده اند ولی حالا که قادر به واردات این کالاها نیستند، به دنبال یافتن راههای برای تولید مواد غذایی مورد نیاز خود هستند.

در این رابطه، ما از مزارع و مجتمع های کشت و صنعت در مناطق روستایی ونزوئلا دیدن کردیم؛ مزارعی که محصولات آنها 100 درصد ارگانیک هستند. آنها اجازه نمی دهند در این مزارع از کودهای شیمیایی و آفت کش های شیمیایی استفاده شود. بنابراین می بینیم که دولت ونزوئلا برای بهبود سلامت و بهداشت مردم خود کارهای بسیار زیادی انجام داده است. شما می دانید که سرانه دارویی مردم ونزوئلا به علت درآمدها و ثروت بالا طی سالهای گذشته همواره بالا بوده است ولی از زمانی که تحریم های اقتصادی علیه ونزوئلا تشدید شده است، این سرانه به شدت کاهش یافته است.

طبق آماری که در ونزوئلا دریافت کردم سرانه دارویی مردم ونزوئلا 86 درصد کاهش یافته است و مردم با کمبود شدید دارو مواجه هستند. به طوری که در لابلای برنامه های تلویزیونی آگهی های «نیازهای دارویی مردم» با ذکر نام و شماره تلفن بیماران نیازمند پخش می شود تا شاید اگر کسی دارو دارد بتواند در اختیار افراد نیازمند قرار بدهد. واقعیت این است که ونزوئلا قادر است و می تواند نیازهای خود را برآورده کند ولی هربار که مجالی به دست می آورند، آمریکا مانع تراشی می کند. ما تحریم هایی داریم که مانع از مبادلات مالی و بانکی ونزوئلا می شود.

درآمدهای نفتی این کشور مسدود شده است. حتی وقتی ونزوئلا برای رهایی از بند این تحریم ها به ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزی روی آورد، آمریکا شرکت های فعال در این بخش را تحریم کرد. آنها سعی کردند از ذخایر طلای خود استفاده کنند ولی آمریکا بانک انگلیس را از آزاد کردن ذخایر طلای ونزوئلا منع کرد. وزیر بهداشت ونزوئلا به ما گفت که سعی شده است از کشورهایی مانند هند و ترکیه مواد دارویی خریداری و تامین شود ولی آمریکا آن کشورها را نیز تهدید به تحریم کرده است. خب البته خوشبختانه روسیه به کمک ونزوئلا آمده است و مواد دارویی این کشور را تامین می کند.

مادورو هفته پیش اعلام کرد که تولید مواد دارویی در ونزوئلا افزایش یافته است. البته تولید این داروها به واردات مواد اولیه خارجی نیازمند است. خوشبختانه آنها توانسته اند این کار را بکنند. ولی گمان می کنم نکته ای که باید بگویم این است که ونزوئلا ذخایر و منابع لازم برای تامین خدمات بهداشت و سلامت خوب را در اختیار دارد و موارد مورد نیاز مردم را نیز به خوبی درک کرده است ولی به علت تحریم های آمریکا و همکاری متحدان آمریکا با واشنگتن در این خصوص، این تحریم ها به شدت توان مردم ونزوئلا به منظور دستیابی و استفاده از خدمات درمانی تاثیر گذاشته است. به اعتقاد من، این تحریم ها مغایر با اساسنامه رم می باشند و باید به آنها خاتمه داده شود و متوقف شوند.