گوناگون, سرتیتر

 ونزوئلا  قربانی اقتصاد ورشکسته  برزیل ، کلمبیا و آمریکا – مهدی ضمیری

hands_o_Venezela

mehdizکشور ونزوئلا  ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین در سواحل کارابیک  از جنوب  به برزیل با مرز مشترک 1819 کیلومترو از غرب به کلمبیا با مرز مشترک 2050 کیلومترو از شرق به کشور کوچک گینه  (Guyana) با مرز مشترک743 کیلومتر قرار دارد که پس از استقلال عملا از طرف دو کشور برزیل و کلمبیا در محاصره قرار گرفت.

  که در سال 1811 از زیر استعمار اسپانیا یکی از مخوف ترین استعمار محصول  اروپای خشن دوران استعمار (هنوز هم با وجود ده ها سال حاضر نشده است در داخل کشورخودش حقوق ملی باسک ها و کاتالان ها را برسمیت بشناسد )  که تمام تاریخ و تمدن این قاره را با کمک پرتقال این کشور کوچک اروپا بنابودی کشاند و میلیونها نفر از مرد مان این منطقه را سربرید و با دزدیدن ثروت هنگفت این کشورها کلیسای تمام طلای مادرید را بعنوان نماد پیروزی بر این جنایت ساخت .

 مذهب  این دو کشور کاتولیک  که یکی از بیرحم ترین مذاهب موجود در جهان است و ادعا میکرد که جهان فقط به انجیل نیاز دارد و نه بیشتر هرجنایتی را برای خود قابل تصور میدید  در اوج این بر بریت مردم ونزوئلا خودرا از زیر یوغ این کشور خلاص کردند . ونزوئلا از سال 1999 با انقلاب  بولیواری  بصورت جمهوری  با هدف عدالت اجتماعی بنیان گذاشته شد  از سال 2014 برای اتحاد بیشتر و توافق  گروه ها و سازمانها به اتحادیه احزاب سوسیالیست  تغییر نام داد که رهبری آنرا نیکولاس مادورو بعهده دارد و قبل از آن هوگو چاوز رهبری کشور را بعهده داشت .

ونزوئلا  پس از شروع کار هوگو چاوز بعنوان رئیس جمهور بنا را براساس اتکا بخود و امکانات کشور گذاشت  و بسرعت عضو کشورهای غیر متعهد در آمد که عملا مایل نبودند  به دوقطب موجود در جهان یعنی ابر قدرتها  به پیوندند  و با همکاری این کشورها از نظر اقتصادی  و پشتیبانی  سیاسی روابط خود را با آنها گسترش داد  .

 در آمریکای لاتین مانور سیاسی برای عدالت اجتماعی بعلت یکه تازی مذهب کاتولیک  بهیچ وجه آسان نبود کلیسا پس از جنگ جهانی دوم عملا افسار کشورهای آمریکای لاتین را در دست داشت و هیچ ریاست جمهوری و یا نماینده ای بدون تایید کلیساها امکان بقدرت رسیدن را نداشت  مضاف به اینکه سیستم اقتصادی که عمدتا کشاورزی بود  بصور لاتیفوندیا اداره میشد و کشورهای آمریکای لاتین عملا افراد قلدر و ثروتمندی داشتند که دارای هزاران هکتار زمین کشاورزی بوده و بقیه جزو تیول آنها به حساب می آمدند حداقل زمینهای این کلان سرمایه داران بالای شش هزار هکتار بود .

چاوز بعلت عقب ماندگی این سیستم  و فقر و فلاکت در کشور که منبع عمده تغذیه آنها ماهی بود  آنهم اگر سرمایه داران بزرگ اجازه آنرا صادر میکردند با آشنایی به سیستم بیمه درمانی رایگان کوبا این کشور کوچک ولی با هزاران پزشک که به افسا نقاط جهان عمدتا جهان سوم فرستاده بود باب مذاکره را باز کرد و از پزشکان این کشور در خواست کرد تا به ونزوئلا بروند . اخیرا برزیل اعلام کرد که به پزشکان کوبایی علیرغم فقر و گرسنگی و نداشتن بودجه درمانی  نیازی نیست که بلافاصله ونزوئلا از همه آنها خواست تا در صورت تمایل به این کشور بروند .

 علت مانور بعضی از کشورهای آمریکای لاتین :

نیروهای  مرتجع منطقه از جمله برزیل که رئیس جمهور سابق لولا  را در زندن کرده است البته به بهانه اینکه در زمان  رهبری کشور آپارتمانی را بعنوان رشوه از یک شرکت دریافت کرده است و بدین ترتیبت کودتایی را در کشور شکل دادند و اورا نه تنها از کار بر کنار کردند بلکه بزندان هم فرستادند تا عملکرد خودرا توجیح کنند و بدین ترتیب همکاری منطقه ای کشورهای آمریکای لاتین با حمله به کشورهای کوچک آغاز شد و سرانجام  تنهاامکان جمع کردن این کشورها   با مذهب کاتولیک  که وجه شتراک این منطقه از جهان است مورد استفاده قرار گیرد تا کشورهایی مثل کوبا  ونزوئلا  را زیر فشار سنگین قرار دهند  و به آنها قول بدهند که نفت این کشور متعلق به همه است و نه به 31 میلیون مردم این کشور سیاستی که در دوران رقابت دو ابر قدرت جهان بکار گرفته شده بود .

 ولی ونزوئلا  مسلح تر از آن بود که آمریکا و شرکا فکر کرده بودند  مسلح  و آموزش دیده و پشتیبانی  وسیعتر از گذشته ایستاده است و این آمریکاست که  نفت این کشور را میدزد مثل گذشته  و البته از امروز دیگر نفتی دریافت نخواهد کرد

 ونزوئلا  2800 کیلومتر ساحل طلایی  دارد وبیش از 39% آنرا جنگل تشکیل میدهد که خود ثروت عظیمی برای این کشور و مردم آن است  بالای 20% سرزمین این کشور چمن  و علف زار است و در حدود 4%  قابل کشاورزی است. در مجموع این کشور بالای 4612 کیلومتر مرز مشترک دارد

پایتخت کشور کاراکاس و فرم حکومتی شبیه آلما ن  سیستم جمهوری  یک حزبی ولی محدویت  انتخاباتی  شبیه آلمان  وسعت این کشور در حدود 912000 کیلومتر مربع ، جمعیت آن 32 میلیون  نفر و در آمد ناخالص این کشور 210 میلیارددلار در سال است . رسما در آمد سرانه 7000 دلارو ناخالص 12000 دلار  در سال . استقلال 5 یونی1811 از اسپانیا که ده سال طول کشید تا اسپانیا مجبور شد  این کشور را برسمیت بشناسد در واقع این کشور خودرا از قید و بند استعمار خلاص کند ونزوئلا تنها نیست . چین  قدرتمند ترین کشور جهان از نظر اقتصادی ، علمی ، صنعتی ، صادراتی ، تکنولوژی ، رفاه اجتماعی  و پرو داکتیو با شتاب بالا و نوآوری و مسلح به تمامی سلاح هایی که غرب  برای درهم شکستن جهان سوم  احتمالا بکار خواهد برد .

 اگر آمریکا و شرکا قدرت و توان داشتند که جلسه سازمان ملل را تشکیل نمی دادند تا از کشورهای کوچک آمریکای لاتین بخواهند و خواهش کنند که بر علیه ونزوئلا رای بدهند ولی اشتباه بزرگ دیگری کرده اند.

 چین به تنهای معادل 65 میلیاردلار در کشور ونزوئلا سرمایه گذاری کرده است وضع این کشور از همه کشورهای آمریکا لاتین از نظر اقتصادی بهتر است سوای آن روسیه هم علاوه بر سرمایه گزاری سی میلیاردی خط مرتجعین منطقه را خوانده بودند می دانستند که آنها حتما برای این کشور برنامه دارند  . البته اشتباه بزرگی هم کرده اند در شرایط حاضر قیمت نفت به پایین ترین  نرخ خود رسیده است و ونزوئلا به خودکافی داخلی هم رسیده سوای آنکه قدرت دفاع نظامی بالایی دارد و با توجه به اینکه یازده کشور آمریکای لاتین پشت سرش قرار دارند  و وضع برزیل و کلمبیا از نظر اقتصادی  فاجعه بار است و دو دیکتاتور نظامی باز نشسته آنها را اداره میکنند طغیان عمومی نیز آنها را تهدید میکند .

آمریکا روزانه 500 هزار بشکه نفت ارزان از ونزوئلا دریافت میکرد که این چشمه بسته شده و آمریکا اگر نفت میخواهد باید هم بدهی های خودرا پس بدهد و هم پیش خرید بکند یعنی قبل از دریافت نفت دلار را شل کند .

 آمادگی نظامی ونزوئلا باور نکردنیست از طرف دیگر غرب  اشتباه استراتژیکی دیگری هم کرده است  آنهم فشار همه جانبه به چین و روسیه که البته به روسیه سالهاست  که ادامه داده ولی هم چین و هم روسیه آمادگی کامل دارند تا اگر آمریکا دست از پا خطا کند برای همیشه کارش را بسازند  سیاست کهنه شده تاکتیک هیتلری  کار ساز نیست و با وضع اسفباری که آمریکا و اروپا  با ملی گرایی ، عوام گرایی ، رشد تندنس فاشیستی  ،  بی ثبات کردن همه کشورهای اروپایی مواجه هستند باید حساب کار خودرا بکنند جهان امروز بدون همکاری با چین و روسیه  و خطر بالقوه نیروهای راست با تندنس فاشیستی که در صدد بر هم زدن مناسبات جهانی هستند دودش به چشم خودشان خواهد رفت  اروپای هیتلری این تجارب را پشت سر گذاشته است.

 کودتای از پیش تدارک دیده شده و آماده کردن یک جوانک کاتولیک افراطی تحت عنوان اینکه رئیس مجلس موسسان است و میتواند جای مادورو را بگیرد مضحکه ای بیش نیست و همه اینرا میدانند  الان هم در کاراکاس در یک کلیسا جا خوش کرده است ولی مردم میدانند که چه دست آوردهایی داشته اند و اگر جنگ داخلی پیش آِید چه سرنوشتی در انتظار آنهاست .

 تعدادی از آنها قبلا به آمریکا مهاجرت کرده بودند و میدانند که کار یک دلاری در یک ساعت در مزارع برای یک دلار چقدر تحقیر آمیز است  در حالیکه در کشورشان اکثریت مردم صاحب خانه شده اند و از نظر بیمه درمانی ،آموزش رایگان و بیمه بازنشستگی تضمین هستند کشورشان ثروتمند است برای چه باید آنرا خراب کنند مخصوصا الان که با حماقت آمریکا  امکان بی ثباتی بازار و کاهش قیمت نفت وجود دارد .

 زبان رسمی ونزوئلا  اسپانیایی ولی این کشور 26 زبان محلی هم دارد  گروه های اتنیکی در این کشور 43.6% مستیزو (Mestizo) و 43% اروپایی که پیشتر بعلت جنگ جهانی اول و دوم  به این کشور کوچ کرده اند کم نیستند کسانی که طرفداران فاشیسم آلمان بودند و هستند  علاوه برآن سفید پوستان 3.6% و آفریقایی 1.2% در این کشور کاتولیک ها  71%  ، پروتستانها 17% و بدون مذهب  8%  همانطور که مشاهده میشود  مذهب غالب که یکی از مرتجع و خشن ترین مذاهب جهان است درصد بالایی دارد و پروتستانها  هم کمی از آنها نمی کنند  بیاد بیاوریم که جنگ ششصد ساله مذهبی در اروپا چه بلایی بر سر مردم آورد .

سیستم حکومتی این کشور جمهوری فدرال است  چیزی شبیه قوانین آلمان  البته در مورد معاونت ریاست جمهوری هنوز بتوافق نرسیده اند چون قانون اساسی هنوز استثناعاتی هم دارد که باید بمرورحل شود  جدایی از اسپانیا 5 ژولای 1811 و از کلمبیا 13 ژانویه  1830 اتفاق افتاد .

کشور مکزیک که نفوذ زیادی در منطقه دارد  به اتفاق ده کشور کوچک منطقه به در خواست اروپا و آمریکا رای منفی دادند و در سازمان ملل اگرچه  این جلسه مشورتی بود ولی مکزیک پاسخ دندان شکنی به ترامپ این مرد راسیست مالیخولیایی که سفید پوستان نژاد پرست فراری اروپایی رادور و بر خود جمع کرده  داد که مدام مکزیکی ها را تحقیر میکرد و حتی برای جلوگیری از آمدن آنها دیوار شش متری ایجاد کرده و از اتحادیه نفتا متشکل از سه کشور آمریکا ، مکزیک و کانادا  خارج شد  مخالفت این کشور علیرغم کله قندی که اروپا و آمریکا به این کشور پیشنهاد کرده بودند شجاعانه با ونزوئلا ایستاد . رئیس جمهور فعلی مکزیک بر جسته ترین شخصیت تاریخ مکزیک است که بارها پس از انتخابات صادقانه درست مثل دکتر مصدق ما مشکلات و موفقیت ها را با مردم در میان گذاشته و حاضر به زدو بند نشد و به مردم هشدار داد که کس نخارد پشت من بجز ناخن انگشت من .

 از آنجا که در دوران جنگ سرد بین دو قطب متخاصم  نیروهای مذهبی مخصوصا کاتولیک ها که در آمریکای لاتین بشدت فعال شده اند نقش تعیین کننده ای بازی کرده اند اشاره ای به  آن دوره خالی از عریضه نیست . همه شنیده ایم و خوانده ایم که در سالهای  1978  ژان پل اول رهبر کاتولیک های جهان در واتیکان کشته شده  این در شرایطی بود که سالها برای بقدرت رساندن او واتیکان تلاش کرده بود  وی  ایتالیایی و تنها  یک ماه و دو روز در این مقام باقی ماند   اسم واقعی وی  آلبینو لوچیانی بود  واتیکان  در آنموقع ادعا کرد که نتوانسته ثابت کند که او بطور طبیعی مرده و یا کشته شده .

ژان پل اول در واقع به عنوان کاندیدای کاردینال‌های مترقی و پیشرو به تخت پاپ رسید. او یک سال قبل و در نشستی در یک شورای اسقفی، خواهان آن شده بود که «مبارزه علیه بی‌عدالتی» به عنوان فرمان کلیسا اعلام شود. با این حال زمانی که به مقام پاپی رسید متوجه شد که شانس زیادی برای تغییر وجود ندارد او خود را به شدت تنها احساس می‌کرد. جولیانی آندرئوتی، سیاستمدار مشهور ایتالیایی چهار هفته پس از انتخاب پاپ جدید با وی ملاقات کرد و در همان ملاقات، ژان پل اول را رنگ‌ پریده و تقریبا درهم ‌شکسته دید. ژان پل اول ۲۸ سپتامبر همان سال و در ساعات نخستین شب درگذشت

استدلال  این بود که گویا او بر خلاف اسلاف خود از گذاشتن تاج پاپ خود داری کرده ولی بعدها قبول کرده که در بعضی مراسم این کار را بکند و توپوقی هم زده بود که گویا خداوند مادر عشق است  البته در مذاهب تک خدایی خدا جنس مذکر است  و زن در آن جایگاهی ندارد .

 بعدها معلوم شد که لهستانی های بشدت کاتولیک وضد کمونیست بخصوص در ضدیت با اتحاد شوروی بودند به این  مسئله اعتراض کرده  و آنرا مایه شرمساری خوانده تا زمینه ای انتخاب  پاپ از لهستان را پیشنهاد بکنند که در دوران جنگ سرد  در بسیج نیروهای مذهبی هم گام و همیار بلوک غرب باشند  در آن دوره برژنف رئیس جمهور شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا بود .

