پرش به محتوا

رفیق علی صادقی (کاک ابراهیم) درگذشت

 

با کمال تاسف خبردار شدیم رفیق دکتر علی صادقی یکی از شخصیت های برجسته جنبش چپ و کمونیستی ایران در سوئد درگذشت.
رفیق دکتر صادقی معروف به کاک ابراهیم در زندگی پربار خود کمر به خدمت زحمتکشان و طبقه کارگر ایران بست و تا آخرین لحظه حیات خویش چون موجی خروشید و آرام نگرفت.
کاک ابراهیم مبارزه سیاسی را در مکتب حزب توده ایران و سازمان جوانان آن در ایران آموخت و سپس برای ادامه تحصیل ایران را ترک کرد و در فرانسه و سویس به تحصیل فیزیک هسته ای مشغول شد و موفق به اخذ مدرک دکترا در این رشته شد، در خارج از کشور در میانه ی اختلافات دو حزب بزرگ کمونیستی دوران «حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» و «حزب کمونیست جمهوری خلق چین» از این تشکیلات جدا شد و سوی حزب کمونیست چین را گرفت، در مسیر بعدی زندگی سیاسی خود به همراهی یارانش «سازمان انقلابی حزب توده ایران» را بنیان نهاد. او سالهای زیادی را در راه مبارزه برای آزادی ایران تا قبل از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ در اروپا، چین، کوبا و کردستان عراق طی کرد و چند سال پس از انقلاب در هنگامی که سعی داشت از مرز افغانستان مخفیانه وارد ایران شود توسط ساواک دستگیر و زندانی شد.
دکتر صادقی با آغاز انقلاب مردمی ایران از زندان آزاد شد و به همراه یاران خود به فعالیت سیاسی در میهنش دست زد.
او در رهبری سازمان انقلابی بعداً بهمراه چند تشکل و سازمان دیگر «حزب رنجبران ایران» را تشکیل داد و مانند گذشته در کمیته مرکزی این حزب به فعالیت ادامه داد.
پس از سرکوب سازمان ها و گروه های چپ توسط حکومت اسلامی ایران، کاک ابراهیم به کردستان ایران رفته و به مبارزه سیاسی و نظامی علیه حکومت اسلامی ادامه داد.
پس از سالها اقامت و مبارزه در کردستان، رفیق علی صادقی راهی سوئد شد و در آنجا تا امروز سکنی گزید.
دکتر علی صادقی در تمامی این سالها چهره شناخته شده حزب رنجبران ایران بود و با اراده ای آهنین و نظمی مثال زدنی روزنامه رنجبر را تا به امروز منتشر کرد.
با درگذشت دکتر علی صادقی جنبش چپ ایران یکی از بزرگترین مبارزان خود را از دست داد، مبارز بزرگی که عمرش را در خدمت آرمانهایش هزینه کرد و ساده زیست و صادق بود و صادق ماند.
علیرغم هر اختلافات نظری و سیاسی با این انسان بزرگ، رفتن دکتر صادقی از میان ما کمونیست ها و کارگران ایران ضایعه ای جبران ناپذیر است، مهربانی، افتادگی و در عین حال پافشاری بر ارزش ها و باورهایش او را در جنبش چپ ایران برجسته کرد و یادش را زنده نگاه خواهد داشت.

از سوی جمعی از همرزمان سابق، دوستان و رفقای رفیق فقید کاک ابراهیم.
مجله هفته درگذشت این مبارز برجسته را به دوستان و بازماندگان ایشان تسلیت عرض می کند.
یادش گرامی باد.

۱ دیدگاه »

 1. با تاسف بسیار
  بدینوسیه فقدان وی را به تمام رفقا ،دوستان و آشنایان و خانواده اش تسلیت می گوئیم . یادش گرامی باد.

  لایک

 2. درگذشت رفیق مبارز، تئوریسین حزب زنجبران ایران را به رفقا، دوستان و بازماندگانش تسلیت میگویم.بدون شک، نبود رفیق کاک ابراهیم اثرات جانبی خواهد داشت. یکی از همین اثرات جانبی، نبود مقالات روشنگرانه ایشان در سایت رنجبران، اشتراک و…  است. با امید به این که ده ها و صدها کاک ابراهیم جایگزین او شوند و  همچنان مشعل فروزانی را که او در دست گرفته بود، بدست بگیرند تا به مقصد اهداف والایش – سوسیالیسم-  برسانند.یادش گرامی باد!
  آمادور نویدی

  لایک

 3. درگذشت رفیق علی صادقی (کاک ابراهیم) را به خانواده، نزدیکان و رفقایش تسلیت گفته، یاد و نامش را گرامی می دارم.

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: