رسانه ها

مشروح مصاحبه مادورو با الجزیره

نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در گفتگوی اختصاصی با شبکه الجزیره تاکید کرد آمریکا به دنبال بهانه ای برای حمله نظامی به ونزوئلاست. ­

دشمنی و توطئه های مستمر آمریکا علیه مردم ونزوئلا
مادورو گفت: یکی از دلایل توجه ویژه به بحران در ونزوئلا, دشمنی و توطئه های مستمری است که از سوی آمریکا علیه مردم ونزوئلا صورت می گیرد. آمریکا 20 سال است که با فرآیند سیاسی حاکم در ونزوئلا مخالفت می کند. در دوران هوگو چاوز رئیس جمهور فقید ونزوئلا آمریکا برای کودتا علیه وی تلاش کرد.
مادورو خاطر نشان کرد: پس از اینکه در سال 2013 به ریاست جمهوری ونزوئلا منصوب شدم, من شاهد جنگی سیاسی، رسانه ای، اقتصادی و دیپلماتیک علیه ونزوئلا بودم که این جنگ هر سال شدیدتر شد.

رویارویی آمریکا با ونزوئلا، رویارویی امپریالیسم آمریکا با نظامی انقلابی و مردمی ونزوئلا است
مادورو تاکید کرد امروز در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، گروهی از افراط گراها به حکومت رسیده اند که تلاش می کنند با کودتا علیه دولت ونزوئلا بر این کشور مسلط شوند. این گروه افراط گرا حتی به مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا نیز تشویق می کنند. بنابراین رویارویی آمریکا با ونزوئلا در اصل رویارویی امپریالیسم آمریکا با نظامی انقلابی و مردمی ونزوئلا است.

گفتگو را به خشونت و سلاح ترجیح می دهم
رئیس جمهور ونزوئلا در خصوص نحوه تعامل با مخالفان داخلی گفت: بنده بارها تاکید کرده ام که لازم است گفتگوهایی برگزار شود و هیچ جایگزینی برای دست یابی به راه حلی مناسب وجود ندارد. در واقع چه چیزی جز خشونت و جنگ می تواند جایگزین گفتگو و دیپلماسی شود و من گفتگو را به خشونت و سلاح ترجیح می دهم. بر همین اساس بنده همواره از برگزاری گفتگو با طرف های مخالف استقبال کرده ام.
مادورو افزود: اگر ما منطقی باشیم باید بدانیم که باب گفتگو باید همواره باز باشد.

طرح برگزاري انتخابات زود هنگام با هدف برهم زدن امنیت و ایجاد ناامنی در ونزوئلا
رئیس جمهور ونزوئلا در پاسخ به این سوال که چرا شما با برگزاری انتخابات زودهنگام که یکی از درخواست های مخالفان است موافقت نمی کنید, گفت: همه جهان باید بدانند که ونزوئلا شاهد انتخابات ریاست جمهوری زودهنگامی بود. بر اساس قانون اساسی ونزوئلا, انتخابات ریاست جمهوری باید نوامبر یا دسامبر سال 2018 برگزار می شد اما در خلال گفتگوهایی که نوامبر 2017 برگزار شد, مخالفان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند بنابراین طی مذاکراتی که انجام شد به این نتیجه رسیدیم که انتخابات زودهنگام در 4 ماه اول سال 2018 برگزار شود پس از آن برخی از مخالفان عقب نشینی کردند. انتخابات در ونزوئلا بر اساس قانون اساسی و با شفافیت کامل و با نظارت ناظران داخلی و بین المللی برگزار شد. در این انتخابات حدود 10 میلیون نفر شرکت کردند و من توانستم 69 درصد آرا را کسب کنم. بنابراین انتخابات زودهنگام برگزار شد و اکنون بار دیگر صحبت از برگزاری انتخابات زودهنگام می شود و این تنها به منظور برهم زدن امنیت و ایجاد ناامنی در ونزوئلا است. کاخ سفید تلاش می کند از این طریق تسلط خود را بر ونزوئلا دیکته کند.

طرح آمريکايي برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شکست خورده است
مادورو تاکید کرد دولت آمریکا بسیار زودتر از اینها دست به کار شده بود به طوری که دولت آمریکا ژانویه 2018 اعلام کرد این کشور نتیجه هیچ انتخاباتی در ونزوئلا را قبول ندارد و به رسمیت نمی شناسد. بنابراین طرح برگزاری انتخابات زودهنگام طرحی آمریکایی است که به منظور برهم زدن امنیت و آرامش ونزوئلا طراحی شده است. اما آمریکا در اجرایی کردن این طرح در ونزوئلا شکست خورد و به بن بست رسید.

ترامپ در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکند
مادورو تصریح کرد: من مخالفان را به گفتگو دعوت می کنم. این پارلمان ونزوئلا است که در خصوص نحوه برگزاری انتخابات تصمیم گیری می کند.
وي در پاسخ به این سوال که گفته می شود آمریکا برای حمله نظامی به ونزوئلا آماده می شود یا خیر، گفت: ترامپ در سخنرانی های خود در مناسبت های مختلف آشکارا ما را تهدید می کند. ترامپ حدود دو هفته پیش در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا گفته بود طرح حمله نظامی به ونزوئلا روی میز است و ممکن است از ارتش برای حمله به ونزوئلا استفاده شود و یا در دیدار با رئیس جمهور کلمبیا ترامپ گفته بود احتمال حمله نظامی به ونزوئلا مطرح است.
مادورو تاکید کرد همه جهان باید بدانند که ونزوئلا کشوری شریف و دموکراتیک است و مردم ونزوئلا هر گونه دخالت نظامی آمریکا در این کشور را نمی پذیرند. تنها چیزی که مردم ونزوئلا از ترامپ می خواهند این است که وی در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکند.
مادورو تاکید کرد با وحدت داخلی و همبستگی و اتحاد خارجی, ونزوئلا مقابل این تهدید آشکار آمریکا می ایستد.
مادورو خاطر نشان کرد: ما به دنبال جنگ نیستیم. تنها چیزی که ما مردم ونزوئلا می خواهیم این است که دونالد ترامپ در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکند.
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی

اقدامات دولت آمریکا برای تفرقه افکنی است
رئیس جمهور ونزوئلا در پاسخ به این سوال که گفته شد چرا شما تا کنون اجازه ورود کمک های بشر دوستانه به ونزوئلا را نداده اید این در حالی است که بسیاری از مردم اکنون به این کمک ها نیاز مبرم دارند, گفت: ما باید بین کمک های بشردوستانه و نمایش سیاسی فرق قائل شویم. آنچه دولت آمریکا در تلاش است انجام دهد یک نمایش سیاسی است. دولت آمریکا تلاش می کند نشان دهد ونزوئلا سرزمین گداهاست. این به هیچ وجه پذیرفتنی نیست چرا که حساب های بانکی و اموال این کشور به 30 میلیارد دلار می رسد.
مادورو تاکید کرد بهتر است آمریکا در وهله اول به مردم خود توجه داشته باشد. آمریکا 40 میلیون فقیر دارد که حتی غذای روزانه خود را نمی توانند تامین کنند. بنابراین بهتر است که آمریکا مردم خود را حمایت کند. همه مردم دنیا باید بدانند که اقدامات دولت آمریکا برای تفرقه افکنی است.

دخالت نظامي آمريکا در ونزوئلا
مادورو افزود: ترامپ در جهان از کسی حمایت نمی کند و طرح موضوع کمک های بشردوستانه به ونزوئلا نیز از این قضیه مستثنی نیست و این مسئله به منظور توجیه دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا است. بنابراین بین کمک های بشردوستانه و صادقانه با نمایش سیاسی تفاوت زیادی وجود دارد.
مادورو گفت: ونزوئلا از کمک های بشردوستانه صادقانه از سوی هر کشوری که باشد استقبال می کند اما ما دست گدایی به سوی هیچ کشوری دراز نمی کنیم.

