پرش به محتوا

الگوئی برای تآتر سوسیالیست – راینر اشتاین وگ – حمید محوی

brecht_steinweg


راینر اشتاین وگ 

نمایشنامۀ آموزشی :

الگوئی برای تآتر سوسیالیست


    

steinweg

راینر اشتاین وگ 

مقالۀ راینر اشتاینوگ دربارۀ نظریۀ تآتر آموزشی برتولت برشت را پیش از این در سال 2012 منتشر کرده بود، امروز این مقاله را با تصحیحات و صفحه آرائی جدید برای انتشار و برای علاقمندان به مباحث هنری در پیوست ارسال می دارم. تصویری که در ذیل مشاهده می کنید نشان می دهد که اروپائی ها برتولت برشت را در هنرمندانه ترین و در نتیجه طبیعتاً پرولتاریائی ترین صفحاتی که بر جا گذاشته فراموش نکرده اند (عکس باید مربوط باشد به نمایشنامۀ «اهمیت موافق بودن» ) . و من صرفاً این عکس را به نشانۀ به روز بودن موضوع تآتر آموزشی در اروپا بر حسب اتفاق کشف کردم و به مقالۀ راینر اشتاینوگ که خیلی قدیمی تر است ضمیمه کردم.

 در روزهای آینده کتاب «الفبای جنگ» یکی از ناشناخته ترین آثار برتولت برشت که در سال 2016 از انترنت حذف کرده بودم، مجدداً منتشر خواهم کرد. نسخۀ جدید کاملاً بازخوانی و تصحیح شده است.

و این همه نشان می دهد که پرولتاریای ایران بورژوازی و بخش خصوصی و خدمتگذاران امپریالیسم در جبهۀ اپوزیسیون را تنها به حال خود رها نکرده و در همۀ جبهۀ ها و در جبهۀ فرهنگ و هنر، آموزش، شناخت، خلاقیت… در جنگ طبقاتی شرکت دارد.

شاید کارگران ایرانی از برتولت برشت و نمایشنامه های آموزشی او بی اطلاع باشند، شاید امروز یگانه فراخواستشان به شکلی که دائماً در رسانه ها منعکس می شود دریافت حقوق های معوقه باشد…ولی این کارگران وقتی در حزب خودشان گردهمآئی کنند، با اصطلاحات تحقیر آمیزی ماننند آنچه فرهنگ اسلامی سرمایه داری و بخش خصوصی باب روز کرده است « مستضعف» قابل مقایسه و تعریف نیست، زیرا پرولتاریا غول عظیمی ست که جهان را باید به کام خود و به کام تمام بشریت دگرگون کند.


نمایشنامۀ آموزشی برتولت برشت، 2014 آوسبورگ فستیوال 

گاهنامۀ هنر و مبارزه

پدافند فرهنگی پرولتاریای ایران در جنگ طبقاتی 

ترجمۀ حمید محوی

انتشار دوم : پاریس/ مارس 2019

انتشار اول : پاریس/ژانویه 2012

با اعلام نافرمانی مدنی از قوانین و موازین کپی رایت برای ترجمۀ آثار به زبان فارسی

 و انتشار آزاد و رایگان در انترنت


دریافت مطلب از اینجا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: