کوبا, سرتیتر

گفتگوی مادورو با هیسپان تی وی: مخالفت ۹۰درصد ونزوئلایی‌ها با دخالت خارجی

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در مصاحبه‌ای اختصاصی با مارکوس سالگادو خبرنگار شبکه هیسپان تی وی به سولات وی درباره موضوعات مختلف پاسخ داده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح این گفت‌وگو است:

مایلم این گفت‌وگو را با آنچه دوشنبه هفته پیش در آمریکا، در میامی، رخ داد آغاز کنم، رییس جمهور ترامپ دوشنبه منحصرا در خصوص ونزوئلا صحبت کرد. او در بخشی از نطق خود که مورد تشویق (حضار مخالف دولت ونزوئلا) قرار گرفت اذعان کرد در خصوص کشور شما همه گزینه‌ها روی میز است، از جمله گزینه نظامی. شما این سخنان را، که اگرچه جدید نیستند و بارها توسط ترامپ تکرار شده اند، چطور ارزیابی می کنید؟

پیش از هر چیز باید بگویم این سخنان و تهدیدها موجب خشم مردم ونزوئلا می شود، تمامی نظرسنجی ها حاکی از آن است که بیش از ۹۰ درصد مردم ونزوئلا هر گونه دخالت نظامی یا تهدید حمله نظامی علیه ونزوئلا را رد می کنند. به عبارت دیگر کشور ما در برابر سخنان دونالد ترامپ موضع یگانه ای دارد.

من معتقدم که دونالد در خصوص ونزوئلا موضعی افراطی، نابخرادانه و نامطلوب اختیار کرده است. او نشان داده خواسته واقعی او تسلط و به زانو در آوردن ونزوئلا است. مسئله او دموکراسی، بحران انسانی و یا ارسال کمک های بشردوستانه نیست، بلکه ثروت ونزوئلا، نفت، طلا، گاز، مواد معدنی استراتژیک و آب است. مشکل او این است که ونزوئلا برای ایجاد مدل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود قدرت بزرگی دارد و در برابر نظام سلطه مقاومت می کند. بنابراین، من این تهدید را کاملا رد می کنم. به علاوه، به نظر من روش او در واقع نوعی روش غیرمعمول، نفرت انگیز برای شروع مبارزات پیش کارزار انتخاباتی اوست.

در حال حاضر در منطقه شاهد افول جریان های ترقی خواه هستیم. به عنوان مثال در برزیل، آرژانتین یا اکوادور، آیا با وجود این، ونزوئلا و قاره آمریکا در کل تاب تحمل در برابر آمریکا را دارند؟ منظورم مقاومت در مقابل جریانی است که آمریکا سردمدار آن است؟

حتما همین طور است. قاره آمریکا در تمام طول قرن ۱۹ دربرابر دخالت های خارجی مقاومت کرده است. در قرن ۲۰ نیز که آمریکا حکومت های خودکامه را بر منطقه تحمیل کرد ایستادگی کرد. ما در برابر دیکتاتوری هایی که دهه ها بر این منطقه تحمیل شدند مقاومت کردیم، به طور مثال دیکتاتوری پینوشه در شیلی. البته ما اکنون در قرن ۲۰ زندگی نمی کنیم. ما قرن ۲۱ را با امیدی بزرگ و رهبری جدیدی شروع کردیم.
من مطمئن هستم در پس مقاومت ونزوئلا و پیروزی کشورهای آلبا (اتحاد بولیواری برای مردم آمریکا) و نیز شکست قدرت های افراطی، موج جدیدی از جریان های ترقی خواه در آمریکای لاتین شکوفا خواهد شد.
من مطمئن هستم در پس مقاومت ونزوئلا و پیروزی کشورهای آلبا (اتحاد بولیواری برای مردم آمریکا) و نیز شکست قدرت های افراطی، موج جدیدی از جریان های ترقی خواه در آمریکای لاتین شکوفا خواهد شد. ما دوران سختی را سپری می کنیم. در دورانی به سر می بریم که امپریالیسم سلطه خود را در برخی کشورها تحمیل کرده، اما اینها جایگزین مناسبی برای حکومت های ترقی خواه محسوب نمی‌شوند، نئولیبرالیسم و دونالد ترامپ چه تحفه ای برای ارایه به مردم آرژانتین در چنته دارد؟ آیا چیزی جز خصوصی سازی بیشتر دارند؟ آیا چیزی بیش از کاستن حقوق اجتماعی دارند؟ آیا چیزی بیش از کاستن حقوق مستمری بگیران دارند؟ نئولیبرالیسم چه پیشرفتی به مردم ارایه می دهد؟ هیچ! ارمغان نئولیبرالیسم و راست افراطی برای برزیلی ها چیست؟ هیچ! آنها تنها در خدمت طبقه بورژوا هستند. به همین دلیل، لازم است که در برابر آنها قد علم کرد. مقاوت ما بر پایه امید در این منطقه پایه گذاری شده است.

