سازمان سیا از ترکیه برای فشار آوردن بر چین استفاده می کند

euiguren

در حالی که ترکیه به لحاظ اقتصادی به چین نزدیک شده تا راه حلی برای بحران اقتصادی خود بدست آورد ، اما به طور علنی از فشارهای اعمال شده بر اویغورها با تکیه بر اطلاعات غلط اعتراض می کند . بیجینگ با لحن کوبنده ای به آن پاسخ داد . این نشان می دهد که با ناپدید شدن داعش از عراق و سوریه ، آنکارا قصد دارد به طور مخفیانه برای سازمان سیا در سینکیانگ عملیاتی را آغاز کند .


 

عناصر جهادی اویغور چینی در سوریه

Thierry Meyssanاز چند هفته پیش ، رسانه های ترکیه از سرنوشت اویغورها می نویسند ، که جماعت ترک زبان مسلمان چینی می باشند . احزاب سیاسی مخالف دولت ، از جمله کمالیست ها از فشار هان ها به اقلیت مذهبی ترک زبان اعتراض کرده اند.

این گزافه گوییها در پی گذارش :
بنیاد جیمز تاون در ارتباط با ۷۳ زندان مخفی چینی است [1]
گذارشات رادیو آسیای آزاد که مصاحبات چند زندانی سابق را منتشر ساخته اند و ادعا کردند انتشار قران در چین ممنوع می باشد [2]
در ۱۳ ماه نوامبر ۲۰۱۸ ، ایالات متحده و متحدانشان در شورای حقوق بشر ژنو از فشارهای وارد آمده به اسلام در چین گذارش تهیه کردند [3]
کریس اسمیت نماینده ی جمهوری خواه نیوجرسی ، در برابر کمیسیون مشترک کنگره و قوه ی مجریه در ارتباط با چین و فشار های وارد امده بر مذاهب از سوی حزب کمونیست چینی گذارش داده است [4] . در این گذارش آمده است که ۳ میلیون اویغور تحت شکنجه با وسایل برقی در کمپ های بازپروری می باشند .
این گذارشات از سوی عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر نیز منتقل شده است .

در این چارچوب سخنگوی وزیر امور خارجه ی ترکیه هامی آکسوی ، در نهم ماه فوریه ۲۰۱۹ گذارشی را منتشر ساخت و در آن به طور رسمی اعلام کرد ٬٬ اقلیت های مذهبی و فرهنگی ترک اویغور به زور چینی می شوند ٬٬ . و مرگ شاعر معروف اویغور عبدالرحیم حیت که به مدت هشت سال به خاطر ترانه های خود زندانی بود ، به این گذارش افزوده شده است [5] .

روز بعد ، کشور چین ویدیویی به مدت ۲۶ ثانیه از شاعر متوفا منتشر ساخت . در این ویدیو آمده است : ٬٬ نام من عبدالرحیم حیت می باشد . امروز دهم فوریه ی ۲۰۱۹ است . در ارتباط با اتهام زیر پا گذاشتن قوانین ملی تحت بازجویی می باشم . حالم خوب است و هرگز از من سوء استفاده نشده است . ٬٬

روز بعد در یازدهم فوریه ، وزیر امور خارجه ی چین هویا شوناینگ اعلام کرد که نسبت به خطاها و عدم مسئولیت ترکیه ، به شدت انتقاد خواهد کرد [6]

چنانچه زندانی شدن ده هزار اویغور که در فعالیت های تروریستی شرکت داشتند ثابت شود ، زندانی بودن یک تا سه میلیون اویغور به هیچ وجه واقعیت ندارد .

