پرش به محتوا

اسراف وزیر آموزش و پرورش در شکرخوری

mohamed bathaie


ا. م. شیری

۲۴ اسفند- حوت ۱٣۹۷


ibrahim-shiriآقای سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش ایران در یک گفتار ویدئویی «در خصوص اهمیت آموزش زبان فارسی در دوره ابتدایی گفت: آموزش زبان و ادبیات فارسی و تکلم دانش‌آموزان ابتدایی به فارسی خط قرمز آموزش ما به ویژه در مناطق عشایری و مناطق دو زبانه مانند بلوچ، عرب، ترک زبان و غیره است و معلمان نباید به هیچ وجه برای برقراری ارتباط راحت‌تر با دانش‌آموزان به زبان محلی تکلم کنند چرا که این امر بسیار خطرناک است» (۱).

واضح است که زبان فارسی، زبان یکی از اقلیت‌های ملی ایران است، که کمتر از ۲۵ درصد جمعیت بیش از ۸۵ میلیونی کشور را تشکیل می‌دهد. اگر در نظر بگیریم که مجموع جمعیت فقط دو خلق ترک و کرد ایران بیش از ۴٠ میلیون نفر است، درصد واقعی جمعیت فارسی زبان ایران باز هم روشن می‌شود.

اما بر خلاف اظهارات شونیستی آقای وزیر، خط قرمز دهها میلیون جمعیت ایران چه فارس و چه غیرفارس، آزادی، برابری و عدالت است، نه زبان فارسی! و ناگفته روشن است که تداوم ممانعت از تدریس به زبان ملی، به سخن دقیق‌تر، منع ابرازهویت ملی خلقهای کشور، یکی از جدی‌ترین خطراتی است که وحدت و تمامیت ایران را تهدید می‌کند. بویژه اینکه، نه تنها زبان فارسی، بلکه، هر زبان دیگری، هیچگونه مزیت و برتری نسبت به سایر زبانها ندارد. بنا بر این، در کشوری که حاکمیت آن حاضر نیست خط قرمز بیش از ۷۵ درصد جمعیت کشور را رعایت نماید و حاضر است بجای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی کشور، به تبعیض و برتری نژادی، زبانی و مذهبی کماکان ادامه ‌دهد، طبیعتا، دهها میلیون نفر «من» دیگر نیز نمی‌توانیم به تقویت اتحاد و تداوم زندگی با این آقا و همنوعانشان حاضر باشیم و نخواهیم بود.

در همین راستا، لازم است به آقای وزیر تذکر داده شود، که هرکسی، هر نهادی یا تفکری که زبان فارسی را چه در گذشته و چه در حال، بمثابه «خط قرمز» برای وحدت ایران کثیرالمله تعیین نموده، حقوق اولیه دهها میلیون انسان مثل «من» ترک، کرد، لر، عرب، بلوچ، گیلک، تالش، ترکمن و… کشور را نادیده گرفته، زبان و ادبیات غنی ما را به ورطه اضمحلال کشانده، خیلی بی‌جا کرده، همچون شما شکر زیادی خورده است. ما، دیگر نمیخواهیم و نمی‌توانیم توهین و تحقیرهای شونیستهای برتری‌طلب را تحمل کنم.

آقای وزیر، حواستان را جمع کنید! دیگر آن دوره پدر و پسر که بحساب چماق بیگانه به ملل ایران قلدری می‌کردند و هر صدای آزادیخواهانه و برابری‌طلبانه را با گلوله خاموش می‌کردند، گذشت! امروز دوره، دوره دیگریست و وجود شما و دولت بی‌تدبیر و کلید که نه، چماق بدست یک خطر بالفعل برای ایران است نه تدریس به زبان «محلی»، نه محروم کردن کودکان از آموزش به زبان مادری خود! دیگر بس است، کاسه صبر ما لبریز شده، «یا رومی روم، یا زنگی زنگ»! یا حق‌ انسانی‌مان را می‌ستانیم و یا به زندگی‌ خود در آزادی و خارج از سلطه شونیزم ادامه می‌دهیم.

