اخبار ویژه, سرتیتر

ارتش الکترونیک عربستان در عراق آمادۀ برای آغاز حملات خود است.

mohamed_bin_salman_saudi_arabia_sw

ارتش الکترونیک عربستان سعودی در عراق آمادۀ دریافت دستور برای آغاز حملات خود است.

پایگاه اینترنتی الاخبار روز دوشنبه در گزارشی به قلم نور ایوب نوشت: گذشته از نقش‌آفرینی آمریکا در عراق، کشور دیگری (عربستان) خود را برای نقش‌آفرینی آماده می‌کند تا قدرت و نفوذ گذشتۀ خود را باز یابد.

سعودی‌ها متوجه شدند که قبل و بعد از انتخابات پارلمانی اخیر در عراق از چه جایگاهش سستی در این کشور برخوردارند و نمی‌تواند خواسته‌ها و منافعشان را آنگونه که باید و شاید، تحمیل و اِعمال کنند.

ریاض در راستای جنگ نرمی که در عراق به راه انداخته است، به دنبال افراد جدیدی می‌گردد تا به کمک آنها بتواند قدرت و نفوذ گذشتۀ خود را به دست بیاورد و در میان احزاب و تشکّل‌های عراقی خصوصاً گروه‌های سُنّی جای پایی باز کند، همانگونه که رقبایش ترکیه و قطر باز کرده‌اند.

عربستان برای دستیابی به این هدف خود 2 روش را در پیش گرفته است: اول؛ راه اندازی شبکه تلویزیونی «ام بی سی عراق». دوم؛ خریدن صفحات مهم و تأثیرگذار شبکه‌های اجتماعی.

شبکه «ام بی سی عراق» که یکشنبه‌شب گذشته راه‌اندازی شد، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، برنامه‌ها و فیلم‌هایی را پخش خواهد کرد که در این برنامه‌ها و فیلم‌ها هنرمندان عراقی معروف بازی خواهند کرد.

این در حالیست که برخی از سیاستمداران عراقی می‌گویند که هدف عربستان از راه‌اندازی شبکه «ام بی سی عراق» باز کردن جای پایی برای خود در عراق است.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد، مسئولان شبکه «ام بی سی» چندی پیش با رؤسای چند صفحه مهم در شبکه‌های اجتماعی در بیروت پایتخت لبنان دیدار کردند و مسئولان شبکه «ام بی سی» قول دادند که هزینه‌های این صفحات را تأمین کنند و رؤسای صفحات هم متقابلاً اهداف و منافع شبکه را پیگیری، تبلیغ و اجراء کنند.

گفته می‌شود که رؤسای صفحات با پیشنهاد سعودی‌ها موافقت کردند که این امر شاید زمینه را برای وقوع اتفاقات ناگواری شبیه تظاهرات بصره فراهم کند.

در تابستان گذشته برخی از سایت‌های «ناشناس» در شبکه‌های اجتماعی مردم بصره را به آتش زدن دفاتر احزاب اسلامی تحریک می‌کردند و نزدیک بود که ناآرامی‌های بصره به یک بحران ملی تبدیل شود.

تفسیرهای متعددی برای ارتش‌های الکترونیک ارائه شده است ولی وجه مشترک این تفسیرها آن است که ارتش‌های الکترونیک گروه‌های آموزش دیده‌ای هستند که طبق دستورالعمل خاصی رفتار می‌کنند و هدفشان نفوذ به مواضع دشمن و تبلیغ افکار و نظرات خاصی در اینترنت و تخریب وجهۀ دشمنان و خاموش کردن صدای آنهاست.

ارتش‌های الکترونیک 3 نوع صفحه ایجاد کرده‌اند‌: جعلی‌، واقعی و ثبت شده (تعداد فالوورهای این صفحات بیش از 100 هزار کاربر است).

برخی از این صفحات در داخل عراق فعال هستند و برخی دیگر در کشورهای بیگانه خصوصاً عربستان، ترکیه و اردن فعالیت می‌کنند. برخی از این صفحات اخبار روزانه عراق را پوشش و منتشر می‌کنند ولی برخی دیگر در زمان خاصی و با هدف خاصی راه‌اندازی می‌شود تا منافع گروه سیاسی خاصی را تأمین کند.

ولی وجه اشتراک این صفحات اینترنتی آن است که همگی به دنبال مسائلی هستند که بیشترین بازدید را داشته باشد و جنجال بیافریند. – پارس امروز