اخبار ویژه, سرتیتر

کنگره آمریکا قصد واقعی پایان دادن به جنگ یمن را ندارد

jemen_yaman_hunger

پایگاه اینترنتی الاخبار روز جمعه در گزارشی نوشت: در زمانی که یمنی ها اجساد قربانیان جنایت جدید ائتلاف سعودیِ تحت حمایت واشنگتن را در استان حجه به خاک می سپردند، مجلس سنای آمریکا به پیش نویس قانون «توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن» رأی می داد.

به نظر نمی رسد که تصویب پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی بتواند تغییر چندانی در جنگ خونین یمن بگذارد چون این پیش نویس که با اکثریت اندک تصویب شد (54 رأی موافق و 46 رأی مخالف)، با وتوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مواجه خواهد شد.

با این وجود؛ تصویب پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در مجلس سنا سپس در مجلس نمایندگان شاید راه را برای افزایش فشارها به ائتلاف سعودی و پایان دادن به جنگ یمن هموار کند، هر چند اکثر اطلاعات موجود تاکنون حاکی از عدم جدیت در پایان دادن به این جنگ است.

با وجود فشارهایی که کاخ سفید کمی پیش از رأی گیری دربارۀ پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی اِعمال کرد، این پیش نویس با 54 رأی موافق و 46 رأی مخالف تصویب شد که 7 رأی از آرای موافق متعلق به سناتورهای جمهوریخواه است (جمهوریخواهان 53 کرسی از 100 کرسی مجلس سنا را در دست دارند و 47 کرسی بقیه در دست دمکرات ها است).

تصویب پیش نویس قانون سیلی دیگری به دولت ترامپ زد ولی گفته می شود که ترامپ این پیش نویس را وتو خواهد کرد.

در همین راستا؛ کاخ سفید روز چهارشنبه با پیش نویس قانون شدیداً مخالفت کرده بود.

طبق پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن؛ کنگره از رئیس جمهوری می خواهد که به فعالیت جنگی و دیگر فعالیت های مشابه نیروهای آمریکایی در یمن پایان دهد ولی فعالیت نظامی علیه القاعده همچنان ادامه خواهد یافت و واشنگتن باید تا 30 روز پس از اعلام اجرای قانون مفاد قانون را اجراء کند.

«برنی ساندرز» نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تصویب پیش نویس قانون را «اقدامی تاریخی» خواند.

سندرز پیش از رأی گیری گفته بود، همدستی آمریکا در جنگی که عربستان سعودی در یمن به راه انداخته، بدون اجازۀ کنگره بوده است و این همدستی به بدترین بحران انسانی جهان دامن می زند.

«مایکل لی» سناتور آمریکایی نیز که با برنی ساندرز در تهیۀ پیش نویس قانون همکاری می کرد، از اعضای مجلس سنا خواسته بود که به پیش نویس رأی دهند.

مایکل لی گفته بود، سعودی ها به احتمال قوی از تسلیحات آمریکایی برای ارتکاب جنایات جنگی استفاده می کنند.

پس از تصویب پیش نویس قانون توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن در روز چهارشنبه این هفته (13 مارس)، «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته انقلابی اعلای یمن اعلام کرد که تصویب این پیش نویس حاصل پایداری ملت یمن بود ملتی که با شجاعت و قدرتی خستگی ناپذیر در برابر تجاوز آمریکایی، انگلیسی، سعودی و اماراتی ایستاده است.

یمنی ها نیز دیروز پنجشنبه پیکرهای 17 زن و کودک را که چند روز پیش در حملۀ هوایی ائتلاف سعودی به منطقه «مغربه طلان» در شهر «کُشَر» استان حجه در شمال غرب یمن کشته شده بودند، در صنعاء به خاک سپردند.

یمنی ها هنگام تشییع پیکرهای قربانیان شعار می دادند که جنایات متجاوزان هیچ تأثیری بجز تقویت عزم و ارادۀ ملت یمن در میدان مبارزه نخواهد داشت.

در مراسم تشییع پیکرهای قربانیان چند سخنرانی با موضوع لزوم «حفظ و تقویت انسجام ملی در برابر دشمنان» ایراد شد.

پدر یکی از قربانیان اعلام کرد: ما می خواستیم که پیکرهای قربانیان را در شهر کشر به خاک بسپاریم ولی جنگنده های دشمن اجازه نداد و پیوسته بر فراز شهر به پرواز درمی آمد به همین دلیل کسی نتواست پیکرهای آنها را تشییع کند به ناچار پیکرها را به پایتخت( صنعاء) منتقل کردیم.

«شورای امور پناهندگان» نروژ نیز این هفته در اطلاعیه ای اعلام کرد، در زمانی که چشمان جهانیان متوجه شهر حدیده است، مردم دیگر شهرهای یمن گرفتارحملات هوایی و توپخانه ای سنگین (ائتلاف سعودی) هستند و کشتارها بدون هیچ مجازاتی ادامه دارد.  138/118

مترجم: منوچهر مهدوی