خلاصه کلام، بدیهی است که بنا به الزامات شرایط تاریخی و ترکیب ملی ایران، ضرورت انجام تغییرات بنیادی در نظام آموزشی کشور کاملا مشهود است و تغییرات در نظام آموزشی نیز باید ناظر بر تدریس همه رشته‌های درسی از ابتدائی تا عالی، در مناطق بزبان‌های ملی و در کنار آن، تدریس زبان و ادبیات فارسی فقط بمثابه زبان بین‌الملل خلقهای ایران باشد. در غیر این صورت، استمرار سلطه شونیزم در کشور موجب تداوم و تشدید اضمحلال زبانهای ملی، تضعیف و گسست اتحاد بین خلقهای کشور خواهد شد. و خود این، به یقین که وحدت و تمامیت ایران را در آینده نچندان دور به زیر سؤال خواهد برد نه تحصیل بزبان «محلی» آقای وزیر!

https://eb1384.wordpress.com/2019/03/15/


(۱)-

https://iranglobal.info/comment/100511

۱ دیدگاه »

 1. دوست معز من آقای تهرانی. محال است که من مجله هفته و ایضاً آقای شیری را متهم به تجزیه طلبی بکنم. مطالب مطروحه در این مجله برای اثبات تفارق آن از افکار تجزیه طلبی به حد وافی کفایت می کند. معروض من این بود که نباید این تصورات در سایتی بمثل هفته طرح شود که همیشه راصد تحرکات مزدوران تجزیه طلب بوده و در اقلیم چپ یکه و تنها مقابل افکار مسموم وطن فروشان استقامت کرده است. از استاد شیری که مداوماً از خواندن مقالات ایشان فایده برده ام و مسبوقات عالیه ایشان بر من روشن است، انتظار دقت بیشتر دارم. فارسی زبان همه ما ایرانیان است. من که زبان مادری ام عربی است، به در غلتان پارسی عشق می ورزم که در طول تاریخ وحدت بخش اقوام عزیز وطن بوده است.
  به امید برافراشتن بیرق سوسیالیسم بر فراز میهن واحده ایران

  لایک

 2. دوست محترم هموطن خوزستانی با عرض سلام، به گمانم کمی اغراق فرموده اید، سوابق آقای شیری و مجله وزین و معتبر هفته نشان داده است که هیچ ربطی به تجزیه طلبی نداشته و ندارند، در حالیکه تارنماهای دیگر مانند اخبار روز مبلغ و مشوق تجزیه طلبی و همدستی با طرح امپریالیستی نابودی ایران در کل هستند، این تارنما سعی در حفظ تمامیت و احترام به حقوق ملل ساکن ایران را دارد! تحصیل و گویش به زبان مادری و زبان پارسی به عنوان زبان مشترک احترام به حقوق انسانی دیگر ملل ایرانی است.
  تقاضا از ترک ها و …بابت اینکه زبان مادری را به سود زبان پارسی کنار بگذارند می تواند به تحریک به تجزیه طلبی باشد، بر عکس شناسائی حقوق ملل ایرانی و استفاده از زبان مشترک پارسی قطعا در جهت اتحاد و همبستگی است.
  در مورد آقای شیری و اینکه زبان پارسی زبان تحمیلی اقلیت است، قطعا ایشان اغراق کرده اند، زبان پارسی زبان اکثریت مردم ایران و افغانستان و تاجیکستان است، در ایران بجز بخشی از استان های خوزستان، و آذربایجان و اردبیل تمام گویش ها پارسی است (کرد، بلوچ، تاتی، لری…) گویش های متفاوت با ریشه مشترک پارسی است. مراجعه کنید به زبانشناسی عرض من بی پایه نیست ولی طبعا هر گویشی محق است به زبان و گویش خود رد کنار پارسی رسمی تدریس و تقویت فرهنگی شود.
  با احترام و آرزوی موفقیت مردم ایران در بابر توطئه گران وطنفروش و برقراری عدالت اجتماعی

  لایک

 3. آقای شیری این چه حرف اشتباهی است ؟ فارسی زبان یک اقلیت در ایران است ؟! این عقیده وطن فروشان است و شما نباید آن را تکرار کنید. حاشا و کلا. فارسی زبان رسمی و تاریخی کل مردم ایران است و به هیچ قوم خاصی تعلق ندارند. فارسی زبان مشترک همه اقوام ایرانی است و همه در گسترش آن نقش داشته اند. حتی غیر ایرانی ها در شبه قاره و عثمانی و ماوراء النهر و قفقاز. تبلیغ تدریس به زبان مادری یک پروژه آمریکایی – اسرائیلی برای ایجاد جنگ داخلی و تعصب قومی میان مردم ایران است. تف کردن به گور پدر دولت فقر گستر و بی همه چیز روحانی به جای خود. اما نیافتادن در زمین بازی تجزیه طلبان علیه وطن مشترکمان (ایران) هم به جای خود.
  امضا: سلیم (یک عرب خوزستانی)

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: