رسانه ها

بی توجهی غرب به جعلی و ساختگی بودن حمله شیميايی به دوما

واسیلی نبنزیا گفت: کشورهای غربی یافته های جدید را درباره اسناد جعلی مربوط به حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما نادیده می گیرند

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت، غرب اطلاعات جدید را درباره شواهد جعلی حمله شیمیایی ادعایی در شهر دومای سوریه نادیده می گیرد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از سازمان ملل، واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: کشورهای غربی یافته های جدید را درباره اسناد جعلی مربوط به حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما را نادیده می گیرند.
نبنزیا گفت: «مدتها است که می گوییم ادعای حملات شیمیایی در سوریه ساختگی است و برای توجیه اقدام نظامی غیرمشروع علیه دولت سوریه استفاده می شود؛ شواهد جدید این گفته های ما را اثبات می کند. فکر می کنم همکاران غربی ما به آن توجه نخواهند کرد و به علت داشتن ایدئولوژی ضد سوری آنها را نادیده می گیرند.آنها هر چیزی که با این ایدئولوژی آنها در تناقض باشد، نادیده می گیرند.»
ریام دالاتی تهیه کننده سوری در بی بی سی گفت: پس از شش ماه تحقیق به این نتیجه رسیده است تصاویر مردمی که پس از حمله شیمیایی ادعایی در شهر دومای سوریه در حال درمان بودند، همه تصاویری ساختگی بوده اند.
به گفته دالاتی، همه شواهد ارائه شده درباره حمله ادعایی دوما جعلی بوده است. البته سخنگوی بی بی سی پنج شنبه به اسپوتنیک گفت: دالاتی تنها نظر شخصی خود را مطرح کرده است.
گروه موسوم به کلاه سفیدها وابسته به مخالفان مسلح سوری در آوریل 2018 این تصاویر جعلی را پس از گزارش یک حمله شیمیایی ادعایی به دوما منتشر کرد؛ دوما در حومه دمشق و در نزدیکی غوطه شرقی واقع شده است. این تصاویر ویدئویی جعلی ساکنان محلی را نشان می داد که پس از حمله شیمیایی ادعایی تحت درمان قرار گرفته بودند.
در پی انتشار تصاویر ویدئویی جعلی که گروه کلاه سفیدها از بیمارستانی در دوما منتشر کردند، فرانسه، انگلیس و آمریکا به سوریه حملات موشکی انجام دادند. کشورهای غربی بارها مقامات سوریه را به حمله شیمیایی به دوما متهم کرده اند اما دمشق همواره این ادعاها را رد کرده است.
وزارت خارجه روسیه گفته است، ادعاها درباره استفاده دولت سوریه از مواد سمی با هدف توجیه مداخله نظامی خارجی در سوریه بوده است. به علاوه پیش از حادثه دوما، نیروهای نظامی روسیه درباره هرگونه اقدام تحریک آمیز با استفاده از سلاح های شیمیایی توسط مخالفان مسلح سوری، هشدار داده بودند.

مقام روس: مقامات آمریکایی و اروپایی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند

ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت سیاستمداران آمریکایی و اروپایی که مجوز حملات به سوریه را بر اساس اسناد و شواهد جعلی صادر کرده اند، سعی دارند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.
کوناشنکوف در بیانیه ای اعلام کرد: «طی چند سال گذشته وزارت دفاع روسیه تاکید کرده است دیر یا زود، حقایق درباره این دروغگویی های کشورهای غربی روشن می شود. بسیاری از سیاست گذاران ارشد کنونی در آمریکا و اروپا که در آن زمان بر «حمایت از سوری ها در برابر حملات شیمیایی وحشتناک حکومت» تاکید می کردند و مجوز حملات موشکی و هوایی را به سوریه صادر کردند، تلاش خواهند کرد این موضوع را برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت های اخلاقی، سیاسی و جنایی به فراموشی بسپارند.»
وی درباره سازمان منع تسلیحات شیمیایی گفت: اعطای اختیارات به این سازمان برای بر عهده داشتن مسئولیت رسیدگی به حملات شیمیایی در سوریه, به کشورهای غربی اجازه می دهد به هر کشوری که مطلوب آنها نیست بر اساس شواهد و اسناد جعلی حمله کنند.
این اظهارات سخنگوی وزارت دفاع روسیه پس از آن بیان شد که ریام دالاتی تهیه کننده بی بی سی در توییتر نوشت: بدون تردید می تواند اثبات کند تصاویر بیمارستان دوما ساختگی بوده و کسی در این بیمارستان کشته نشده است.
اوایل آوریل 2018, گروه کلاه سفیدها ویدئویی منتشر کرد که نشان داد ساکنان محلی، بزرگسال و کودکان، پس از یک حمله شیمیایی ادعایی در دومای سوریه, در بیمارستان تحت درمان قرار دارند.