کوبا, تیتر, سرمقاله

هشدار، تبلیغات ناتو!

nato2018


منبع: روبیکون
نويسنده: برنهارد تراوت‌فِتر
تارنگاشت عدالت


پیمان نظامی غرب (ناتو)، ۷۰ سال است که حقوق بین‌الملل را زیر پا می‌گذارد و جنایات خود علیه بشریت را با تبلیغات هدفمند در مه و غبار مخفی می‌کند. 

به مناسبت ۷۰-مین سالگرد تأسیس پیمان نظامی ناتو تا ۴ آوریل ۲۰۱۹، هواداران فراآتلانتیکی و نظریه‌پردازان ناتو با تمام نیرو از دستگاه‌های تبلیغاتی خود برای پاشیدن خاک به چشم انظار بین‌المللی استفاده می‌کنند، تا آنرا منحرف سازند. این مجموعه سیاسی نظامی و رسانه‌های وابسته به «آن» تلاش می‌کند تا در مقابل افزایش به شدت خطرناک تنش‌های بین‌المللی حمایت گسترده‌ انظار عمومی را ممکن ساخته و سازمان دهد. ما اين را در مورد ۲۰-مین سالگرد حمله غیرقانونی ناتو علیه یوگسلاوی نيز که اضمحلال این کشور باثبات را در پی داشت، شاهد خواهیم بود.

سالگردهای خونین
در این رابطه از جمله ۵۱-مین سالگرد کشتار قدرت رهبری کننده ناتو  در دهکده ویتنامی «می لای» (My Lai) که طی آن صدها قربانی غیرنظامی و غیرمسلح به جای ماند، عمداً به دست فراموشی سپرده می‌شود. این جنایت روز ۱۶ مارس ۱۹۶۸به وقوع پیوست. همین‌طور ۱۵-مین سالگرد جنایت جنگی که ایالات متحده و ائتلاف به اصطلاح «مشتاقان» عليه عراق در سال ۲۰۰۳ به اجرا درآوردند پرانتز گرفته شده و بی‌اهمیت جلوه داده می‌شود.

نقض قوانین بین‌المللی که از سوی کشورهای عضو ناتو علیه لیبی صورت گرفت، نیز دچار همین‌ سرنوشت خواهد بود: اقدامات نظامی که فرانسه و آمریکا و انگلیس و کانادا بعضاً از رام‌اشتاین (کشور آلمان) هدایت کرده و انجام دادند روز ۱۹ مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. در این مورد قطع‌نامه سازمان ملل مورد سوءاستفاده قرار گرفت: کشورهای عضو ناتو از قطع‌نامه منطقه پرواز ممنوع که برای حفظ جان مردم غیرنظامی در نظر گرفته شده بود برای استراتژی «تغییر رژیم» خویش استفاده کردند، که طی آن ريیس کشور لیبی، معمر قذافی تحت شرایط نامعلومی به قتل رسید.

نظامی‌گران کماکان با اخبار جعلی دیگری، مغز مردم را مسموم خواهند کرد که می‌توان آن را دستکاری در انتخابات نامید، یعنی درست همان چیزی که دشمن برگزیده در شرق مدام بدان متهم می‌گردد. مدام به ما این ضرورت مفروض حقنه می‌‌شود که بودجه ناتو که هم‌اکنون ۱۴ برابر بودجه نظامی روسیه است باید به ویژه به خاطر خطر روسیه جهش‌وار ۲ درصد افزایش یابد.

ادعاهای اثبات‌نشده دیگر نیز همین‌طور عمل می‌کند. ایالات متحده آمریکا با حمایت کامل هم‌پیمانان ناتويی خود به بهانه این که روسیه پیشاپیش دست به تجهیز خویش زده از قرارداد منع استقرار موشک‌های بالیستیک با برد متوسط خارج شد. انستیتوی تحقیقات صلح سوئدی SIPRI توضیح داد که استدلال ایالات متحده/ناتو بی‌اساس است.۱ ولی متأسفانه این‌گونه تحمیق دارای سنتی مرگبار است.

و این واقعیت قبل از تأسیس پیمان «دفاعی» فوق مشخص بود.


ريیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا «هاری س. ترومن» با این دروغِ به نظر انساندوستانه که می‌خواهد جنگ را پایان دهد و از مرگ تعداد بیش‌تری از مردم جلوگیری کند، بمب‌های اتمی خود را روی هیروشیما و ناکازاکی تخلیه کرد. ولی در واقع مسأله بر سر این بود که به اتحاد جماهیر شوروی نشان داده شود که هژمونی جهانی از این پس از ژاپن تا اروپای غربی در اختیار غرب قرار دارد.

ريیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا «هاری س. ترومن» با این دروغِ به نظر انساندوستانه که می‌خواهد جنگ را پایان دهد و از مرگ تعداد بیش‌تری از مردم جلوگیری کند، بمب‌های اتمی خود را روی هیروشیما و ناکازاکی تخلیه کرد. ولی در واقع مسأله بر سر این بود که به اتحاد جماهیر شوروی نشان داده شود که هژمونی جهانی از این پس از ژاپن تا اروپای غربی در اختیار غرب قرار دارد.۲

دویچه مارک- آغاز تقسیم آلمان
از این‌رو جنگ سرد خیلی زودتر از تأسیس ناتو آغاز شده بود. نظامیان در آن زمان آن را با خطر کشورگشايی اتحاد جماهیر شوروی به ویژه پس از محاصره برلین غربی در سال ۱۹۴۸ توجیه کردند. این روایت هم به دنبال تکرار مکرر آن مبدل به نظر انظار عمومی شد. ولی آن‌چه که غرب در تبلیغات خود آگاهانه مورد اغماض قرار داد: اتحاد شوروی در آن زمان مطابق با قرارداد پوتسدام خواهان وحدت آلمان بود.۳

ولی غرب از جمله با اعلام ناگهانی و بدون نظرخواهی قبلیِ ارزِ جدید، دویچه مارک چاپ کرد و در سه منطقه نفوذ غرب و برلین غربی وارد بازار کرد و طرح وحدت آلمان را به هم ریخت و از این طریق خطر ورود سیل‌آسای پولی که دیگر ارزش خود را از دست داده بود، از مناطق غربی به منطقه شوروی تشدید یافت.


در صورت تحلیل دقیق‌تر، مسدود کردن راه‌های زمینی به برلین که بعداً از طرف شرق صورت گرفت، واکنش به ویژه اتحاد شوروی در مقابل این «زرنگی» غرب بود تا بتواند برای دفاع از منافع خود راه‌حل‌هايی بیابد.

در صورت تحلیل دقیق‌تر، مسدود کردن راه‌های زمینی به برلین که بعداً از طرف شرق صورت گرفت، واکنش به ویژه اتحاد شوروی در مقابل این «زرنگی» غرب بود تا بتواند برای دفاع از منافع خود راه‌حل‌هايی بیابد.

غرب در واقعه عظیم رسانه‌ای تأسیس پیمان نظامی ناتو روز ۴ آوریل ۱۹۴۹ ارتباط با انگیزه فوق را غیرشفاف و غبارآلود کرد: ريیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا ترومن که مسؤول جنایات جنگی در هیروشیما و ناکازاکی بود در سخنرانی خویش به مناسبت تأسیس ناتو حامل پیام زیر بود:
«امیدواریم که با این پیمان چتر دفاعی و دژ مستحکمی علیه ترس و تجاوز برقرار سازیم، يک چتر حفاظتی که به ما اجازه دهد کار معمولی دولت برای جامعه را ادامه دهیم و زندگی موفق و خوشبختی برای شهروندان خود فراهم کنیم.»۴

ترسیم چهره اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۴۹ به عنوان بانی تهدید نه تنها در ادامه سنت فاجعه‌بار دهه‌های گذشته قرار داشت، بلکه در مقابل یک تعمق حتا سطحی نیز بی‌اعتبار به نظر می‌رسید:


اتحاد جماهیر شوروی طبق اصل به جای گذاردن سرزمین سوخته طی یک جنگ خانمانسوز تا نزدیکی مسکو از طرف آلمان نازی ویران شده بود و پس از پایان جنگ نیز امکانات نظامی‌ خود را علیه منتفعین جنگ جهانی دوم در ایالات متحده آمریکا از دست داده بود.

اتحاد جماهیر شوروی طبق اصل به جای گذاردن سرزمین سوخته طی یک جنگ خانمانسوز تا نزدیکی مسکو از طرف آلمان نازی ویران شده بود و پس از پایان جنگ نیز امکانات نظامی‌ خود را علیه منتفعین جنگ جهانی دوم در ایالات متحده آمریکا از دست داده بود.۵

تبلیغات ناتو تاریخ را وارونه جلوه می‌داد: در نیمه اول قرن بیستم آلمان که به غرب تعلق داشت دو بار روسیه و یا اتحاد شوروی را مورد حمله قرار داد. اتحاد شوروی در جنگ دوم جهانی تقریباً ۲۶ میلیون قربانی داد که بیش از همه گروه‌ها و خلق‌های قربانی دیگر بود و نیمی از کل کشته‌شدگان جنگ دوم جهانی را تشکیل می‌داد.۶

در نتیجه ناتو اصلاً و ابداً تشکیل نشد تا از همه مردم جوامع غربی در مقابل خطر اتحاد شوروی محافظت کرده و یک زندگی سعادتمندانه برای آنان تأمین کند. در نتیجه این فرضیه باقی می‌ماند که ایالات متحده آمریکا با این رویکرد ابزاری پدید آورد تا اهداف خود را برای استقرار سلطه جهانی با موفقیت و با حمایت دوستانه دولت‌های هم‌پیمان به کمک بودجه نظامی خود تضمین کند.

دستورالعمل برای کودتاگران
در این رابطه نیز باید بحران کوبا را مدنظر قرار داد که ایالات متحده طی آن جهان را تا لب پرتگاه جنگ اتمی سوق داد: سیاست‌گذار آمریکايی «شلزینجر» بحران کوبا را خطرناک‌ترین لحظه تاریخ نام نهاد.۷روز ۲۳ اوت ۱۹۶۲ یعنی چند روز قبل از استقرار موشک‌های شوروی در نزدیکی دروازه‌های ایالات متحده «یادداشت شماره ۱۸۱ امنیت ملی» که از طرف پنتاگون تهیه شده بود پخش شد، «دستورالعملی برای تحریک یک شورش داخلی که باید بعد حمله آمریکا را به دنبال داشته باشد و مانورها و جابه‌جایی‌های مهم ارتش را نیز دربر گیرد.»۸

این یادداشت نه تنها دستورالعملی برای نقض برنامه‌ریزی شده حقوق بین‌الملل از سوی امپراتوری بود، بلکه جمع‌بندی کلیه تجربیات ایالات متحده آمریکا و یا جوامع سرمایه‌داری غرب بود. قتل ريیس دولت چپ کنگو که مانعی برای معاملات بزرگ غرب و تاراج منابع زیرزمینی عظیم این کشور شده بود به وسيلۀ سازمان سیا در سال ۱۹۶۱ صورت گرفت.

«یادداشت شماره ۱۸۱» به فیلم‌نامه بسیاری از کودتاهای «سیا»، حداقل از سرنگونی دولت به طور دمکراتیک انتخاب شدۀ دکتر محمد مصدق در سال ۱۹۵۳ شباهت داشت. به دنبال این کودتا شاه مجدداً به قدرت رسید که با شیوه‌های شبه‌فاشیستی و با حمایت غرب ده‌ها سال حکومت کرد و منافع سرمایه‌داران غربی را به ویژه در معاملات نفتی تأمین کرد.۹

یادداشت امنیتی ۱۸۱ ظاهراً قبل و در طی و بعد از شورش «مایدان» در اوکرائین نیز مورد استفاده قرار گرفت۱۰ و ظاهراً امروز نیز در ونزوئلا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیوه هر بار نمونه‌های ظریف‌تر شدۀ تحریک ناآرامی‌ها را نشان می‌دهد که نهایتاً به «راه‌حل انساندوستانه» از طریق جنگ که به وسيلۀ نظامیان و تبلیغات‌چی‌های آنان مطرح می‌گردد، ختم شود.

البته این شیوه را نمی‌توان هر بار عیناً به اجرا درآورد – مثلاً در شیلی در سال ۱۹۷۳. در یوگسلاوی سابق و به دنبال آن در عراق و لیبی و سوریه حقوق بین‌المللی از طرف کشورهای غربی نقض شد. بر روی‌هم این جمله صادق است که پیمان نظامی ناتو تازه بعد از پيروزی در جنگ سرد به پیمانی تبدیل نشد که از قلمرو آن بيش‌ترين و شدیدترین تخلفات در نقض قوانین بین‌الملل به اجرا درآمد.