آیا تهدید نظامی آمریکا علیه ونزوئلا واقعی است یا تنها بلوفی است تا شما را مجبور به استعفا از مقام ریاست جمهوری کند…

هربار که نظام سلطه آمریکایی کشوری را تهدید می کند باید آنرا جدی گرفت. هیچ دلیلی برای جدی نگرفتن این تهدیدات وجود ندارد. ما مشغول آماده کردن مردم و نیروهای مسلح هستیم. به تازگی یک مانور نظامی پنج روزه داشتیم. ونزوئلا تسلیحات قدرتمندی در اختیار دارد که از طریق چین و روسیه به دست آورده است. ما تمام نیروهای مسلح خود را روزآمد کرده ایم و نیروهای شبه نظامی مردمی را گسترش داده ایم. تا ماه آوریل تعداد این نیروها به دو میلیون نفر می رسد. و این آماده سازی را به صورت جدی پیگیری می کنیم تا بتوانیم از مرزهای خود و تمامیت ارضی کشور حراست کنیم و اگر روزی اقدام جنون آمیزی از سوی دشمنان ما سر زد بتوانیم از صلح و استقلال خود دفاع کنیم. ما ترسی به دل راه نداده ایم. و با آرامش مشغول آماده کردن خود هستیم. معتقدیم از این طریق می توانیم صلح و آرامش را در کشور فراهم کنیم. این آماده سازی زمینه لازم را فراهم می کند تا مردم ما بتوانند از طریق گفت‌وگو و دموکراسی مشکلات خود را به دست خود مرتفع کنند.

آمریکا همچنین به دنبال از بین بردن انقلاب بولیواری است. در این خصوص باید موارد مشابهی را که به خصوص در قاره آمریکا رخ داده در نظر داشت.

همین طور است. این هدف راست های افراطی ایالات متحده است که در آن کشور قدرت فراوانی هم دارند. به اعتقاد من، کاخ سفید توسط کو کلاکس کلن ها اداره می شود، یعنی توسط کسانی که معتقد به برتری نژادی هستند. آنها معتقدند که از دیگران برترند. آنها با نبش قبر، دکترین جیمز مونرو را دوباره زنده کرده اند، دکترینی که می گوید قاره آمریکا برای آمریکایی ها است. یعنی آنها بر این باورند که همه منطقه ما و ثروتهای آن متعلق به آنهاست. آنها این دکترین منفور را، که از دل قرن نوزدهم و بیستم سر برآورد و به نظر می رسید برای همیشه مدفون شده است، دوباره احیا کردند و آن را در تمام قاره آمریکا اجرایی کرده اند. و در این زمینه، ونزوئلا را در راس حملات خود قرارداده اند، چرا که بر این باورند که با نابودی انقلاب ونزوئلا دوباره خواهند توانست تمام منطقه را مستعمره خود کنند. این راهبرد آمریکا در منطقه است. ما تا به حال در برابر آنها ایستادگی کرده ایم. انقلاب ما نقاط قوت اخلاقی، سیاسی و نظامی خود را دارد. ما از توانایی های خود در سطح ملی و بین المللی استفاده می کنیم. از نظر ما، تمام این حملاتی که علیه ونزوئلا صورت می گیرد در واقع یک نوع آزمون است. و من معتقدم ما از این آزمون قدرتمندتر خارج خواهیم شد. من به این مطلب باور دارم.

