گوناگون, سرتیتر

عراق برج مراقبت ایران یا کشوری اشغال شده و در آستانه تجزیه؟

iraq_8j

روزنامه رای الیوم در سرمقاله روز چهارشنبه خود نوشت: پس از سخنان غافلگیر کننده و تحریک کننده ای که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا چند هفته قبل به زبان آورد و اعلام کرد که نظامیان آمریکایی درعراق با هدف رصد ایران همچنان درعراق باقی خواهند ماند، سفرهای محرمانه مسوولان آمریکایی به بغداد، پایتخت عراق هم افزایش یافت.

سفرهای مسوولان آمریکایی زمانیکه واشنگتن از تصمیم خود برای ایجاد پایگاه های بیشتر زمینی و هوایی در عراق خبر داده بود، هم شدت گرفت.

«پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت آمریکا، آخرین مسوول آمریکایی است که به بغداد سفر و با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق و شماری ازمستشاران نظامی دیدار کرد.

جدیدترین اطلاعاتی که از عراق درز پیدا کرده است اینکه دولت آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی جدید مجهز به تسلیحات پیشرفته و سیستم های مراقبت بسیار پیشرفته در غرب الانبار و به عبارت دیگردر مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن و انتقال نظامیان آمریکایی از سوریه به این پایگاه است؛ مساله ای که حکایت از طرح آمریکا برای فتنه انگیزی میان اهل تسنن و شیعیان درعراق دارد.

قبل از هر سخن باید متذکر شد که حضور نظامی آمریکا درعراق طبق معاهده ای ادامه دارد که در سال 2010 میان آمریکا و عراق به امضا رسید.

براساس این معاهده ژنرال شاناهان حضور نیروهای آمریکا درعراق را قانونی می داند.

شاناهان اما یا از تحرکات قوی که در پارلمان عراق در راستای تصویب لایحه قانونی درجریان است که این معاهده را لغو می کند، اطلاع ندارد یا آن را نادیده می انگارد.

با تصویب این لایحه، حضور نظامیان آمریکا درعراق غیر قانونی و به مثابه نقض حاکمیت عراق تلقی می شود.

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق و دو فراکسیون اصلی پارلمان از مهمترین طرفداران تصویب این لایحه قانونی قلمداد می شوند.

دولت آمریکا مدعی است نظامیان این کشور با هدف مبارزه با داعش و ریشه کنی این گروه در عراق و سوریه در این دو کشور حضور دارند اما این بهانه عملا با اعلام رسمی شکست داعش از سوی «ترامپ» منتفی شده است.

ترامپ عقب نشینی 2000 سرباز آمریکایی را از سوریه با شکست داعش توجیه کرد؛ پس چرا از همین توجیهات در عراق استفاده نمی کند و نظامیان آمریکایی همچنان در عراق حضور دارند؟ چرا آمریکا در صدد احداث پایگاه های جدید زمینی و هوایی در عراق است؟ به طور خلاصه باید گفت آمریکا خواهان آن است که کل خاک عراق را به عرصه جنگ سیاسی، اقتصادی و نظامی علیه ایران تبدیل کند.

این مساله تهدیدی جدی برای ثبات، وحدت ارضی و جغرافیای انسانی عراق قلمداد می شود حتی شاید باعث قربانی شدن صدها هزار و یا میلیون ها نفر از پیروان مذاهب و نژادهای مختلف درعراق شود؛ همان مشکلی که مردم عراق طی جنگ های گذشته از آن رنج برده اند.

آمریکا در واقع مجری طرحی اسرائیلی و خواهان تضعیف عراق، تجزیه این کشور، ضربه زدن به کشورهای تشکیل دهنده محور مقاومت، جلوگیری از برقراری آرامش و ثبات در این کشورهاست و آمریکا همچون گذشته به دنبال بهانه ای برای اجرای طرح های خود در منطقه می گردد و می کوشد جنگ طایفه ای در عراق براه اندازد.

عراق اما تغییرات بسیاری کرده است. از زمان امضای معاهده مربوط به حضور نظامی آمریکا در عراق در سال 2010 حدود 10 سال می گذرد و هم اکنون حدود 60 گروه مسلح زیر نظر نیروهای حشد الشعبی آموزش دیده اند.

آمریکا به اذعان شخص ترامپ در لشکر کشی به عراق و اشغال این کشور مرتکب اشتباه شد و با تحمل حدود 6 تریلیون دلار خسارت، شکست خورده از این میدان خارج شد.

به هر حال خطرناک ترین برگه ای که در دست آمریکا و اسرائیل است، همان برگه «اختلافات طایفه ای» است.

در این میان برخی از عوامل مزدور داخلی و خارجی با حمایت آمریکا در صدد کشاندن عراق به سمت جنگ میان شیعه و سنی هستند و توجهی هم به پیامدها و اهداف این طرح ندارند.

طرح آمریکا تنها ایجاد برج مراقبت برای رصد ایران در منطقه نیست و بلکه آن کشور درصدد انتقال جنگ از سوریه به عراق است.