اخبار ویژه, سرتیتر

بیانیه دولت ونزوئلا در رابطه با اشغال تأسیسات آن در ایالات متحده آمریکا

venezuela_flage1


منبع: رد گلوب
تارنگاشت عدالت


بیانیه دولت ونزوئلا در رابطه با اشغال تأسیسات آن در ایالات متحده آمریکا

دولت ونزوئلا در رابطه با اشغال تأسیسات دیپلماتیک این کشور در واشنگتن و نیویورک که به وسيلۀ هواداران «خوان گوایدو»ی کودتاگر صورت گرفت، بیانیه زیر را منتشر کرد:
جمهوری بولیواری ونزوئلا در مقابل جامعه بین‌المللی محکوم می‌کند: با نقض علنی کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک، نمایندگی دیپلماتیک این کشور در ایالات متحده آمریکا با خشونت از سوی افرادی که مورد حمایت علنی دولت آمریکا بوده و به عنوان مأمورین آن کشور در خدمت منافع سیاسی آن عمل می‌کنند، به اشغال درآمده است.

نمایندگی دیپلماتیک ونزوئلا در ایالات متحده آمریکا تنها می‌تواند از طرف مأمورین دیپلماتیک رسمی کشور ونزوئلا مورد استفاده قرار گیرد، مأمورینی که دولت دمکراتیک و قانونی ريیس‌جمهور نیکولاس مادورو را نمایندگی می کنند.

این امر شامل آن دیپلمات‌هایی نيز می‌شود که در حال حاضر در نهادهای فراملیتی که مقرشان در ایالات متحده است، فعاليت می‌کنند. تحمل و یا ترغیب هرنوع تهدید و یا ارعابی علیه مقامات دیپلماتیک ونزوئلايی از سوی شهروندانی که در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند نقض شدید مسؤولیت‌های بین‌المللی از جانب دولت ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود.

جمهوری بولیواری ونزوئلا ار مقامات آمریکايی می‌خواهد که به وظایف حقوقی خویش گردن نهاده و اقدامات لازم را برای پایان بخشیدن فوری اشغال خشونت‌آمیز سفارت این کشور به اجرا درآورده و مطابق با مقررات به ثبت رسیده در بند ۲۲ و بند ۴۵ کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک و مسؤولیت حفاظت از نمایندگی کشورها حتا با وجود قطع روابط دیپلماتیک، درست همان‌طور که ونزوئلا واقعاً در مورد مقر سابق سفارت ایالات متحده در کاراکاس نشان داد، عمل کنند.

اگر دولت آمریکا روی عدم اجرای مسؤولیت‌های بین‌المللی خود پافشاری کند، دولت جمهوری بولیواری ونزوئلا تصمیمات و اقدامات متناسب و قانونی خود را در قلمرو کشوری ونزوئلا به اجرا درخواهد آورد.
کاراکاس
۱۸ مارس ۲۰۱۹