در تاریخ ۲۲ فوریه قرار است در شهر مرزی کوکوتا در کلمبیا که آن سوی مرز ونزوئلاست کنسرت موسیقی برگزار شود. روسای جمهور برخی از کشورها اعلام کرده اند که در این کنسرت شرکت می کنند، به عنوان مثال سباستین پینیرا، رییس جمهور شیلی. اعلام شده که قرار است پس از این کنسرت در تاریخ ۲۳ فوریه کمک های به ظاهر انسان دوستانه را وارد ونزوئلا کنند. آیا فکر می کنید این سناریویی برای تحریک باشد. فکر می کنید در این دو تاریخ چه اتفاقی رخ دهد؟

دونالد ترامپ دوشنبه مبارزات انتخاباتی خود را از فلوریدا شروع کرد. او در آنجا در پی کسب آرا بود. او در تمام نظرسنجی‌ها عقب است و همه می‌گویند که هر کاندیدایی ازسوی حزب دموکرات معرفی شود می تواند ۱۰ امتیاز از ترامپ در نظرسنجی ها پیشی بگیرد. او مستاصل است و گمان می‌کند با ایده حمله به ونزوئلا یا کوبا و یا نیکاراگوئه و با استفاده از گفتمان جنگ سرد می‌تواند اوضاع را به نفع خود تغییر دهد، اما، در واقع، همه این کارها ممکن است نتیجه عکس بدهد.
دونالد ترامپ در تمام نظرسنجی‌ها عقب است و همه می‌گویند که هر کاندیدایی ازسوی حزب دموکرات معرفی شود می تواند ۱۰ امتیاز از ترامپ در نظرسنجی‌ها پیشی بگیرد.

من فکر می کنم این یک شوی تبلیغاتی برای پنهان کردن فتنه باشد. چند وقت پیش، رییس جمهور کلمبیا، ایوان دوکه، به کاخ سفید رفت. و پس از دیدار با مقامات آمریکایی رفتار او جسورانه‌تر شد. او دستور دارد که ونزوئلایی‌ها را تحریک کند. ایوان دوکه کشورش را به پایگاه تحریکات علیه ونزوئلا تبدیل کرده است. او در کشورش کنسرتی را ترتیب داده و عده ای از هنرمندان بین المللی را نیز دعوت کرده است. این هنرمندان باید بدانند که قسمتی از تحرکات علیه ونزویلا هستند. این تحرکات بناست به بهانه ارسال کمک های بشردوستانه به کشور ما صورت بگیرد.

ما تدابیری خواهیم اندیشید که همه چیز در آرامش صورت بگیرد. امیدوارم و از خدا می خواهم این قضیه در حد یک کنسرت باقی بماند. در ونزوئلا هم، هنرمندان و جریان های فرهنگی قرار است کنسرت هایی برگزار کنند. یکی در پل مرزی تندیتا و دیگری در پل سیمون بولیوار. این دو کنسرت بسیار بزرگ خواهد بود. همین طور قرار است ما برای کلمبیا کمک های بشردوستانه ارسال کنیم. مقرر شده پزشک و پرستار و دارو برای کلمبیایی ها به مرز بفرستیم. همچینن ۲۰ هزار بسته حمایتی که شامل ۲۰ قلم جنس است به مرز کلمبیا ارسال می کنیم. این یک کمک بشردوستانه واقعی برای مردم کلمبیاست و امیدوارم که این دو کنسرت هم در آرامش برگزار شود و امیدوارم بتوانیم تمام تحرکاتی را که از سوی کلمبیا صورت می گیرد، خنثی کنیم.

بعد از اینکه محاصره اقتصادی علیه دولت شما شروع شد، چشم خیلی ها به مردم و نیروهای نظامی بود که آیا بر علیه شما اقدامی خواهند کرد. درواقع برخی از کشورها به طور مستقیم از نیروهای مسلح کشور شما خواستند که شما را به رسمیت نشناسند. چرا چنین اتفاقی نیافتاد؟ من این سوال را به طور صریح از شما پرسیدم چرا که خیلی از خبرنگاران خارجی که به ونزوئلا آمده اند گمان می کنند که به زودی یا همین فردا نیروهای مسلح علیه شما اقدام خواهند کرد.

این اتفاق صورت نگرفته چون نیروهای مسلح ما در اخلاق و دکترین و استراتژی خود منسجم هستند. آنها به قانون اساسی پایبند هستند. نیروهای مسلح ما من را به خوبی می شناسند. می دانند که من آدمی مردمی و از جنس خود آنها هستم. می دانند که من از مدارس آمریکایی به ونزوئلا نیامده ام. می دانند که من از جریان های دانش آموزی و کارگری آمده ام. آنها می دانند که من یک ونزوئلایی واقعی هستم. می دانند که از من مکتب هوگو چاوز آمده ام. آنها خوب می دانند که طی سال هایی که در مسند قدرت بوده ام نه تنها به پیشرفت کشور اندیشیده ام، بلکه به نظامیان نیز توجه داشته ام. من و نظامیان یک نوع وحدت اخلاقی و روحی عمیق داریم. نیروهای مسلح ما آماده دفاع از کشور هستند. آنها انسانهای با وجدانی هستند. آنها ازاینکه دونالد ترامپ از ایشان خواسته من را به عنوان فرمانده کل قوا به رسمیت نشناسند و به آنها دستور داده بسیار خشمگین هستند. این احساس خشم در تمام پایگاه های نظامی ما احساس می شود و نظامیان ما در بیانیه ای که وزیر دفاع ما صادر کرد این خشم را ابراز کردند. این بیانه عمق تعهد نظامی و انقلابی نیروهای مسلح ما را نشان داد.

و چرا مردم علیه شما نشوریدند؟ این سوال را از این بابت می کنم که در کشور شرایط اقتصادی بحرانی است و خیلی ها معتقدند این مسئله ممکن است باعث ریزش پایگاه مردمی دولت شود.

قدرت مردمی ما بسیار نظام مند است. بیش از ۴۰ هزار شوراهای محلی و بیش از ۳ هزار کلانمحله. ما کمیته های محلی تامین کالا داریم که شش میلیون خانواده زیر پوشش آن هستند. ۸۰ درصد خانواده های ونزویلایی از خدمات این کمیته های مردمی استفاده می کنند. ما سامانه ای داریم به نام کارت میهن که به بیش از ۱۸ هزار ونزویلایی خدمات ارایه می دهد. سیاست های آموزشی، فرهنگی بهداشتی و مسکنی داریم که در خدمت اکثریت مردم است. ما توانستیم طرح اعطای مستمری به تمام سالمندان به صورت ۱۰۰ درصد اجرا کنیم. در این طرح مردان بالای ۶۰ سال و زنان بالای ۵۵ سال مستمری دریافت می کنند. سیاست های اجتماعی موثری داریم. خیلی کارها هست که هنوز باید انجام دهیم. هنوز از شرایط کمال دور هستیم. ما قدرت مردمی بزرگی داریم. و من این مردم را نامریی ها می نامم. می دانید چرا؟ چون که رسانه های غربی و شبکه های اجتماعی آنها را نمی بینند. در اینجا مردم هر روز در حمایت از دولت تظاهرات می کنند اما در مطبوعات غربی پوشش داده نمی شود.
هر بار که مخالفان تظاهرات می کنند، گردهمایی ما چندین برابر آنهاست. اما بی بی سی، سی ان ان، ان بی سی، فاکس نیوز فقط گوشه ای از تجمع های مردمی در حمایت از دولت را نشان می دهند.

