کوبا, رسانه ها

وزیر خارجه آلمان: اروپا می تواند تحریم‌های بیشتری علیه ونزوئلا اعمال کند |این حقوق بشرت کشته همه را!

«هایکو ماس» یکی از سرسپرده ترین وزرای آلمان به نخبگان آمریکایی که وزیر امور خارجه آلمان است پس از تو دهنی محکمی که از دولت ونزوئلا به خاطر اخراج سفیر متجاوز آلمان که در امور داخلی آن کشور دخالت کرده و عملاً به یکی از ستون‌های سرنگونی دولت قانونی و مردمی ونزوئلا تبدیل شده بود، گفت که اتحادیه اروپا به تحولات آتی در ونزوئلا واکنش نشان خواهد داد. وی تهدید کرد که گزینه تحریم‌های بیشتری علیه دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا همچنان روی میز قرار دارد.

ماس در این مورد به شبکه خبری سراسری دوم آلمان گفت: «اتحادیه اروپا تحولات آتی در ونزوئلا را زیر نظر خواهد داشت و به آنها پاسخ می‌دهد. ما در جریان آخرین نشست وزرای خارجه در این مورد که تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا می‌تواند علیه دولت مادرو اعمال شود؛ مذاکره کردیم.» البته این مسیر حمله آلمانی نگفت که چگونه تحریم‌های بیشتر علیه ونزوئلا به مردم این کشور کمک می‌کند البته به خوبی آگاه است که تمامی تحریم‌ها باید کشور را به وضعیت انفجاری برساند تا مردم به خیابان‌ها ریخته و علیه دولت قانونی و مردمی مادورو دست به تظاهرات بزنند. تمامی سیاست به اصطلاح حقوق بشری اروپا و آمریکا همین است و اروپا وگرنه آلمان دلشان برای مردم ونزوئلا نسوخته و همانطور که در چندین سال گذشته هیچ کمکی به ونزوئلا برای بهبود وضع مردم نکردند که هیچ بلکه تمامی تلاش خود را مصروف ایجاد ناآرامی گسترش تحریم‌ها خرابکاری در اقتصاد و کودتا بر علیه دولت مردمی کردند.

جالب توجه است که مجری برنامه خبری کانال سراسری دوم آلمان از هایکو ماس پرسید که آیا فعالیت های اخیر سفیر آلمان در ونزوئلا دخالت در امور داخلی کشور نیست؟ آیا اینکه سفیر آلمان به فرودگاه کاراکاس می رود و از گوایدو استقبال می کند و مانع دستگیری وی می‌شود دخالت مستقیم در امور داخلی ونزوئلا نیست؟ آیا این که سفیر آلمان بیانیه‌ای در ونزوئلا صادر می کند و از مردم ونزوئلا دعوت به تظاهرات علیه دولت ونزوئلا می‌کند دخالت در امور داخلی ونزوئلا نیست؟ وزیر امور خارجه آلمان اما به هیچ یک از این سوالات کوچکترین اشاره‌ای نکرد و فقط اعلام کرد که او از سفیر آلمان کمال تشکر را دارد و حتی برای تقدیر از او بوی شخصا تلفن کرده است!

علت خشم این وزیر گماشته امپریالیسم چیزی نیست به جز این که کشوری در جهان سوم به خودش اجازه می‌دهد نه تنها مانع دخالت خارجی در امور داخلی شود بلکه سفیر کشوری اروپایی و سفید پوست را از با تیپا از کشورش اخراج کند و این موضوع جناب آقای وزیر آلمانی را آتش زده است! به تریج قبای وزیر امورخارجه برخورد است و حالا بدنبال انتقام گیری است.

برخورد بالای استعمارگرانه و کلونیالیستی این وزیرک آلمانی که زمانی خود را متعلق به جناح چپ حزب سوسیال دموکرات آلمان می دانست و الان جناح راست آتلانتیک بروکه است نشان میدهد که اروپا در نگاه خود به جهان سوم کوچکترین تحولی ایجاد نکرده است.

بیچاره آقایان روحانی و محمدجواد ظریف که امید به این شلاق به دستان استعمارگر بستند و به قول معروف « هر که به امید همسایه نشست گرسنه میخوابد!»

پیشتر «خورخه آریازا» وزیر امور خارجه ونزوئلا «دانیل کرینر» سفیر آلمان در ونزوئلا را به دلیل مداخله آشکار در امور داخلی این کشور عنصری نامطلوب توصیف کرد.

آریازا گفته بود: «ونزوئلا آزاد و مستقل بوده بنابراین اقدامات نمایندگان دیپلماتیک که مداخله در امور مردم و حاکمیت کشور ونزوئلا به شمار آید غیرقابل قبول است بنابراین به آقای کرینر ۴۸ ساعت فرصت داده می‌شود تا ونزوئلا را ترک کند.»

ماس در این مورد گفت که اخراج کرینر به دلیل حمایت وی از «خوان گوایدو» رهبر مخالفان غیر قابل قبول است و گفت که این اقدام تاثیری در رویکرد آلمان نخواهد داشت.

وزارت خارجه آلمان هفته پیش اعلام کرد که از تحریم‌ها علیه «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا و حلقه نزدیک به وی حمایت می‌کند و اتحادیه اروپا همانند آمریکا اقداماتی را علیه اعضای بخصوصی از دولت مادورو اتخاذ خواهد کرد.

اواخر ماه ژانویه و اندکی پس از برگزاری مراسم تحلیف مادورو، گوایدو خود را رئیس جمهور خودخوانده این کشور اعلام کرد.

آمریکا، کانادا و تعدادی از کشورهای همپیمان با واشنگتن گوایدو را برسمیت شناختند. این در حالی است که روسیه، چین، مکزیک، کوبا، نیکاراگوئه، بولیوی، ترکیه، ایران، صربستان، سوریه و چندین کشور دیگر در سرتاسر جهان حمایت خود را از دولت منتخب ونروئلا اعلام کرده و خواستار آن شدند که قدرت‌های بیرونی نباید در امور داخلی کشورهای آمریکای لاتین مداخله کنند.