از اول ماه ژوان ۲۰۱۷ و در ۱۳ ماه دسامبر ۲۰۱۸ ، دولت چین دو سند منتشر ساخت که اولی نسبت به حقوق بشر در سینکیانگ [7] و دومی در ارتباط به حفظ فرهنگ و ایجاد توسعه در سینگیانگ بوده است ۰ [8]

با این وجود ، حزب کمونیست تا کنون با اسلام گرایی سیاسی افراطی تدبیری نیاندیشیده . در گذشته ، انقلاب فرهنگی و ممنوعیت تمام ادیان وجود داشته .پس از آزاد سازی ادیان ،کشور چین شاهد اختلافات دوران جنگ داخلی خود می باشد ، همچنین حملات عناصر جهادی در حال گسترش است [9] . در اول فوریه ۲۰۱۸ ، کشور چین سیاست جدید مذهبی را پیش کشید که در آن قصد داشت اسلام را وارد حیطه ی اجتماع نماید ، اماپیروان ادیان می بایستی برخی از مراسم خاص خود را کنار بگذارد [10] . به این صورت اعضای حزب با کنار گذاشتن غذاهای حلال می توانستند برای دیگران نماد این سیاست جدید باشند . در سینکیانگ ۲۴۴۰۰ مسجد برای ۱۳ میلیون اویغور مسلمان وجود دارد .

از ۲۵ سال پیش ، سازمان های اویغور خواهان تشکیل دولتی مستقل می باشند که در ابتدا لاییک بوده ولی اکنون مسلمان است ( به مفهوم سیاسی و نه به صورت اخوان مسلمین ) . ترکستان شرقی ( نام منطقه ی سینکیانگ از دوران قرون وسطا می باشد ) . اقلیت اویغور بلافاصله از حمایت سازمان سیا علیه حاکمین بیجینگ برخوردار شدند .

 در سال ۱۹۹۷ ، جنبش اسلامی ترکستان شرقی ( ام آی تی او ) به وجود آمد و برای آموزش به افغانستان و نزد طالبان و برخی از عناصر القاعده شتافت . آنها جزو سیاست اسلام سیاسی سازمان سیا می باشند و از سوی همین سازمان تامین مالی می شوند .
در ماه سپتامبر ۲۰۰۴ ، ٬٬ دولت ترکستان شرقی در تبعید ٬٬ در واشنگتن توسط انور یوسف تورانی تشکیل شد . و همراه دالایی لاما و تایوان اتحاد کومینتانگ را تشکیل می دهد ، که در ادامه ی جنگ داخلی چین شکل گرفته است ( ۱۹۲۷-۱۹۵۰ )
در ماه نوامبر همین سال ، کنگره ی جهانی اویغورها در مونیخ تشکیل شد و ربیا کادر رهبر آن شد . این کنگره خواهان جدایی فرهنگی و قومی اقلیت هاست National Endowment for Democray دو سازمان توسط شاخه ای از ٬٬ پنج چشم ٬٬ ، تامین مالی می شوند [11]

درسینکیانگ تظاهرات مهمی اتفاق افتاد ، در ماه فوریه ۱۹۹۷ ، سپس در ماه ژويه ۲۰۰۹ . تظاهر کنندگان خود را جزو اقلیت جدایی طلب اویغور و همچنین جزو مخالفین کمونیزم کوموینتانگ و شاخه ای از اسلام سیاسی می نامیدند .

بیجینگ توانست آرامش را بازگرداند و برای اویغورها چندین مزایا قائل شود ، به طور مثال آنها از سیاست تک فرزندی برخوردار نبودند ( سیاستی که امروزه کنار گذاشته شده ) [12]

جریان ایالات متحده علیه فشار بر اویغورها توسط سرمایه گذاری های اریک پرنس در سینکیانگ ، مغایرت دارد که پایه گذار بلک واتر می باشد [13] پرنس تنها تاجر نیست که در شکل دادن ارتش خصوصی فعالیت می کند ، او برادر بتسی دووس می باشد ، که وزیر تعلیم تربیت دونالد ترامپ است . این مامورین امنیتی مزدورانی هستند که برای بینگوتان ( میلیشیای هان سینکیناگ )فعالیت می کنند .