هر بار که مخالفان تظاهرات می کنند، گردهمایی ما چندین برابر آنهاست. اما بی بی سی، سی ان ان، ان بی سی، فاکس نیوز فقط گوشه ای از تجمع های مردمی در حمایت از دولت را نشان می دهند. به همین خاطر ما نامریی هستیم. البته شکست ناپذیر هم هستیم. از ۲۵ انتخابات برگزار شده برنده ۲۳ انتخابات بوده ایم. این اقبال مردمی اتفاقی نبوده است. در طول یک و نیم سال گذشته، انتخابات شهرداری را برده ایم. ۳۰۷ شهردار از کل ۳۳۵ شهردار انتخاب شده از حزب ما بوده اند. در انتخابات فرمانداری ها ۱۹ فرماندار از ۲۳ فرماندار که با رای مردم انتخاب شده اند از حزب دولت بوده اند. با ۶۸ درصد آرا ماخوذه انتخابات ریاست جمهوری را بردیم. ما مشروعیتی حقیقی داریم. ما یک حقیقت هستیم. چاویسم یک حقیقت است. ما یک نیروی انکارناپذیریم. ما در برابر حملات نظام سلطه رشد می کنیم. در این کشمکشها ما رشد می کنیم. ما عقب نمی نشینیم. ما رو به جلو به پیش می رویم. من عقیده داریم که چاویسم که در ۲ فوریه حضور بیست ساله خود در قدرت را جشن گرفت می تواند سالیان سال زمام امور کشور را در دست داشته باشد. حتی بعد از نیکولاس مادورو. مشکل نظام سلطه با ما یک فرد نیست. مشکل انها حرکت تاریخی ماست، مشکل آنها نیروی مردمی ماست. مشکلی آنها سرنوشتی است که ما رقم زدیم. چاویسم و انقلاب بولیواریایی این ظرفیت را دارد که با نسلی که پرورش داده برای مدت متمادی کشور را اداره کند.

از شما اجازه می خواهم که مقداری از موضوعات سیاسی که صحبت کردیم فاصله بگیریم و در مورد اقتصاد صحبت کنیم. اخیرا شاهد اتفاقاتی هستیم که از آنها زیاد صحبتی نمی شود زیرا تمام نگاه ها به مسائل سیاسی و اقدامات دولت آمریکا معطوف است، اما در هفته های اخیر افزایش قیمت دلار موازی متوقف شده و آمارهایی وجود دارند که بیانگر کاهش قیمت ها یا حداقل مقداری ثبات در قیمت ها هستند. آیا رقم خوردن این ها، نشانگر اقدامات دولت هستند و اینکه ملت ونزوئلا می تواند منتظر اتفاقاتی از این دست باشند موضوعی که همچنین باعث نگرانی مردم شده؟

ما سال گذشته گفتیم که از دسامبر اقدامات مالی و پولی را به منظور متوقف ساختن حمله دلار موازی یا در واقع دلار جنایتکار در حال انجام داریم. این اقدامات موفقیت های مقطعی را به همراه داشته است اما هنوز به پیروزی نهایی نرسیده ایم. این موفقیتهای مقطعی جلوی رشد ابر تورم را گرفته است. ما در چندین جبهه در حال انجام دادن اقدامات هستیم تا از ملت در این زمینه حمایت کنیم. جبهه اول ایجاد اشتغال است در واقع ثبات در ایجاد اشتغال و حمایت از آن. سال گذشته را با نرخ اشتغال‌زایی ۱.۶ درصد به اتمام رسانیدیم. در واقع نرخ خوبی برای اشتغالزایی محسوب می شود. و از مشاغل موجود در کشور ۶۰ درصد آنها مشاغل رسمی محسوب می شوند و از آنها حمایت می شود. این بدین معنی است که کیفیت مشاغل در حال بهبود است. همچنین در حال کار در مورد حمایت ویژه از در آمد ها هستیم درآمدهای ناشی از حقوق و همچنین از طریق کارت ملی در حال تقویت یارانه های ویژه و خاص هستیم. بیش از هشت میلیون ونزوئلایی هر ساله یارانه های دولتی دائمی دریافت می کنند همچنین یارانه های ویژه نیز دریافت خواهند کرد که همه اینها برای مقابله با ابر تورم است. و همچنین در جبهه پولی و مالی در حال انجام فعالیت های خوب و مناسبی هستیم.

