اخبار ویژه, سرتیتر

سازمان‌های انقلابی و ضدامپریالیستی در ونزوئلا با هم ملاقات کردند

hands_o_Venezela 


منبع: عصر ما، ارگان حزب کمونيست آلمان 
نويسنده: کارولوس ویمر
تارنگاشت عدالت


سازمان‌های انقلابی و ضدامپریالیستی در ونزوئلا با هم ملاقات کردند

تظاهرات به مناسبت ۲۰-مين سالگرد انقلاب بوليواری، شنبۀ گذشته در کاراکاس


بر اساس پيش‌بينی جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، می‌بايست از مدت‌ها پيش طعمه به دام افتاده باشد، تغییر رژیم به انجام رسيده و ريیس‌جمهور مادورو در زندان گوانتانامو به اسارت درآمده باشد. اما در ۲۰-مين سالگرد انقلاب بولیواری نيز، علی‌رغم رجزخوانی دولت ایالات متحده، اين اتفاق نيافتاد.


شکست دیپلماتیک ترامپ در سازمان کشورهای آمریکایی و شورای امنیت سازمان ملل، يک همبستگی ضدامپریالیستی رو به شد جهانی و تضعیف نیروهای فاشیستی اپوزیسیون را به دنبال داشت. فشار ايالات متحده در به رسمیت شناختن اجباری خوان گوایدو به عنوان «ريیس‌جمهور موقت» ونزوئلا، حتا در میان متحدان ایالات متحده نيز بيش‌از پيش موجب تردید است.


شکست دیپلماتیک ترامپ در سازمان کشورهای آمریکایی و شورای امنیت سازمان ملل، يک همبستگی ضدامپریالیستی رو به شد جهانی و تضعیف نیروهای فاشیستی اپوزیسیون را به دنبال داشت. فشار ايالات متحده در به رسمیت شناختن اجباری خوان گوایدو به عنوان «ريیس‌جمهور موقت» ونزوئلا، حتا در میان متحدان ایالات متحده نيز بيش‌از پيش موجب تردید است. اتحادیه اروپايی نيز، که در ابتدا خواهان تحميل کناره‌گيری مادورو ظرف تنها هشت روز بود، اکنون از یک دوره زمانی ۹۰ روزه برای گفت‌وگو سخن می‌گوید.

حيطۀ عمل دولت دونالد ترامپ کوچک‌ و کو‌چک‌تر گشته و از‌ اين‌رو يک «راه‌حل نظامی» بیش‌تر محتمل به نظر می‌رسد.

بدين خاطر واشنگتن اموال شرکت نفت دولتی ونزوئلا (PDVSA) به ميزان ۷ میلیارد دلار را مصادره، و انتقال نفت ونزوئلا به ارزش ۱۱ میلیارد دلار به ایالات متحده را در آينده لغو کرده است.

افزون بر این، کارشناس امنيتی «الیوت آبرامز» که از سوی برخی رسانه‌های ايالات متحده به عنوان «جنایتکار جنگی» ناميده می‌شود و در ماجرای ایران-کنترا محکوم شده بود، به مثابۀ نماینده ویژه دولت دونالد ترامپ در امور ونزوئلا منصوب گرديد.


تهدید صلح در ونزوئلا به سرعت به يک پاسخ انقلابی نياز داشت. بنابراین به ابتکار حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) چندین سازمان انقلابی و ضدامپریالیستی با هم ديدار کردند، تا به یک ارزیابی کلی از اوضاع داخلی و بین‌المللی در چارچوب مداخلات کنونی ایالات متحده، اتحادیه اروپايی، کانادا و الیگارش‌های گروه لیما، دست يابند.


 این تهدید صلح در ونزوئلا به سرعت به يک پاسخ انقلابی نياز داشت. بنابراین به ابتکار حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) چندین سازمان انقلابی و ضدامپریالیستی با هم ديدار کردند، تا به یک ارزیابی کلی از اوضاع داخلی و بین‌المللی در چارچوب مداخلات کنونی ایالات متحده، اتحادیه اروپايی، کانادا و الیگارش‌های گروه لیما، دست يابند.

در این زمینه تصمیمات زیر گرفته شد:

الف) تقویت سازوکارهای هماهنگ بین سازمان‌ها با ايجاد یک کمیته دايمی برای ارايه طرح‌های مشترک به مردم ونزوئلا؛
ب) همکاری ساختارهای منطقه‌ای مربوطه به منظور تقویت پيوندها و اقدامات واحد؛
ج) ملاقات فوری با ريیس‌جمهور نیکولاس مادورو برای بحث در مورد مسايل اساسی:

•  موضع مشترک نیروهای انقلابی برای دفاع از حاکمیت ملی؛
•  اقدامات مشخص در جهت مبارزه با تورم و قاچاق کالاهای حیاتی برای مردم به کلمبیا؛
•  بازتعریف شرایط زندگی و کار برای کارگران، از جمله بازگرداندن قدرت خرید به آن‌ها، از جمله بررسی اخراج‌های ناعادلانه و غیره؛
•  فرمولبندی یک برنامه جامع در مقياس بین‌المللی در جهت دفاع از حاکمیت ملی و حق تعيين سرنوشت خلق ونزوئلا.

همه چیز در حالت اضطراری و آماده‌باش است. صدای پای فاشیسم به گوش می‌رسد.