سرتیتر

هائیتی: موج اعتراضات علیه شرایط محنت‌بار زندگی

haiti_2019


منبع: اومانیته

آیا می‌توانیم از یک بحران جدید در هائیتی سخن بگوییم؟ از ۷ فوریه، این کشور کارائیب موج جدیدی از اعتراضات را علیه وخامت شدید شرایط زندگی تجربه کرده است، مردم هائیتی به طور متوسط روزانه کم‌تر از ۲ دلار درآمد دارند. پیش از این در ماه ژوئیه، پس از چندین هفته شورش مردمی در پورت- او- پرنس و تحت فشار نمایندگان پارلمان، جک گای لافونتن، نخست‌وزیر مجبور به کناره‌گیری شد.

haiti_2019_1


رییس‌جمهور جوونل موزز، که معترضین هم‌چنان خواهان استعفای او هستند، مجبور شد لغو یارانه سوخت را، که خواست صندوق بین‌المللی پول بود، کنار بگذارد.


رییس‌جمهور جوونل موزز، که معترضین هم‌چنان خواهان استعفای او هستند، مجبور شد لغو یارانه سوخت را، که خواست صندوق بین‌المللی پول بود، کنار بگذارد. از آن‌زمان به بعد، شرایط به علت کاهش شدید ارزش پول ملی- گورد- در برابر دلار، و متعاقب آن تورم سرسام‌آور، و بحران شديد از کمبود بنزین وخیم‌تر شده است.

احتمال اختلاس در پتروکاریب


در پايیز ۲۰۱۸، تظاهراتی بر پا شد که خواست آن شفاف‌سازی پیرامون اختلاس احتمالی در درون پتروکاریب بود


در پايیز ۲۰۱۸، تظاهراتی بر پا شد که خواست آن شفاف‌سازی پیرامون اختلاس احتمالی در درون پتروکاریب بود؛ پتروکاریب اتحادی است که ونزوئلا از طريق آن نفت را به قیمت ترجیحی در اختیار چند کشور منطقه قرار می‌دهد. یک بررسی پیرامون دوره ۲۰۱۸-۲۰۰۸ مسؤولیت چند وزیر پیشین، و شرکت تحت سرپرستی جوونل موزز را پیش از آن‌که او دو سال پیش به ریاست جمهوری انتخاب شود، برجسته نمود. روز چهارشنه یک روز دیگر از تظاهرات خشمگينانه بود. درگيری‌ها بین پلیس و تظاهرکنندگان موجب کشته شدن یک نفر و زخمی شدن يک نفر دیگر با گلوله در پایتخت شد. «آلترپرس» گزارش می‌دهد که «طبق ارزیابی‌های مقدماتی سازمان‌های حقوق بشر از آغاز بسیج‌های ضددولتی در پنج‌شنبه ۷ فوریه، حداقل ۱۰ نفر کشته شده اند.» اپوزیسیون تعداد کشته‌شدگان را ۵۰ نفر اعلام کرده است.


سازمان‌های سیاسی، سندیکایی و توده‌ای، از جمله «ائتلاف سوسیال دمکرات‌های هائیتی» و «سازمان خلق رزمنده» خواهان استعفای رییس‌جمهور شده اند. آن‌ها خواهان تشکیل یک «دولت موقت گسست» برای پایان نهادن بر پارتی‌بازی و فساد می‌باشند.


سازمان‌های سیاسی، سندیکایی و توده‌ای، از جمله «ائتلاف سوسیال دمکرات‌های هائیتی» و «سازمان خلق رزمنده» خواهان استعفای رییس‌جمهور شده اند. آن‌ها خواهان تشکیل یک «دولت موقت گسست» برای پایان نهادن بر پارتی‌بازی و فساد می‌باشند. آن‌ها می‌گویند: «شرایط امروز یک گسست کامل از شکل کنونی حکمرانی را می‌طلبد. اسقف‌های کاتولیک واکنش نشان دادند: «لحظه بسیار جدی است، فقر رو به افزایش است، صلاح عمومی در خظر است. کشور در لبه پرتگاه قرار دارد! این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد. در سمت مقامات، سکوت کر کننده حکم‌فرماست.

https://www.humanite.fr/haiti-vague-de-protestations-contre-la-mal-vie-667941