من در حال کار کردن در این زمینه هستم تا اینکه در سال جاری دو اتفاق مهم توامان حادث شود. اول یک اتفاق مهم سیاسی برای شکست مداخله گرایی و کودتا و تقویت دموکراسی ونزوئلایی درسطح بالایی از ثبات و صلح با یک سطح مناسب از مذاکرات ملی به همراه یک اتفاق مهم اقتصادی که بتوانیم نرخ مبادله ارزی را به ثبات برسانیم و دلار جنایتکار(موازی) را از بین ببریم، همچنین قیمت ها را ثابت نگه داشته و تورم را مهار کنیم و به سمت یک رشد اقتصادی حرکت کنیم همانطور که در برنامه احیای اقتصادی کشور در آگوست هدف گذاری کرده ام. این هدف و افق ما برای ماه های آینده است. که این دو اتفاق مهم با یکدیگر توام شوند، یک اتفاق سیاسی با پیروزی و ثبات و یک اتفاق اقتصادی که همان احیای اقتصادی کشور است که باعث شکوفایی نیروها و ظرفیت های تولیدی که در ونزوئلا بسیار هستند شود.

تحریم های وضع شده هفته های اخیر توسط آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا آیا باعث شده که بازار های دیگری برای فروش نفت خود پیدا کنید و اینکه آیا منابع حاصل از فروش نفت که بسیار مهم و حیاتی هستند را دولت ونزوئلا می تواند دریافت کند؟

کسی که از این اقدامات (تحریم های نفتی) متضرر می شود خود دولت آمریکاست. بعد از تحریم ها خرید نفت برای آمریکایی ها گرانتر تمام خواهد شد. نفت ونزوئلا نفتی با کیفیت و تا حدی ارزان‌تر است. حالا آمریکایی ها باید در جای دیگری از دنیا دنبال نفت سنگین‌تر و گران‌تر بگردند. این موضوع را رئیس جمهور ترامپ باید بداند اما او را با گزارشات فراوان فریب می دهند. آمریکایی ها با این کار به خودشان ضرر می زنند. بله با این تحریم ها و آسیب ها برای ما مشکلاتی ایجاد می شود که ما از این شرایط عبور خواهیم کرد. این را مطمئن باشید که نفتی را که ونزوئلا می فروشد در بازار های بین المللی خواهد بود و منابع حاصل از فروش را به موقع دریافت می کنیم و این منابع در حال سرازیر شدن به کشور هستند. به شما می گویم که شخصا در حال کار بر روی برنامه احیا و شکل دهی یک پدوسا (شرکت ملی نفت ونزوئلا) جدید هستم که در روزهای آتی بیانیه ای مهم در این ارتباط خواهم داشت. مطمئن باشید که ونزوئلا تولید نفت خود را افزایش خواهد داد و تمام نفت ما بازار جهانی خواهد داشت و منابع حاصل از فروش به کشور بازخواهند گشت.

دراین زمینه باید به بازار هند توجه کنید؟
باید عرض کنم که دو دور مذاکره بین وزیر خارجه خورخه آرهآزا و فرستاده آمریکا در امور ونزوئلا الیوت آبرامز به همراه معاون وزارت خارجه آمریکا کیمبرلی در نیویورک انجام گرفتند. به شما می گویم از هر مذاکره ای استقبال می کنیم با هرکس باشد.

به تمام دنیا، حقیقتا بازارهای فراوانی وجود دارند و در این زمینه تلاش خواهیم کرد.

جناب رئیس جمهور می خواهم به موضوع فشارهای آمریکا علیه ونزوئلا بازگردم. چند روزی است شما فاش کردید که مذاکراتی با الیوت آبرامز نماینده ویژه دونالد ترامپ در امور ونزوئلا در جریان بوده است. آیا این مذاکرات همچنان انجام می پذیرد و کانال مذاکره همچنان باز است؟

باید عرض کنم که دو دور مذاکره بین وزیر خارجه خورخه آرهآزا و فرستاده آمریکا در امور ونزوئلا الیوت آبرامز به همراه معاون وزارت خارجه آمریکا کیمبرلی در نیویورک انجام گرفتند. به شما می گویم از هر مذاکره ای استقبال می کنیم با هرکس باشد. اگر مجبور شویم که با شیطان مذاکره کنیم آب مقدس روی خودمان می ریزیم تا ما را حفظ کند و بعد با شیطان مذاکره می کنیم به منظور جستجو برای صلح برای اینکه به حرفهای‌مان گوش فرا دهند برای درک متقابل و توافق. نمی توانم اطلاعات بیشتری بدهم اما امیدوارم که راه های گفت‌وگو با دولت آمریکا باز بمانند. امیدوارم که نه تنها این راه ها باز بمانند بلکه احتمال یک درک متقابل حقیقی به وجود بیاید. من همیشه این را گفته ام که به یک کلمه اعتقاد راسخ دارم چه در دیپلماسی و چه در سیاست که با وجود تهاجمات و تفاوت های فراوان که با دولت آمریکا داریم، اطمینان دارم که اگر من و دونالد ترامپ گفت‌وگو کنیم و او حقایق ونزوئلا را بشنود اتفاقات مسیر دیگری را طی خواهند کرد. همیشه تلاش خواهم کرد تا اتفاقات مسیر خوبی بیابند. و این فقط از طریق گفت‌وگو انجام خواهد شد.

تا چند روز آینده نمایندگانی از اتحادیه اروپا و اروگوئه به ونزوئلا می آیند. آیا شما آنها را می پذیرید و اینکه چه انتظارات و توقعاتی در این زمینه وجود دارند؟

ما به هر کس که با احترام به اینجا بیاید خوش آمد می گوئیم. اتحادیه اروپا یک گروه تماس و کمیسیون فنی دارد که اگر با احترام بیایند مطمئنا با استقبال روبرو خواهند شد و با آنها به گفت‌وگو می نشینیم. بنده خودم شخصا چندین بار در نشست ها و دیدارهای مختلف با سفیر اتحادیه اروپا این موضوع را بیان کرده ام که اتحادیه اروپا یک اشتباه ریشه ای و اساسی در مورد ونزوئلا دارد. اشتباه بزرگ آنها این است که فقط صحبت های یک طرف را می شنوند، فقط صحبت های راستی ها (مخالفین) را می شنوند و تمام دروغ های طرف راستی را باور می کنند. وقتی شما بیانیه ها و مواضع رسمی بروکسل را نگاه می کنید متوجه می شوید که تمام سناریوی راستی ها و دولت دونالد ترامپ را تکرار می کنند. اتحادیه اروپا دنباله روی محض تهاجمات خصمانه دولت ترامپ علیه ونزوئلاست. و اگر یک روز ونزوئلا مورد تهاجم قرار بگیرد و اینجا خونریزی و خشونت ایجاد شود، دست های بروکسل دوباره به خون آغشته خواهد بود همانطور که درمورد عراق، لیبی و سوریه اتفاق افتاد. من همیشه هشدار داده ام که اتحادیه اروپا حقایق را بشنود حقایق ونزوئلا را گوش کند. به دنبال یک تعادل باشد و به این سیاست عدم تعادل که تا به حال داشتند پایان دهد. این پیام من است که با جزئیات آنرا بیان خواهم کرد. به نمایندگان اتحادیه اروپا خواهیم گفت که تصمیماتی که برخی از کشورهای این اتحادیه گرفته اند خلاف قانون اساسی ونزوئلا است و قوانین داخلی و دادگاه عالی را بی اعتبار می کند، یک موضع ماجراجویانه است، آسیب جدی به حقوق بین الملل و چند جانبه گرایی میزند. در مورد اروگوئه، زمانیکه نمایندگانشان به اینجا بیایند مورد استقبال قرار خواهند گرفت. با مکزیک ارتباطاتی در این زمینه داریم. همانطور که می دانید درمونته ویدئو بین دولت های مکزیک، اروگوئه، بولیوی و چهارده کشور کارائیب تصمیم گرفته شد که مکانیزمی ایجاد شود. پیش بینی بنده این است که این ابتکار عمل موفق خواهد شد و در هر زمینه ای که بتوانم کمک خواهم کرد.

