سياسی, سرتیتر

متجاوز کیست؟ – مومیا ابوجمال


یک فیلم زنده در اینترنت از منظر سوءقصدکننده نشان می‌داد که چگونه او به دو مسجد در شهر «کریست چرچ» در نیوزلند حمله برده و حمام خونی به راه انداخته است. فرد قاتل تعداد زیادی زن و مرد و حتا کودک را کشته و زخمی کرده بود و از آنجا که روی کلاهخود خود دوربینی نصب کرده بود تعداد زیادی از بینندگان اینترنت شاهد بودند که این قتل‌عام هولناک چگونه صورت گرفت.

1200_700_mumia_abujamal_big

منبع: دنیای جوان
مومیا ابوجمال

تارنگاشت عدالت


یک فیلم زنده در اینترنت از منظر سوءقصدکننده نشان می‌داد که چگونه او به دو مسجد در شهر «کریست‌ چرچ» در نیوزلند حمله برده و حمام خونی به راه انداخته است. فرد قاتل تعداد زیادی زن و مرد و حتا کودک را کشته و زخمی کرده بود و از آنجا که روی کلاهخود خود دوربینی نصب کرده بود تعداد زیادی از بینندگان اینترنت شاهد بودند که این قتل‌عام هولناک چگونه صورت گرفت.

کمی قبل از آن به وسيلۀ یک هجونامه فاشیستی که در اینترنت پخش شد به اصطلاح «تجاوز» مسلمانان به اروپا محکوم شده بود. این هجونامه شعار «رنو کامو»ی فرانسوی را که از هواداران فرضیه توطئه بود  The Great Replacementیعنی تعویض بزرگ، سرتیتر خود کرده بود که جایگزینی مردم مسیحی اروپا را از طرف مهاجرین مسلمان هشدار می‌داد.

سوءقصدکننده و نویسنده این هجونامه طبق کلیه گزارشات موجود یک فرد سفیدپوست و یک ناسیونالیست استرالیايی است که خود را وقف مقاومت علیه مهاجرین مسلمان نموده است. او ريیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا دونالد ترامپ را نماد «احیای هویت سفید» می‌داند. البته ترامپ این سوءقصد ضداسلامی را محکوم کرد ولی عملاً آن‌را رقیق کرد و گفت که جهان‌بینی سلطه سفید را خطر رشدیابنده‌ای نمی‌داند. مسأله تنها بر سر «یک گروه کوچک از مردم با مشکلات بزرگ است.»

نیوزلند از دو جزیره در جنوب شرقی اقیانوس آرام تشکیل شده است. اکثریت جمعیت نیوزلند از سفیدپوستان مهاجر انگلیسی تشکیل شده در حالی‌که ساکنین اولیه آنجا، بومیان مائوری، که ریشه‌شان به پولینزی‌ها برمی‌گردد، امروز در اقلیت هستند. آن‌ها حداقل ۵۰۰ سال در آنجا زندگی کرده بودند تا در قرن ۱۸ اولین اروپايی‌ها همراه کاپیتان «جیمز کوک» انگلیسی پا به آنجا نهادند و از این تاریخ تاراج سرزمین و استثمار بومیان آنجا آغاز شد. به دنبال جنگ‌های کشورگشایانه اروپايیان علیه مائوری‌ها تنها ۱۰۰ هزار نفر از بومیان محلی جان سالم به در بردند. تعداد آنان امروز ۲۰۰ هزار نفر اعلام گردیده.

حال در کشوری مانند نیوزلند با ۴٫۵ میلیون نفر جمعیت که اکثریت مطلق آن به ریشه‌های اروپايی تعلق دارد، کاملاً روشن است که چه کسانی «متجاوزین» واقعی هستند.

بنا بر آخرین گزارشات ۵۰ نفر به دنبال سوءقصد این جوان ۲۸ ساله به قتل رسیده اند. او دستگیر شد و به خاطر جنایت از سر نفرت که جهان اکنون آن‌را به نام «کشتار کریست چرچ» می‌شناسد، در مقابل دادگاه قرار خواهد گرفت.