در سالهای ۱۹۹۰ ، زمانی که رجب طیب اردوغان رهبر ملی گروس و شهردار استانبول بوده ، برای تروریست های اسلام گرای افراطی پایگاهی ترتیب داد که در میان آنها تاتارها ، چچن ها و اویغورها شرکت داشتند [14] .

این سوال پیش می آید : اعلامیه ی ترکیه علیه فشارهای هان ها به اویغورها آیا شامل سیاست پیشین دولت ترکیه می باشد تا از سوی احزاب مخالف تحت فشار قرار نگیرد ، یا آنکه ایجاد سیاست جدیدی است که مطابق با مسئولیت ها سابق پرزیدنت اردوغان در رابطه با تروریست های سازمان سیا بوده است ؟

جنبش اسلامی ترکستان شرقی ( ام ای تی او ) به هنگام جنگ سوریه بسیار فعال بوده و از سوی سرویس های اطلاعات مخفی ترکیه حمایت می شده . از چندین ماه گذشته ، ۱۸ هزار اویغور ( با ۵۰۰۰ تن عناصر جهادی ) در منطقه ی ال زامباری ( جزو استان ادلیب )– شهری واقع در مرز سوریه و ترکیه – حضور دارند . آنها از سوی نیروهای ویژه ی آلمان و فرانسه حمایت می شوند [15]

پرزیدنت دونالد ترامپ با مشت آهنین با بیجینگ برخورد می کند ، و به نظر می رسد میان سازمان سیا و ترکیه برای عملیات مخفی در چین ،تفاهمی ایجاد شده است .

تی یری میسان

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian


[1] “List of government bids related to re-education facilities”,Jamestown Foundation, May 15, 2017.

[2] “بنا به ادعای واشنگتن ، پکن قصد دارد چاپ و انتشار قران را ممنوع سازد”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 8 اكتبر 2017,www.voltairenet.org/article1…

[3] “جنبش کشورهای غربی برای حقوق عناصر اسلام گرای چین”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 23 نوامبر 2018,www.voltairenet.org/article2…

[4] Cette commission, créée en 2001, est composée de 15 membres : 5 pour le Sénat, 5 pour la Chambre des Représentants et 5 pour le gouvernement fédéral. L’administration Trump n’a pas désigné de personnalités pour y siéger.

[5] « La Turquie condamne la Chine », Réseau Voltaire, 9 février 2019.

[6] “China responds to Turkey”, Voltaire Network, 11 February 2019.

[7] “Human Rights in Xinjiang – Development and Progress”,Voltaire Network, 1 June 2017.

[8] “Cultural Protection and Development in Xinjiang”, Voltaire Network, 13 December 2018.

[9] “ جهاد طلبان در بازگشت از سوریه : تا کنون بیش از 150 کشته در چین ”, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 6 نوامبر 2014,www.voltairenet.org/article1…

[10] “China revises regulation on religious affairs”, Voltaire Network, 7 September 2017.

[11] Les « Cinq Yeux » sont une alliance militaire fondée durant la Seconde Guerre mondiale, réunissant l’Australie, le Canada, les États-Unis, la Nouvelle-Zélande et le Royaume-Uni. Elle gère aussi bien le système d’interception Echelon que la « promotion de la démocratie ».

[12] « Que se passe-t-il dans le Xinjiang ? », par Domenico Losurdo, Traduction Marie-Ange Patrizio, Réseau Voltaire, 12 juillet 2009.

[13] “سرمایه گذاری اریک پرنس در چین”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 17 فوريه 2019, www.voltairenet.org/article2…

[14] Lors de son alliance avec la Russie, le président Erdoğan a suspendu son dispositif de soutien aux islamistes tatars et tchétchènes. Voir : « L’Ukraine et la Turquie créent une Brigade internationale islamique contre la Russie », par Thierry Meyssan, Télévision nationale syrienne , Réseau Voltaire, 12 août 2015.

[15] “حضور هجده هزار اویغور القاعده در سوریه”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 22 اوت 2018, www.voltairenet.org/articl