این بود که اولین پاپ غیر ایتالیایی بنام کارل جوزف وتیولا  پیشنهاد و او بعنوان ژان پل دوم  که در لهستان بدنیا آمده بود در واتیکان بعنوان پاپ  انتخاب میشود وی بدلیل نفرتی که از اتحاد شوروی و حزب کمونیست لهستان داشت علنا  نظرات خود را عریان و تحریک کننده  بیان میکرد و در غرب و آمریکا به عنوان یکی از پر نفوذ ترین رهبران سده بیستم  نام برده میشود . فعالیتهای او بود که لخ والسا از لهستان ، هاول از چکسولواکی  با دیدگاه مذهبی تنش بین غرب و شرق را از موضع مذهبی دامن میزدند و شاهد بودیم که پس از فروپاشی شرق هردوی این جانوران به ریاست جمهوری  رسیدند  ولی دیری نپایید که ماموریت آنها به پایان رسید چه در دومین دوره انتخابات هردوی آنها کمتر از 4%  آرا را بخود اختصاص دادند و برای همیشه از صحنه خارج شدند

 در رابطه با ونزوئلا  غرب و آمریکا و حکومتهای منطقه به همراه کشورهای کاتولیک آمریکای لاتین یک بار دیگر آنرا به تجربه گذاشته اند  تا با تحریک مردم اوضاع را بنفع خود تغییر بدهند.

 مانور آمریکا و ناتو  برای فشار حداکثری به روسیه و چین و فشار بی سابقه به هم پیمانان خود  برای عدم همکاری با چین و روسیه  نظیر کاناد ، استرالیا ، نیوزیلند و انگلستان که با آمریکا پنج چشم نامیده میشوند و میلیتاریزه کردن اروپا و شرق آسیا و فشار بی سابقه به کانادا برای عدم همکاری با چین و روسیه شباهت زیادی با سیاست های هیتلر دارد که برای حمله به شوروی به بی ثباتی کشورهای اروپایی دامن زد و بعد حکومت ها را مجبور کرد تا به ساز نازی ها برقصند و جنگ جهانی دوم را آغاز کرد .

اکثر قریب به اتفاق کشورها ی جهان با چین همکاری اقتصادی میکنند و این کشور میلیارد ها دلار در در همه قاره ها از جمله خود آمریکا سرمایه گزاری کرده و شرایط را برای تغییر جهان در راستای پیشرفت  همه جانبه آماده کرده است و با امکاناتی که دارد میتواند همچنان سیاست جهانی شدن را پیگیری کند . سرمایه گذاری کلان چین و روسیه در آمریکا لاتین و ونزوئلا  علیرغم مقاومت منفی آمریکا ادامه دارد و آمریکا هم با اوضاع اقتصادی درب و داغانی که دارد  نمیتواند از پس  بحرانهای داخلی بدون کمک چین  سرو سامان بدهد  چین اگر تنها ارواق بها دار آمریکا را که در اختیار دارد وارد بازار کند  ارزش دلار را در جهان بشدت پایین خواهد آورد آمریکا از نظر تولیدی نیز توان رقابت با چین را ندارد جهان چین را بعنوان  ابر قدرت اقتصادی  و پیشتاز پیشرفت برسمیت شناخته  بازوی مسلح  چین که همه جانبه است  و پشتوانه نظامی روسیه  و همکاری همه جانبه اکثر کشورهای جهان سوم از سیاستهای اقتصادی چین و از همه مهمتر بدهکاری سرو سام آور آمریکا به چین و هزینه نظامی کمر شکن آمریکا و از همه مهمتر فرسودگی زیر ساختهای تولیدی و زیر ساختها  دست و پای این کشور را بسته است .  گروگان گرفتن  مسئول امور مالی کمپانی هوا وی  و مخالفت با تکنیک  نوین این شرکت  که سرعت ارتباطات را ده برابر افزایش میدهد  دیگر جایی برای مانور برای آمریکا نگذاشته است . مهم نیست تا چه اندازه میخواهید نیروهای مرتجع و عقب گرا را بسیج کنید . جهان در حال تغییر و تحول بنیادی است  شما حتی اگر همه اهرمهای خودرا برای تخریب وارد عمل کنید که کردید  از جمله در مورد و نزوئلا  باز موفق نخواهید شد .  بحران ساختگی در آمریکا لاتین   راه همکاری همه جانبه را پیدا خواهد کرد  این روند تکامل جوامع هست  تجربه بازهم تجربه و سر انجام  پیروزی  و موفقیت .

 

مهدی ضمیری

 (29.01.2019) برلین