اخبار ویژه

شکست های پی در پی آمریکا از بشار اسد

سوریه با حمایت خود از گروههای مقاومت در منطقه شکست های مداومی را بر آمریکا و رژیم اسرائیل تحمیل کرده است .
­خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی به قلم احمد خضور نوشت : بشار اسد رئیس جمهور سوریه این چنین پنجمین شکست را به آمریکا و متحدانش تحمیل کرد .
احمد خضور افزود آمریکا در حالی جنگ علیه بشار اسد را آغاز کرد که رئیس جمهور سوریه ، آمریکا را در عراق و لبنان به چالش کشید و شکست داد، به طوری که سوریه با حمایت لجستکی و سیاسی خود از مقاومت عراق ، موجب خروج نظامیان آمریکایی از عراق در سال 2011 شد .
سوریه همچنین از حزب الله لبنان که در سال 2006 اسرائیل را شکست داد ،حمایت کرد . در این جنگ حزب الله با حمایت سوریه شهرکهای ( یهودی نشین ) شمال اسرائیل تا حیفا و ناو جنگی ساعر اسرائیل را موشک باران کرد .
در اینجا به چالشها و درگیریها میان آمریکا و بشار اسد به صورت مشروح و واقع بینانه اشاره می شود :
اولین رویارویی و چالش میان واشنگتن و بشار اسد به زمان حمله نظامی آمریکا به عراق در سال 2003 برمی گردد ، پس از اینکه جرج بوش ( رئیس جمهور اسبق آمریکا ) اعلام کرد ماموریت در عراق انجام شده است ، کالین پاول وزیر امور خارجه وقت آمریکا روز جمعه دوم مه سال 2003 وارد دمشق شد . پاول باور داشت که می تواند شرط های واشنگتن را بر بشار اسد تحمیل کند اما اسد شروط پیشنهادی پاول شامل قطع روابط با حزب الله لبنان ، جنبش حماس فلسطین و ایران را نپذیرفت و در مقابل حمایت خود را از مقاومت در عراق را آغاز کرد ، مقاومتی که درس ( شکست ) به ارتش آمریکا داد وآن را وادار به خروج از عراق در سال 2011 کرد .
مرحله دوم شکست آمریکا از جانب بشار اسد در سال 2006 و زمانی که واشنگتن پل نظامی و دیپلماتیک خود را برای حمایت از اسرائیل در تهاجم نظامی این رژیم علیه لبنان و حزب الله در تابستان سال 2006 ( جنگ 33 روزه در ژوئیه سال 2006 ) گشود ، اتفاق افتاد. در حالی که سوریه یک پل پشتیبانی موشکی از مبارزان حزب الله را باز کرد و حزب الله توانست در این جنگ بر اسرائیل پیروز شود و در پایان جنگ 33 روزه شروط خود را بر آن تحمیل کند .
حزب الله در این جنگ شهرک های ( یهودی نشین ) در شمال اسرائیل تا حیفا را موشک باران و صدها نظامی اسرائیلی را به قتل رساند . حزب الله همچنین دهها تانک مرکاوا را منهدم کرد و این جنگ بدون تردید با پیروزی حزب الله پایان یافت .
مرحله سوم شکست آمریکا در برابر بشار اسد به اقدام سوریه در میزبانی از حماس به عنوان یکی از نیروهای فلسطینی برمی گردد . حماس تا سال 2011 در سوریه حضور داشت و هیج تعرض و بدرفتاری با آن نشد . در سال 2008 و تهاجم نظامی اسرائیل به نوار غزه ، رهبران حماس در سوریه حضور داشتند . در واقع با حمایت سوریه ، اسرائیل نتوانست حماس را شکست دهد اما در نهایت با آغاز بحران داخلی در سوریه در سال 2011 حماس موضعی ضد دولت سوریه اتخاذ کرد .
مرحله چهارم : پس از جنگ سال 2006 ، محور واشنگتن و متحدان منطقه ای آن مقدمات یک جنگ بزرگ علیه سوریه را آغاز کرد و این جنگ سال 2011 آغاز شد .
واشنگتن و متحدان منطقه ای آن از برخی عوامل داخلی و منطقه ای برای شعله ور کردن حوادث 2011 علیه سوریه به ویژه ارتش آن استفاده کردند ، با آغاز جنگ در سوریه تعداد زیادی از کشورهای منطقه و غربی به واشنگتن پیوستند و ورود هزاران تروریست افراطی از سراسر جهان برای جنگ در سوریه آغاز شد و همزمان برخی گروههای مخالف داخلی در کنار حمایت گسترده رسانه های جهانی و عربی فعالیت خود علیه دولت سوریه را آغاز کردند و پل ها و خطوط پشتیبانی از تروریست ها در مناطق شمال ، جنوب ، شرق و غرب سوریه گشوده شد . اما بشار اسد با اتکا به نهادهای داخلی و مردم سوریه که در کنار ارتش ایستادند و از آن حمایت کردند ، توانست در این جنگ بزرگ پیروز شود .
پنجمین شکستی که بشار اسد به واشنگتن وارد کرد ، بیانیه اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان این کشور از سوریه است .
دمشق اعلام کرده بود مرحله بعدی نبرد ارتش سوریه پس از آزاد سازی استان ادلب ، منطقه شرق فرات خواهد بود . پایگاه های آمریکا برای حمایت از شبه نظامیان کرد در مناطق شرق فرات قرار دارند .