پرش به محتوا

خبرهای جعلی در مورد ونزوئلا, چگونه تصاویر تولید می‌شود

venezuela_mainstream is fake
روز شنبه گذشته در مرز ونزوئلا و برزیل و هم‌چنین مرز ونزوئلا و کلمبیا صحنه‌های نامطلوبی به نمایش درآمد. معارضین خیابانی ستیزه‌جو وابسته به اپوزیسیون ونزوئلا بارها تلاش کردند تا باریگادهایی را که بر سر مرز ایجاد شده بود از میان بردارند، که با ممانعت مرزبانان روبه‌رو شد. در مقابل به ویژه خبرنگاران فرستنده آمریکای لاتینی «تله‌سور» دست به انتشار اطلاعات دست اول در مورد رويدادهای واقعی زدند.

خبرهای جعلی در مورد ونزوئلا

چگونه تصاویر تولید می‌شود

منبع: ردگلوب

روز شنبه گذشته در مرز ونزوئلا و برزیل و هم‌چنین مرز ونزوئلا و کلمبیا صحنه‌های نامطلوبی به نمایش درآمد. معارضین خیابانی ستیزه‌جو وابسته به اپوزیسیون ونزوئلا بارها تلاش کردند تا باریگادهایی را که بر سر مرز ایجاد شده بود از میان بردارند، که با ممانعت مرزبانان روبه‌رو شد.

رسانه‌های بین‌المللی به ویژه از ایالات متحده آمریکا و کلمبیا گارد ملی ونزوئلا را مسؤول تجاوزات و ویرانی‌ها اعلام کردند و تصاویری را منتشر نمودند که «ريیس‌جمهور موقت خودگمارده» خوان گایدود را برآن داشت، بی شاخ و برگ و صراحتاً خواستار دخالت نظامی علیه انقلاب بولیواری گردد.

در مقابل به ویژه خبرنگاران فرستنده آمریکای لاتینی «تله‌سور» دست به انتشار اطلاعات دست اول در مورد رويدادهای واقعی زدند. از این طریق آن‌ها به عنوان اولین گروه ادعاهای گوایدو را مبنی بر این‌که «محمولات امدادی» از برزیل از طریق مرز ونزوئلا وارد کشور شده، تکذیب کردند. این تکذیب سپس از سوی کانال‌های خبری دیگر از جمله CNN، منتشر گردید.

توئیت «آندره وی‌ایرا»: هیچ کالایی از مرز برزیل/ونزوئلا عبور نکرد


large1

همین‌طور تصاویر پل سیمون بولیوار بین ونزوئلا و کلمبیا هیجان‌هایی به دنبال داشت. در ابتدا گار دملی ونزوئلا متهم شد دو کامیون اعزامی آژانس دولتی ایالات متحده USAID را به آتش کشیده. ولی در حقیقت کامیون‌ها وقتی آتش گرفتند هنوز در بخش کلمبیایی پل قرار داشتند.

توئیت «یپفری آرگوئه‌لو»: کامیون آتش گرفته در طرف کلمبیایی مرز!


large2

large3

در حالی‌که گوایدو در پایان ادعا می‌کرد «داوطلبان جسور ما» با ایجاد یک زنجیره انسانی کمک‌ها را از درون کامیون‌های آتش گرفته بیرون می‌کشیدند، تصاویر خبرنگار تله‌سور «پاتریسیا ویله‌گاس» مبین خلاف آن بود: کنشگران ماسک‌زده که در سمت کلمبیایی مرز بدون ممانعت پلیس کلمبیا بنزین به کامیون‌های شعله‌ور می‌ریختند.

توئیت «پاتریسیا ویله‌گاس»: کنشگران اپوزیسیون روی کامیون آتش گرفته بنزین می‌ریزند


larg4

کمیته بین‌‌المللی سازمان صلیب سرخ  که پیشاپیش اعلام کرده بود در این «امداد انساندوستانه» شرکت نخواهد کرد، اعتراض خود را اعلام کرد.

در تصاویر تلویزیونی افرادی به چشم می‌خوردند که آرم صلیب سرخ را روی لباس خود حمل می‌کردند.

ريیس کمیته بین‌المللی سازمان صلیب سرخ  در ونزوئلا و در جزایر ABC خانم «لتیسیا کورتوئیس» از طریق توئیتر خواستار احترام نهادن به نماد سازمان خود شد. این نماد برای کار بین‌المللی سازمان امدادی بسیار ضروری است.

توئیت «پاتریسیا ویله‌گاس»: کنشگران با آرم سازمان صلیب سرخ


larg5

توئیت خانم «لتیسیا کورتوئیس»: صلیب سرخ خواستار احترام به نماد خود است.

larg6
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: