اخبار ویژه

لیبراسیون: جلیقه‌زردها؛ پیگیری خشونت پلیس فرانسه

 

با افزایش تعداد مجروحان در تظاهرات جلیقه‌زردها، معترضان، خشونت پلیس فرانسه را هدف قرار داده‌اند.

روزنامه لیبراسیون در گزارشی به قلم «جاناتان بوشه  پترسون» Jonathan Bouchet-Petersen از برنامه‌ریزی جلیقه‌زردها برای هدف قرار دادن خشونت پلیس فرانسه در تظاهرات ماه‌های اخیر خبر داد.

این نشریه فرانسوی نوشت: جلیقه‌زردها برای دوازدهمین شنبه اعتراض آمیزشان مجروحان شان را بسیج کرده‌اند.

هیات دولت درخواست تعلیق به کارگیری «شلیک کننده گلوله‌های دفاعی» را رد کرد.

خشونت پلیس، محور اعتراضات جلیقه‌زردها

مجروحان تظاهرات اخیر و خشونت پلیس، به عنوان سوژه اصلی اعتراضات دوازدهمین شنبه اعتراض آمیز جلیقه‌زردها انتخاب شده است.

گروه سه نفره «اریک دروئه» Eric Drouet، «پریسیلیا لودوسکی»  Priscillia Ludosky و «ماکسیم نیکول» Maxime Nicolle از اصلی‌ترین رهبران جلیقه‌زردها تظاهرات روز شنبه در پاریس را برنامه ریزی کردند.

انسجام بین اعضای این گروه در هفته‌های اخیر سست شده بود.

اریک دروئه در پیامی که از طریق یوتیوب منتشر شد تاکید کرد: باید پیش رفت و به ادامه این جنبش فکر کرد. باید از تفرقه، به دلیل اختلاف نظر پرهیز کرد.

وزارت کشور فرانسه شنبه پیش تعداد تظاهرکنندگان جلیقه‌زرد را 69 هزار نفر ارزیابی کرد. درحالی که در آمارهای دولتی، شمار شرکت‌کنندگان درتظاهراتی که یک هفته پیش‌تر برگزار شده بود، 84 هزار نفر اعلام شد.

مجمع عمومی کار، یکی از مهم‌ترین سندیکاهای فرانسه با هدف تداوم جنبش، حقوق بگیران فرانسوی را به اعتصاب عمومی در روز سه شنبه دعوت کرد. اریک دروئه Eric Drouet، «ژان–لوک ملانشون» Jean-Luc Mélenchon رئیس حزب فرانسه پایدار و «اولیویه بوزانسنو» Olivier Besancenot  رئیس حزب جدید ضدسرمایه‌داری و همچنین حزب کمونیست فرانسه از این اعتصاب حمایت کردند.

تایید به‌کارگیری شلیک کننده گلوله‌دفاعی از سوی هیات دولت

وزارت کشور تایید کرد، ازابتدای جنبش جلیقه‌زردها در ماه  نوامبر شلیک کننده‌های گلوله دفاعی 9 هزار و 200 گلوله شلیک کرده‌اند.

لیگ حقوق بشر و سندیکای مجمع عمومی کاراین مساله را به طور اضطراری در دستور کار خود قرار دادند.

این در حالی است که تعداد معترضانی که بر اثر اصابت گلوله‌های شلیک شده از این نوع سلاح‌ها مجروح شده‌اند، افزایش یافته است. اما هیات دولت روز جمعه با تکیه بر این که خشونت‌ها استفاده از شلیک کننده گلوله دفاعی را برای نیروهای امنیتی به امری ضروری مبدل می کند، تعلیق به کارگیری این نوع سلاح ها را رد کرد.

مخالفان استفاده از شلیک کننده گلوله دفاعی، در شرایط تعیین شده برای استفاده از این نوع سلاح ها ابراز تردید می کنند و از آموزش ناکافی نیروهای امنیتی در استفاده از آن سخن به میان می آورند.

اما هیات دولت عالی ترین نهاد تصمیم گیرنده قوه مجریه تمامی این دلایل را رد کرد.

«پاتریس  اسپینوزی» Patrice Spinosi  از لیگ حقوق بشر در این خصوص گفت: تاسف آور است که هیات دولت شدت جراحات را مشاهده می کند و هیچ تصمیم فوری اتخاد نمی کند.

«اروه ژربی» Hervé Gerbi وکالت چندین تن از مجروحان را بر عهده دارد.

وی به مسئولیت ماموران و فرماندهان شان در به کارگیری شلیک کننده گلوله دفاعی اشاره کرد و در این خصوص گفت: هیات دولت پذیرفته است که هنوز مشخص نیست که معترضان (مجروح) مشمول قانون به کارگیری این نوع سلاح ها بوده اند یا خیر.