نمايش سياسي آمريکا
رئیس جمهور ونزوئلا گفت: آمریکایی که مدعی است می خواهد به ما کمک کند حساب های بانکی ما را مسدود کرده است تا از این طریق ما را تحت فشار قرار دهد. بنابراین این یک نمایش سیاسی است که آمریکا اجرا می کند.
مادورو گفت: ما به کمک های بشردوستانه که از سوی سازمان ملل داده شود استقبال می کنیم.
رئیس جمهور ونزوئلا خاطر نشان کرد آمریکا باید بداند که مردم ونزوئلا با تکیه بر توان خود با شرافت زندگی می کنند و نیازی به نمایش سیاسی و یا خوار شدن در برابر دیگران ندارند.

هر چه به ونزوئلا وارد شود باید شرایط لازم و قوانین گمرکی را داشته باشد
نیکولاس مادورو در پاسخ به این سوال که خوان گوایدو(سرکرده مخالفان) اعلام کرده است در بیست و سوم این ماه (میلادی) زمینه را برای ورود کمک های(به اصطلاح) بشردوستانه فراهم می کند گفت: این اتفاق به هیچ وجه رخ نخواهد داد. هر چه به کشور وارد شود باید شرایط لازم و قوانین گمرکی را داشته باشد. اگر قرار باشد که کمکی از طریق ناوگان هوایی ارسال شود باید مجوز آن را داشته باشد که وارد خاک ونزوئلا شود این مسئله در خصوص ناوگان حمل و نقل در دریا و زمین نیز صدق می کند. این مسئله ای است که در همه کشورهای دنیا رعایت می شود.

ونزوئلا به لحاظ نظامی از آمادگی کامل برخوردار است
مادورو در پاسخ به سوالی در خصوص برگزاری مانورهای نظامی گفت: کشور ونزوئلا تهدید شده است بنابراین ما حق داریم که از سرزمین خود دفاع کنیم. ونزوئلا از امکانات نظامی بومی برخوردار است. به طور کلی ونزوئلا به لحاظ نظامی از آمادگی کامل برخوردار است. علاوه بر این, ونزوئلا نیرویی شبه نظامی دارد که بیش از 2 میلیون نفر از شهروندان ونزوئلایی آن را تشکیل می دهند. هیچ کس جرات این را ندارد که به خاک مقدس ونزوئلا تعرض کند.

به هيچ کس اجازه نمی دهیم خاک ونزوئلا را اشغال کند
مادورو تاکید کرد: ما برای صلح مبارزه می کنیم و به هیچ کس اجازه نمی دهیم خاک ونزوئلا را اشغال کند. با این اوصاف, ما این حق را داریم که برای دفاع از سرزمین و کشور خود آماده باشیم.
مادورو در خصوص مذاکراتی که قرار است به منظور حل بحران ونزوئلا در کلمبیا برگزار شود, گفت: برخی از کشورها به صورت ذلت باری سیاست های کاخ سفید را دنبال می کنند. تاریخ درباره این کشورها قضاوت خواهد کرد و این کشورها به زباله دان تاریخ خواهند پیوست.

شخصا مسئولیت مشکلات درخصوص بحران نفت را بر عهده می گیرم
مادورو در خصوص بحران نفت در ونزوئلا گفت: ما در این خصوص مشکلات زیادی داریم و من شخصا مسئولیت همه این مشکلات را بر عهده می گیرم. ما با برخی از مسئولان فاسد بخش نفت برخورد کردیم. من شخصا در این خصوص دخالت می کنم.
مادورو گفت: ونزوئلا زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری نفتی دارد که در صورتی که به شکل مناسبی سرمایه گذاری شود درآمدهای بسیار هنگفتی برای سرمایه گذاران خواهد داشت. بنابراین ما تلاش می کنیم برای بهبود شرایط بخش نفت از سرمایه گذاران بین المللی استفاده کنیم.
مادورو گفت: به نظر من امسال شرایط نفتی کشور بهبود می یابد.