آقای رئیس جمهور به عنوان آخرین سوال، همانطور که می دانید دفتر مرکزی هیسپان تی وی در تهران در جمهوری اسلامی واقع شده است. ایران یکی از کشورهایی که همیشه حامی انقلاب بولیواری ونزوئلا و مردم آن بوده است. همچنین کشورهای دیگری در منطقه خاورمیانه هستند که حمایت خود را از ونزوئلا نشان داده اند. پیام شما به این دولت ها و ملت ها که از دولت شما و انقلاب بولیواری حمایت کرده اند چیست؟

همیشه و مستمرا الطاف و حمایت های دولت های مسلمان دنیا را دریافت کرده ایم. من از همه شما به خاطر الطاف و حمایت هایتان تشکر می کنم. حمایت ملت های مسلمان بسیار با اهمیت است. سازمان جوامع اسلامی که همیشه و مستمرا با ما بوده است و بویژه حمایت های مستمر و همیشگی از طرف جمهوری اسلامی ایران، رهبر این کشور آیت الله خامنه ای، شخصیتی فرزانه و رئیس جمهور روحانی. این حمایت‌های روانی، دیپلماتیک و سیاسی را ارج می نهیم.
سازمان جوامع اسلامی که همیشه و مستمرا با ما بوده است و بویژه حمایت های مستمر و همیشگی از طرف جمهوری اسلامی ایران، رهبر این کشور آیت الله خامنه ای، شخصیتی فرزانه، و رئیس جمهور روحانی. این حمایت های روانی، دیپلماتیک و سیاسی را ارج می نهیم.
انقلاب اسلامی ایران که اخیرا سالگرد چهل سالگی اش را برگزار کرده نیز شرایط مشکلی را پشت سر گذاشته است و نشان داده است که «بله می‌توان… بله می‌توان».

ونزوئلا تمام این تهاجمات را پشت سر خواهد گذارد. درس بزرگی خواهیم داد و زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود را تقویت خواهیم کرد. همچنین ظرفیت های دفاعی خود را تقویت خواهیم داد. بنده اطمینان دارم که در مبارزه ای که انجام می دهیم پیروز می شویم همیشه به ملت ونزوئلا گفته ام که این مبارزه فقط برای نجات ونزوئلا نیست بلکه مبارزه ایست برای استقلال، عزت و احترام، مبارزه ایست برای بشریت، مبارزه ایست برای حقوق بین الملل، مبارزه برای ملت هایی است که میخواهند قرن بیست و یکم را با استقلال و حاکمیت خود پشت سر بگذارند. قرن کودتاها، لشکرکشی‌ها و توپ و تانک ها باید پشت سر گذاشته شوند. قرون نوزدهم و بیستم گذشته اند. قرن حاضر نمی تواند قرن امپرالیسم و برده داری جدید باشد. این قرن باید قرنی باشد که ما ملت های آزاد با یکدیگر در توسعه و همکاری سهیم شویم. مثل ما و ملت ایران که خانه، مراکز بهداشتی و غیره می‌سازیم و در حال ساخت زندگی و آینده مان هستیم.

همیشه در ذهنم یک مفهوم را مد نظر دارم که از طرف ایران اشاعه داده شده است. من معتقد به گفت‌وگوی تمدن‌ها هستم. معتقدم که قرن بیست و یکم قرن گفت‌وگوی تمدن ها، گفت‌وگوی فرهنگ ها و گفت‌وگو و درک متقابل مذاهب است. قرن ملت ها و گوناگونی شان است. و تکیه بر تنوع و گفت‌وگها همه چیز به بهبود بشریت کمک می کند و قرنی نیست که امپریالیسم به ملت ها دستور دهد که چه بکنند. دیگر بس است استبداد و خودکامگی. این قرن، قرن صداقت، خضوع و گفت‌وگو ی ملت هاست.

رئیس جمهور مادورو بسیار متشکرم که وقتتان را در اختیار هیسپان تی وی گذاشتید.