تنها این واقعیت که ایالات متحده آمریکا در جنگ بین ایران و عراق سلاح شیمیايی در اختیار عراق نهاد که در جنگ مورد استفاده قرار گرفت،۱۱ نشان می‌دهد که لیست جنایات ارايه شده کامل نیست. علاوه برآن، با حمایت سازمان «سیا» بزرگ‌ترین جنایت کشتار توده‌ای تروریسم دولتی در سرنگونی دولت چپگرای اندونزی در سال ۱۹۶۵ صورت گرفت که دولت دمکرات-مسیحی آلمان نیز با انگیزه‌های ضدکمونیستی از آن حمایت کرد.۱۲ در این کودتا بیش از نیم میلیون نفر قربانی شدند.۱۳

هشدار آیزنهاور
مشکلاتی که مجتمع نظامی-صنعتی در مقابل جهان قرار می‌دهد و روزی دوایت د. آیزنهاور در مورد آن هشدار داده بود تنها با خروج برخی از کشورها از ناتو حل نخواهد شد. بشریت این وظیفه را در مقابل خود قرار داده که در یک سیستم گسترده امنیت مشترک به کمک سازمان‌هایی چون سازمان ملل متحد و یا سازمان امنیت و همکاری در اروپا و همین‌طور مناطق عاری از سلاح‌های هسته‌ای و نهایتاً نابودی سلاح‌های هسته‌ای، پیمان‌های نظامی را منحل سازد. ولی این کار با در نظر گرفتن نرخ سودی که صنایع تسلیحاتی وعده می‌دهد، کافی نخواهد بود.

علت خطر آخرالزمانی نظامی، عمیق‌تر از وجود پیمان‌ بین کشورها مانند ناتو است.


خلع سلاح عمومی به جای مسابقه تسلیحاتی، نابودی سلاح‌های هسته‌ای، ایجاد امکانات تعامل برای حل اختلافات در سطح برابر حقوق و غیره گام‌های مهمی هستند. این امر آنگاه با ثبات و ماندگار خواهد شد که سیستم رقابت برای تسلط بر منابع، بازارها، سهم بازار، سود و دیگر اشکال امتیازهای اقتصادی به ضرر دیگران به تاریخ سپرده شود.

خلع سلاح عمومی به جای مسابقه تسلیحاتی، نابودی سلاح‌های هسته‌ای، ایجاد امکانات تعامل برای حل اختلافات در سطح برابر حقوق و غیره گام‌های مهمی هستند. این امر آنگاه با ثبات و ماندگار خواهد شد که سیستم رقابت برای تسلط بر منابع، بازارها، سهم بازار، سود و دیگر اشکال امتیازهای اقتصادی به ضرر دیگران به تاریخ سپرده شود.

جنبش صلح در رابطه با مراسم یزرگداشت ۷۰-مین سالگرد تأسیس «جامعه ارزشی ناتو»(!) و همین‌طور طی مارش‌های عید پاک به رد خونینی که نقض حقوق بین‌الملل با کشته‌شدگان، مجروحین و لطمه‌دیدگان بی‌شمار به جا نهاده، اشاره خواهد داشت و برای خلع‌سلاح و حفظ و رعایت قوانین بین‌الملل قیام خواهد نمود.


زیرنویس‌ها:

(1) https://sipri.org/commentary/topical-backgrounder/2018/russian-and-us-policies-inf-treaty-endanger-arms-controlhttps://www.rubikon.news/artikel/eine-minute-vor-zwolf
(2) https://www.rubikon.news/artikel/paranoia-wahn-und-der-dritte-weltkrieg
(3) „14. Während der Besatzungszeit ist Deutschland als eine wirtschaftliche Einheit zu betrachten. Mit diesem Ziel sind gemeinsame Richtlinien aufzustellen hinsichtlich (…) e) der Währung und des Bankwesens“; http://www.documentarchiv.de/in/1945/potsdamer-abkommen.html
(4) https://www.deutschlandfunkkultur.de/die-gruendung-der-nato.932.de.html?dram:article_id=130401
(5) https://www.lernhelfer.de/schuelerlexikon/geschichte/artikel/der-totale-krieg-die-zweite-kriegsphase
(6) https://www.zeit.de/news/2015-05/08/geschichte-hintergrund-der-zweite-weltkrieg-in-zahlen-und-fakten-08065612
(7) + (8) https://www.freitag.de/autoren/the-guardian/das-problem-mit-castro
(9) https://www.welt.de/geschichte/article119180782/CIA-bekennt-sich-zu-Militaerputsch-1953-im-Iran.html
(10) https://www.geolitico.de/2015/02/20/so-kam-der-krieg-in-die-ukraine/
(11) https://www.heise.de/tp/news/Reagan-tolerierte-Saddam-Husseins-Giftgaseinsatz-im-Iran-Irak-Krieg-2030879.html
(12) https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/id_82562848/deutschland-deckte-militaerputsch-in-indonesien.html
(13) https://geopolitiker.wordpress.com/2010/10/07/die-massen-morde-der-amerikaner-mit-suharto-in-indonesien/