پيروي کشورهای اروپایی از سیاست هاي نادرست آمریکا
رئیس جمهور ونزوئلا در پاسخ به این سوال که برخی از کشورهای اروپایی خوان گوایدو(سرکرده مخالفان) را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا می دانند, گفت: به نظر من اروپا اشتباه می کند. البته این مسئله در خصوص همه کشورهای اروپایی صادق نیست بلکه تنها برخی از کشورهای اروپایی مرتکب این اشتباه شده اند. این کشورهای اروپایی در گذشته نیز که با آمریکا برای اشغال عراق همراه شدند و موجب نابودی این کشور و کشته شدن یک میلیون نفر از مردم عراق شدند, اشتباه کردند. کشورهای اروپایی همچنین زمانی که با آمریکا در حمله به لیبی مشارکت کردند و موجب کشته شدن بیش از صد هزار نفر از مردم لیبی شدند نیز اشتباه کردند. آنها همچنین در همراه شدن با امریکا در تخریب سوریه نیز اشتباه کردند امروز نیز اروپایی ها در موضع گیری در قبال ونزوئلا اشتباه می کنند.
مادورو تاکید کرد مشکل اصلی کشورهای اروپایی با ونزوئلا استقلال این کشور است. در واقع این کشورهای اروپایی از سیاست نادرستی که امریکا علیه ونزوئلا اتخاذ کرده پیروی می کنند.

آمریکا مسیر اشتباهی را در پیش گرفته است
مادورو در خصوص ادعای مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه آمریکا که گفته بود ایران و حزب الله در ونزوئلا نفوذ دارند, گفت: به نظر من, آمریکا مسیر اشتباهی را در پیش گرفته است. آنها نمی توانند با زدن برچسب اینکه ونزوئلا سلاح های کشتار جمعی در اختیار دارد, کشور ونزوئلا را اشغال کنند. آمریکا اکنون به دنبال آن است که بهانه ای برای حمله به ونزوئلا پیدا کند تا از این طریق به حمله احتمالی به ونزوئلا مشروعیت بخشد.
مادورو افزود: ونزوئلا با ایران ارتباط و همکاری های تاریخی دارد. ما از زمانی که عضو اوپک شدیم با ایران ارتباط برقرار کردیم. ما همکاری های خوبی با ایران داشتیم. ما طرح های مشترکی در حوزه کشاورزی و نفتی با ایران داریم.

آمریکا باید بداند که حزب الله لبنان یک حزب قانونی است
مادورو در ارتباط با رابطه ونزوئلا با حزب الله لبنان گفت این جنبش یک حزب سیاسی در لبنان است و ما ارتباطی با این حزب نداشتیم.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا باید بداند که حزب الله لبنان یک حزب قانونی است که داخل لبنان فعالیت می کند و این حزب ایدئولوژی های خاص خود را دارد. اما ما هیچ ارتباطی با حزب الله نداشته ایم.
مادورو گفت : چند وقت پیش حزب الله لبنان در بیانیه ای با مردم ونزوئلا ابراز همبستگی کرد و ما نیز از این حزب سیاسی تشکر می کنیم. ما از همه احزاب سیاسی و فرهنگی در کشورهای عرب که در کنار ونزوئلا ایستادند, تشکر می کنیم.

باید به طور مستقل با سایر کشورها هماهنگ باشیم
مادورو در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از موضع کشورهای عربی در قبال ونزوئلا چیست, گفت: من روزانه پیام های زیادی از کشورهای مختلف دریافت می کنم. ما با بسیاری از کشورهای عربی که عضو اوپک هستند ارتباط داریم. ونزوئلا اکنون ریاست اوپک را در اختیار دارد, بنابراین ما باید به طور مستقل با سایر کشورها هماهنگ باشیم تا بتوانیم بازار و قیمت نفت را کنترل کنیم. بنابراین ما با همه کشورهای عربی ارتباط داریم. ارتباط ما با کشورهای عربی در سطحی مطلوب است.