«ژروم رودریگز» Jérôme Rodrigues یکی از معترضان جلیقه زرد که شنبه پیش در پاریس مجروح شد در این خصوص گفت: این تصمیم مرا غافلگیر کرد.

من بیستمین کسی هستم در جریان این جنبش از ناحیه چشم مجروح شده ام. این تصمیم غیرمنطقی و غیرقابل فهم است.

دفاع دولت از نیروهای امنیتی

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه یک روز پیش از اعلام تصمیم هیات دولت در خصوص ادامه استفاده از شلیک کننده گلوله دفاعی، درمصاحبه با لیبراسیون ضمن تاکید بر ضرورت خودداری از شتابزدگی، بحث درخصوص استفاده از این نوع سلاح‌ها را الزامی دانست.

آیا باید به کارگیری شلیک کننده گلوله دفاعی را متوقف کرد؟ رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به حضور هزاران چپگرا و راستگرای افراطی در تظاهرات روزهای شنبه که با هدف کشتن در تظاهرات شرکت می کنند، با کنار گذاشتن این نوع سلاح‌ها مخالفت کرد.

«لوران نونز» Laurent Nuñez وزیر مشاور در وزارت کشور روز جمعه توانایی نیروهای امنیتی را در به کارگیری شلیک کننده گلوله دفاعی تایید کرد و افزود: این نیروها در مواجهه با حمله و تهاجم از این سلاح‌ها استفاده می‌کنند.

وی تصمیم «فدریک لاگاش» »Frédéric Lagache از سندیکای پلیس موسوم به «الیانس» Alliance و همچنین تصمیم «کاستونر» وزیر کشور در حمایت از ادامه به کارگیری شلیک کننده گلوله دفاعی تقدیر کرد.

کاستونر گفته بود، خودداری از به کارگیری سلاح‌های غیرمرگبار، پلیس را به دفاع مشروع و استفاده از سلاحی که در اختیار دارد (سلاح گرم) ناگزیر خواهد کرد.

یک سوم از 116 تحقیق انجام گرفته توسط بازرسی کل پلیس ملی در پی شکایات مطرح شده، با این هدف انجام گرفته‌اند که مشخص شود آیا استفاده از شلیک کننده گلوله دفاعی را باید زیر سوال قرار داد یا خیر؟ بنا بر آمارهای تهیه شده توسط خبرنگاری به نام «داوید دوفرنسن»، 14 نفراز این افراد یکی از چشمان خود توسط این نوع سلاح که مدافعان حقوق بشر به‌کارگیری آن را خطرناک توصیف می کنند، از دست داده اند. این نوع سلاح ها در بسیاری از کشورهای اروپایی برای برقراری نظم مورد استفاده قرار می گیرند و شلیک آن نیز فقط به سینه و دست‌ها و پاها مجاز است.

«ژروم رودریگز» Jérôme Rodrigues در جریان تظاهرات  شنبه پیش در میدان باستیل پاریس از ناحیه چشم مجروح شد. وی احتمالا بر اثر اصابت گلوله شلیک کننده گلوله دفاعی و یا شلیک نارنجک گاز اشک آور مجروح شده است.

اما به هر ترتیب مسئولیت روشن شدن این ماجرا بر عهده بازرسی کل پلیس ملی است.

موضوع به کارگیری شلیک کننده گلوله دفاعی و همچنین مساله تشدید مجازات خرابکاران و آشوبگران، هفته جاری در مجلس ملی به بحث گذاشته شد.

پزشکان به دلیل صدمات فیزیکی ناشی از به کارگیری شلیک کننده گلوله دفاعی، علیه به کارگیری این سلاح وارد عمل شده‌اند. پزشکان اعلام کردند که از تصمیم هیات دولت مبنی بر ادامه استفاده از شلیک کننده گلوله دفاعی به شدت مایوس شده‌اند و تاکید کردند، بدون شتابزدگی و در اقدامی سنجیده‌تر مجددا برای تنظیم یک دادخواست دیگر وارد عمل خواهند شد.

تقدیر از مجروحان

«اریک دروئه» از رهبران جلیقه‌زردها در فیس‌بوک با تشکیل گروهی، «عدالت برای مجروحان، تقدیر از قربانیان و ممنوعیت استفاده از نارنجک و فلش بال» را در راس فعالیت‌های خود قرار داده است.

دروئه، رودریگز را نماد مجروحان جلیقه‌زرد قرار داده است و معترضان مجروح را «مجروحان جنگی» می‌نامد.

وی می گوید: در گذشته بین 14 تا 18 نفر زخمی شده بودند و امروز چه خواهیم کرد؟ ما در سال‌های 2018 و 2019 شاهد مجروحان جدیدی هستیم.

دوازدهمین شنبه تظاهرات برای حمایت از 1900 مجروح از آغاز اعتراضات «جلیقه‌زردها» و علیه خشونت پلیس در شهرهای مختلف فرانسه از جمله نانسی، مارسی و نانت برگزار شد.

پارس امروز